Baseball

Three Named to All-South Region Baseball Team

07_baseball_MO_17

 TAMPA, FL – Catawba College placed three players on the 2007 ABCA/RAWLINGS All-South Region Baseball Teams.  Zach Evans (Greensboro, NC), Jerry Sands (Clayton, NC) and David Thomas (Winston-Salem, NC) were each named to the second team.  In addition, Thomas was selected as the Rawlings South Region Gold Glove centerfielder.

Evans batted .403 for the Indians, finishing the year at first base after starting at shortstop over the first month of the season.  The senior hit 15 home runs and drove in 51 runs and had an on-base percentage of .496 which stands as the 10th best season average in school history.  Evans also recorded four saves and holds the school mark with 26 in his career.

Sands, a sophomore outfielder, led Catawba with 21 home runs and 55 RBI.  He added 15 doubles and had a .776 slugging percentage, ranking as the ninth best season total for an Indian.  Sands batted .349, led the squad with 64 runs scored and drew a record 51 walks.

Thomas, a junior outfielder, batted .381 on the season and led the team with 19 stolen bases.  He hit a dozen homers, with 20 doubles and five triples, and collected 50 RBI.  Thomas was second on the team with 62 runs scored, setting the school career mark in just his third season with 200.  In the outfield, Thomas made just one error in 121 attempts with three assists and had a .992 fielding percentage.  He has just two errors in his career.   


2007 NCAA ABCA/RAWLINGS ALL-SOUTH REGION DIVISION II BASEBALL TEAMS
     
First Team
1B - Bryan Cook. Nova Southeastern
2B - Maikol Gonzalez, Tusculum
3B - Ozzie Borrell, Florida Gulf Coast
SS - Steve Condotta, Florida Tech
INF - Orestes Gonzalez, Barry
OF - Nicolas Boisvert, Lynn
OF - Matt Mindick, Nova Southeastern
OF - Craig Corrado, Tampa  
OF - Carlos Rivera, Tusculum
C - Christian Rosa, Tusculum
DH - Josh Benton, Wingate
P - David Nathanson, Rollins
P - Ryan Clark, Saint Leo
P - Kevin Ferguson, Tampa
P - Kevin Hammons, Tusculum
RP - John Holt, Tampa
     
Second Team  
1B - Zach Evans, CATAWBA
2B - Ryan Kennedy, Tampa
3B - Arden McWilliams, Florida Southern
SS - Roberto Mena, Tampa
INF - Shawn Langlois, Nova Southeastern
OF - David Thomas, CATAWBA
OF - Jerry Sands, CATAWBA
OF - Brian Schulz, Florida Southern
OF - Junior Mejia, Tampa
C - Dallas Tarleton, Lenoir-Rhyne
DH - Tristan Rainone, Florida Southern
P - Matt Teague, Carson Newman
P - Dan Albritton, Florida Southern
P - Richard Bleier, Florida Gulf Coast
P - C.J. Hillyer, Tusculum
RP - Mat Galens, Tusculum
     
PLAYER OF THE YEAR: Nicolas Boisvert, Lynn
PITCHER OF THE YEAR: Kevin Ferguson, Tampa
COACH OF THE YEAR: Joe Urso, Tampa 
     
     
2007 RAWLINGS "GOLD GLOVE" SOUTH REGION TEAM
BASEBALL DIVISION  II
1B - Stefano Foggi, Rollins
2B - Ryan Kennedy, Tampa  
3B - Ozzie Borrell, Florida Gulf Coast
SS - Nick Shaw, Barry
LF - Grant Massey, Eckerd
CF - David Thomas, CATAWBA
RF - Willie Watkins, Albany State
C - Kevin Villa, Florida Tech
P - Kevin Ferguson, Tampa

Today's Events

Lacrosse (W) vs. NORTH GREENVILLE, 4:00VideoStats
Basketball (W) @ Queens, 6:00AudioVideoStats
Basketball (M) @ Queens, 8:00AudioVideoStats

Calendar

«February 2019»
1
February 1

Track/Field @ Camel City Invite (Day 1)

Baseball vs, Lynn 6-5

2
February 2

Track/Field @ Camel City Invite (Day 2)

Baseball @ Nova Southeastern 6-10

Softball @ Augusta 2-1

Softball @ Augusta 5-2

3
February 3

Esports League of Legends Show Match 2-1

Baseball @ Palm Beach Atlantic 8-2

4
February 4

Baseball @ Palm Beach Atlantic 3-1

56
February 6

Swimming @ BMC Championships (Day 1)

Softball vs. LIMESTONE 5-6

Baseball vs. MOUNT OLIVE 9-7

Softball vs. LIMESTONE 0-2

Basketball (W) vs. WINGATE 41-56

Basketball (M) vs. WINGATE 84-75

7
February 7

Swimming @ BMC Championships (Day 2)

8
February 8

Swimming @ BMC Championships (Day 3)

Track/Field @ VMI Winter Relays (Day 1)

Baseball vs. WEST VIRGINIA ST. 10-3

Baseball vs. WEST VIRGINIA ST. 10-3

9
February 9

Swimming @ BMC Championships (Day 4) W-5th;M-5th

Track/Field @ VMI Winter Relays (Day 2)

Tennis (W) vs. BELMONT ABBEY 7-0

Tennis (M) vs. BELMONT ABBEY 2-5

Lacrosse (M) vs. BELMONT ABBEY 13-17

Softball vs. UNC PEMBROKE 7-4

Basketball (W) @ Mars Hill 82-61

Softball vs. UNC PEMBROKE 9-0

Basketball (M) @ Mars HIll 89-66

10
February 10

Softball vs. VIRGINIA ST. 12-4

Baseball vs. MARS HILL 15-0

Softball vs. VIRGINIA ST. 10-2

Baseball vs. MARS HILL 11-1

11
February 11

Golf (M) @ Spring Invite Collegiate - Day 1 (St. Johns GC)

12
February 12

Track/Field @ Queens Multi Meet (Day 1) 

Golf (M) @ Spring Invite Collegiate - Day 2 (St. Johns GC) 19th of 19

13
February 13

Track/Field @ Queens Multi Meet (Day 2)

Basketball (W) @ Coker 62-43

Basketball (M) @ Coker 94-69

1415
February 15

Swimming @ Royal Open (Day 1) 

Softball @ Barton 7-2

Baseball vs. SHIPPENSBURG 13-1

Lacrosse (M) vs. MOUNT OLIVE 7-10

Softball @ Barton 0-1

Baseball vs. SHIPPENSBURG 4-3

16
February 16

Swimming @ Royal Open (Day 2)

Baseball vs. SHIPPENSBURG 7-1

Basketball (W) vs. CARSON-NEWMAN 57-90

Lacrosse (W) @ Mount Olive 8-17

Basketball (M) vs. CARSON-NEWMAN 90-75

1718
February 18

Golf (W) @ Converse Invite - Day 1 (Carolina CC)

Tennis (W) @ Shaw 7-0

Tennis (M) @ Shaw 5-2

19
February 19

Golf (W) @ Converse Invite - Day 2 (Carolina CC) 3rd of 10

Softball vs. BELMONT ABBEY, ppd. 1 p.m.

Baseball vs. UNC PEMBROKE 13-1

Softball vs. BELMONT ABBEY, ppd. 3 p.m.

20
February 20

Lacrosse (W) vs. NORTH GREENVILLE 4 p.m.

Basketball (W) @ Queens 6 p.m.

Basketball (M) @ Queens 8 p.m.

21
February 21

Tennis (W) vs. LEES-McRAE 2 p.m.

Tennis (M) vs. LEES-McRAE 2 p.m.

22
February 22

Tennis (W) vs. MOUNT OLIVE 2 p.m.

Tennis (M) vs. MOUNT OLIVE 2 p.m.

Baseball vs. WINGATE 6 p.m.

23
February 23

Track/Field @ SAC Championships (Day 1)

Softball @ USC Aiken 1 p.m.

Basketball (W) @ Lincoln Memorial 2 p.m.

Lacrosse (W) @ Chowan 2 p.m.

Softball @ USC Aiken 3 p.m.

Baseball vs. WINGATE 3 p.m.

Lacrosse (M) @ Florida Tech 4 p.m.

Basketball (M) @ Lincoln Memorial 4 p.m.

Baseball vs. WINGATE 6 p.m.

24
February 24

Track/Field @ SAC Championships (Day 2)

Softball vs. EMMANUEL 1 p.m.

Softball vs. EMMANUEL 3 p.m.

2526
February 26

Baseball @ Barton 2 p.m.

27
February 27

Tennis (M) vs. JC SMITH 2 p.m.

Basketball (W) vs. LENOIR-RHYNE 6 p.m.

Basketball (M) vs. LENOIR-RHYNE 8 p.m.

28
February 28

Lacrosse (W) @ Limestone 4 p.m.

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Lacrosse (W) Team Photo

SPONSORS