Football

Football places nine on All-SAC Teams


   Catawba placed nine players, including seven first team selections, on the 2005 All-South Atlantic Conference football team.  The team was announced Monday by the league office.  The Indians had five players on offense and three on defense with one special teams selection.    On the offensive side, two Tribe record holders top the list as sophomore tailback Kory Fisher (New Bern, NC) and senior wide receiver Corey Ready (Aiken, SC) were first team picks.  Fisher set a new school record with 1,079 rushing yards and totaled 11 touchdowns.  He was the Tribe’s #3 receiver with 30 catches for 202 yards.  Ready led the team this year with 50 catches for 590 yards.  He finishes his career as Catawba’s all-time leading receiver with 190 catches.

    Also earning first team honors on offense were sophomore tight end Shane Timmons (Denton, NC) and junior offensive lineman Will Reedy (Oviedo, FL).  Senior tailback Mario Crowe (Charlotte, NC), who battled injuries all season, was a second team selection.

    Sophomore defensive lineman Ron Ellington (Charlotte, NC) and junior linebacker Lester Sconyers (New Bern, NC) earned first team spots on defense, while Marcus Huntley (Morven, NC) was a second team selection.  Ellington led the team with 10 sacks, including a record-breaking seven against Mars Hill.  He totaled 50 tackles, with 18 for losses.  Sconyers led the team with 91 tackles with an interception, three sacks and 14 stops for losses.  Huntley was credited with 17 tackles, forced a fumble and made for hits for losses.

    The final first team pick for Catawba was senior kicker Rush Rollins (Kannapolis, NC).  Rollins led the team with 77 points scored.  He connected on 15 of 18 field goals and made all 32 of his point-after attempts.
 

2005 ALL-SOUTH ATLANTIC CONFERENCE FOOTBALL TEAM & AWARD WINNERS

FIRST TEAM
Offense
QB – Zach Ellis, Presbyterian
WR – Tymere Zimmerman, Newberry
WR – Christopher Winford, Lenoir-Rhyne
WR – Justin Durant, Presbyterian
WR – COREY READY, CATAWBA
RB – Antione Jones, Mars Hill
RB – Kory Fisher, Catawba
RB – Andrew Tudor, Lenoir-Rhyne
TE – SHANE TIMMONS, CATAWBA
OL – Pat Egan, Carson-Newman
OL – Marcus Brisbone, Presbyterian
OL – Heath Benedict, Newberry
OL – Corey Kirby, Mars Hill
OL – Zack Farr, Newberry
OL – WILL REEDY, CATAWBA
PK– RUSH ROLLINS, CATAWBA
RS – Octavius Love, Tusuclum

Defense
DL – Shajai Jackson, Carson-Newman
DL – Kenwin Cummings, Wingate
DL – RON ELLINGTON, CATAWBA
DL – Adrian Samples, Tusculum
LB – Antwan Thomas, Presbyterian
LB – Terrance Leverett, Newberry
LB – Anthony Robinson, Carson-Newman
LB – LESTER SCONYERS, CATAWBA
DB – Deonte Bolden, Carson-Newman
DB – David Jones, Wingate
DB – Quasi Gary, Presbyterian
DB – Chad Burgess, Presbyterian
P – Stuart Moll, Presbyterian
LS – Robbie Kelly, Tusculum


SECOND TEAM
Offense
QB – Josh Stepp, Newberry
WR – Dan Brooks, Wingate
WR – Jamichael Caldwell, Tusculum
RB – J.J. Chatmon, Carson-Newman
RB – Ray Hightower, Carson-Newman
RB – MARIO CROWE, CATAWBA
TE – Matt Winters, Lenoir-Rhyne
OL – Tee Campbell, Carson-Newman
OL – Gavin Mauldin, Tusculum
OL – Craig Whitley, Wingate
OL – Brandon Manshack, Wingate
PK – Ryan Lukshis, Newberry
RS – Deonte Bolden, Carson-Newman

Defense
DL – Benjamin McDowell, Lenoir-Rhyne
DL – Anthony Toribio, Carson-Newman
DL – Donte Strickland, Carson-Newman
DL – MARCUS HUNTLEY, CATAWBA
LB – Tim Clarke, Lenoir-Rhyne
LB – Shawn Harris, Tusculum
LB – Eric Rice, Carson-Newman
LB – Allen Smith, Wingate
DB – Jermey Brown, Lenoir-Rhyne
DB – Marcus Robinson, Tusculum
DB – Donald Brown, Wingate
DB – Rashawn Champion, Mars Hill
P – David Brentz, Carson-Newman
LS – Sean Foley, Presbyterian

OFFENSIVE FRESHMAN OF THE YEAR - Alex Rouse, CN
DEFENSIVE FRESHMAN OF THE YEAR - Antwan Thomas, PC
OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR - Zach Ellis, PC
DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR - Anthony Robinson, CN
COACH OF THE YEAR - Tommy Spangler, PC
JACOBS BLOCKING TROPHY AWARD - Marcus Brisbone, PC
SAC SCHOLAR ATHLETE - Glen Black, TC

#####

Today's Events

Swimming @ Royal Open (Day 1),
Tennis (W) @ Mount Olive, 2:00
Tennis (M) @ Mount Olive, 2:00
Lacrosse (M) vs. CHOWAN, 27-12 WVideoStats
Baseball vs. COKER, 6:00Stats
Lacrosse (W) vs. ROLLINS, 7:00VideoStats

Calendar

«February 2018»
1
February 1

Baseball @ Nova Southeastern 5-8

2
February 2

Baseball @ Palm Beach Atlantic 0-11

3
February 3

Golf (W) @ Barton Invite at Kiawah - Day 1 (Cougar Point GC)

Track/Field @ Maillet UNC Open

Softball vs. AUGUSTA 0-6

Baseball @ Lynn 11-12

Basketball (W) @ Anderson 69-75

Softball vs. AUGUSTA 4-3

Basketball (M) @ Anderson 77-65

4
February 4

Golf (W) @ Barton Invite at Kiawah - Day 2 (Cougar Point GC) 12th of 16

Baseball @ Nova Southeastern 6-25

Softball @ Mount Olive, ppd.  1 p.m.

Softball @ Mount Olive, ppd.  3 p.m.

56
February 6

Baseball @ Belmont Abbey 5-6

7
February 7

Basketball (W) vs. LENOIR-RHYNE 56-61

Basketball (M) vs.LENOIR-RHYNE 84-77

89
February 9

Softball @ UNC Pembroke 6-4

Softball @ UNC Pembroke 0-8

Baseball vs,. PALM BEACH ATLANTIC 7-9

Lacrosse (M) @ Belmont Abbey 10-18

Baseball vs. PALM BEACH ATLANTIC 3-12

10
February 10

Baseball vs. PALM BEACH ATLANTIC 6-5

Lacrosse (W) vs. FLORIDA SOUTHERN 6-24

Basketball (M) @ Bluefield St. 76-55

1112
February 12

Golf (M) @ Spring Invite Intercollegiate - Day 1 (Fleming Isl. GC)

13
February 13

Golf (M) @ Spring Invite Intercollegiate - Day 2 (Fleming Isl. GC) 14th of 17

14
February 14

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships (Day 1)

Baseball vs. BELMONT ABBEY 5-7

Basketball (W) @ Coker 63-60

Basketball (M) @ Coker 79-77

15
February 15

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships (Day 2)

Softball @ Belmont Abbey 3-4

Softball @ Belmont Abbey 3-2

Lacrosse (W) vs. CONVERSE 16-6

16
February 16

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships (Day 3)

Baseball vs. SHIPPENSBURG 11-2

17
February 17

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships (Day 4) W-5th;M-7th

Softball vs SHIPPENSBURG 3-4

Baseball vs. SHIPPENSBURG 11-3

Softball vs. SHIPPENSBURG 8-4

Lacrosse (M) @ Mount Olive 3-15

Basketball (W) vs. CARSON-NEWMAN 49-80

Basketball (M) vs. CARSON-NEWMAN 89-104

18
February 18

Softball vs BARTON 11-3

Baseball vs. SHIPPENSBURG 4-6

Lacrosse (W) @ UVA-Wise 12-13

Softball vs BARTON 11-0

Tennis (W) @ Elon 0-7

19
February 19

Track/Field @ SAC Indoor Championships W-10th,M-10th

Golf (W) @ Converse Invite - Day 1 (Carolina CC) 

20
February 20

Golf (W) @ Converse Invite - Day 2 (Carolina CC) 4th of 9

Baseball @ Mount Olive 9-4

Lacrosse (W) vs. MOUNT OLIVE 11-10

21
February 21

Tennis (M) vs. BELMONT ABBEY 6-3

Basketball (W) @ Newberry 39-59

Basketball (M) @ Newberry 84-92

2223
February 23

Swimming @ Royal Open (Day 1) 

Tennis (W) @ Mount Olive 2 p.m.

Tennis (M) @ Mount Olive 2 p.m.

Lacrosse (M) vs. CHOWAN 27-12

Baseball vs. COKER 6 p.m.

Lacrosse (W) vs. ROLLINS 7 p.m.

24
February 24

Swimming @ Royal Open (Day 2)

Baseball vs. COKER 1 p.m.

Softball vs USC AIKEN 1 p.m.

Basketball (W) @ Mars Hill 2 p.m.

Softball vs USC AIKEN 3 p.m.

Baseball vs. COKER 4 p.m.

Basketball (M) @ Mars Hill 4 p.m.

25
February 25

Softball vs YOUNG HARRIS 1 p.m.

Lacrosse (M) vs. FLORIDA SOUTHERN 1 p.m.

Softball vs. YOUNG HARRIS 3 p.m.

262728
February 28

Basketball (M) in SAC Tournament (1st Round)

Basketball (W) in SAC Tournament (1st Round)

Lacrosse (W) @ Belmont Abbey 3 p.m.

Baseball @ UNC Pembroke 3 p.m.

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Baseball Team Photo

SPONSORS