Baseball

Thursday Game Time For Baseball Regional Set For 7 p.m.

06_baseball_0006

SALISBURY, NC -- Catawba College will play under the lights for its first game of the 2008 NCAA II South Region Tournament.  Game times were officially announced on Monday and the 17th-ranked Indians, seeded third, will face fourth-seeded Florida Tech at 7 p.m.  Live stats of all games will be provided through the University of Tampa website and the Catawba games will be available on WSAT Radio and over the internet.

Host Tampa, the top seed and #3 team in the nation, will open play against sixth-seeded Stillman at 11 a.m.  The second game is at 3 p.m. and features 13th-ranked Tusculum, the second seed, against Carson-Newman, seeded fifth.

The complete South Region schedule is as follows:
Thursday, May 15, 2008
Game 1 - #1 Tampa vs. #6 Stillman, 11:00 am
Game 2 - #2 Tusculum vs. #5 Carson-Newman, 3:00 pm
Game 3 - #3 Catawba vs. #4 Florida Tech, 7:00 pm

Friday, May 16, 2008
Game 4 - Loser of Game 1 vs. Loser of Game 2, 11:00 am
Game 5 - Winner of Game 1 vs. Loser of Game 3, 3:00 pm
Game 6 - Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3, 7:00 pm

If four teams remain after game 6, the schedule is as follows:
Saturday, May 17, 2008
Game 7 - Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6, 11:00 am
Game 8 - Winner of Game 4 vs. Loser of Game 6, 3:00 pm
Game 9 - Winner of Game 8 vs. Loser of Game 7, 7:00 pm

Sunday, May 18, 2008
Game 10 - Winner of Game 7 vs. Winner of Game 9, 1:00 pm
Game 11 - Same teams as first game (if necessary), 5:00 pm

If five teams remain after game 6, the schedule is as follows:
Saturday, May 17, 2008
Game 7 - Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 11:00 am
Game 8 - Winner Game 4 vs. Winner Game 5, 3:00 pm
Game 9 - Winner Game 6 vs. Winner Game 7, 7:00 pm
If two teams remain after game 9, the schedule is as follows:

Sunday, May 18, 2008
Game 10 - Winner Game 8 vs. Winner Game 9, 1:00 pm
Game 11 - If necessary, same teams as Game 10, 5:00 pm

If three teams remain after game 9, the schedule is as follows:
Sunday, May 18, 2008
Game 10 - Winner Game 8 vs. Loser Game 9, 1:00 pm
Game 11 - Winner Game 9 vs. Winner Game 10, 5:00 pm

Today's Events

Swimming @ Royal Open (Day 1),
Tennis (W) @ Mount Olive, 2:00
Tennis (M) @ Mount Olive, 2:00
Lacrosse (M) vs. CHOWAN, 27-12 WVideoStats
Baseball vs. COKER, 6:00Stats
Lacrosse (W) vs. ROLLINS, 5-16 LVideoStats

Calendar

«February 2018»
1
February 1

Baseball @ Nova Southeastern 5-8

2
February 2

Baseball @ Palm Beach Atlantic 0-11

3
February 3

Golf (W) @ Barton Invite at Kiawah - Day 1 (Cougar Point GC)

Track/Field @ Maillet UNC Open

Softball vs. AUGUSTA 0-6

Baseball @ Lynn 11-12

Basketball (W) @ Anderson 69-75

Softball vs. AUGUSTA 4-3

Basketball (M) @ Anderson 77-65

4
February 4

Golf (W) @ Barton Invite at Kiawah - Day 2 (Cougar Point GC) 12th of 16

Baseball @ Nova Southeastern 6-25

Softball @ Mount Olive, ppd.  1 p.m.

Softball @ Mount Olive, ppd.  3 p.m.

56
February 6

Baseball @ Belmont Abbey 5-6

7
February 7

Basketball (W) vs. LENOIR-RHYNE 56-61

Basketball (M) vs.LENOIR-RHYNE 84-77

89
February 9

Softball @ UNC Pembroke 6-4

Softball @ UNC Pembroke 0-8

Baseball vs,. PALM BEACH ATLANTIC 7-9

Lacrosse (M) @ Belmont Abbey 10-18

Baseball vs. PALM BEACH ATLANTIC 3-12

10
February 10

Baseball vs. PALM BEACH ATLANTIC 6-5

Lacrosse (W) vs. FLORIDA SOUTHERN 6-24

Basketball (M) @ Bluefield St. 76-55

1112
February 12

Golf (M) @ Spring Invite Intercollegiate - Day 1 (Fleming Isl. GC)

13
February 13

Golf (M) @ Spring Invite Intercollegiate - Day 2 (Fleming Isl. GC) 14th of 17

14
February 14

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships (Day 1)

Baseball vs. BELMONT ABBEY 5-7

Basketball (W) @ Coker 63-60

Basketball (M) @ Coker 79-77

15
February 15

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships (Day 2)

Softball @ Belmont Abbey 3-4

Softball @ Belmont Abbey 3-2

Lacrosse (W) vs. CONVERSE 16-6

16
February 16

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships (Day 3)

Baseball vs. SHIPPENSBURG 11-2

17
February 17

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships (Day 4) W-5th;M-7th

Softball vs SHIPPENSBURG 3-4

Baseball vs. SHIPPENSBURG 11-3

Softball vs. SHIPPENSBURG 8-4

Lacrosse (M) @ Mount Olive 3-15

Basketball (W) vs. CARSON-NEWMAN 49-80

Basketball (M) vs. CARSON-NEWMAN 89-104

18
February 18

Softball vs BARTON 11-3

Baseball vs. SHIPPENSBURG 4-6

Lacrosse (W) @ UVA-Wise 12-13

Softball vs BARTON 11-0

Tennis (W) @ Elon 0-7

19
February 19

Track/Field @ SAC Indoor Championships W-10th,M-10th

Golf (W) @ Converse Invite - Day 1 (Carolina CC) 

20
February 20

Golf (W) @ Converse Invite - Day 2 (Carolina CC) 4th of 9

Baseball @ Mount Olive 9-4

Lacrosse (W) vs. MOUNT OLIVE 11-10

21
February 21

Tennis (M) vs. BELMONT ABBEY 6-3

Basketball (W) @ Newberry 39-59

Basketball (M) @ Newberry 84-92

2223
February 23

Swimming @ Royal Open (Day 1) 

Tennis (W) @ Mount Olive 2 p.m.

Tennis (M) @ Mount Olive 2 p.m.

Lacrosse (M) vs. CHOWAN 27-12

Baseball vs. COKER 6 p.m.

Lacrosse (W) vs. ROLLINS 5-16

24
February 24

Swimming @ Royal Open (Day 2)

Baseball vs. COKER 1 p.m.

Softball vs USC AIKEN 1 p.m.

Basketball (W) @ Mars Hill 2 p.m.

Softball vs USC AIKEN 3 p.m.

Baseball vs. COKER 4 p.m.

Basketball (M) @ Mars Hill 4 p.m.

25
February 25

Softball vs YOUNG HARRIS 1 p.m.

Lacrosse (M) vs. FLORIDA SOUTHERN 1 p.m.

Softball vs. YOUNG HARRIS 3 p.m.

262728
February 28

Basketball (M) in SAC Tournament (1st Round)

Basketball (W) in SAC Tournament (1st Round)

Lacrosse (W) @ Belmont Abbey 3 p.m.

Baseball @ UNC Pembroke 3 p.m.

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Baseball Team Photo

SPONSORS