Baseball

Baseball Places Three on Daktronics All-South Region Squad

07_baseball_davidthomas03

LAKELAND, FL -- Catawba placed three players on the 2008 Daktronics NCAA II All-South Region Baseball Team.  Outfielders David Thomas (Winston-Salem, NC/Ledford HS) and Jerry Sands (Clayton, NC/Smithfield-Selma HS) were first team picks, while pitcher Blake Ketner (Davidson, NC/NW Cabarrus HS) earned second team honors.

 Thomas, a senior, currently leads Catawba with a .432 average and has connected on a career-high 20 home runs with 57 RBI.  He also paces the team with 74 runs scored and has swiped 22 bases.  Thomas was the 2008 South Atlantic Conference Player of the Year and is a three-time all-region performer.

 Sands, a junior, has set a school record this season with 80 RBI and has hit 23 homers.  He has also set a record by drawing 52 walks and ranks second on the team with 73 runs scored.  Sands has made all-region in each of his three seasons at Catawba.

Ketner, a junior, claims all-region honors for the first time.  In 2008, he has posted an 8-3 record and 3.16 ERA.  He has tossed a team-high 88 and a third innings with a pair of shutouts.


Daktronics All-South Region First Team
1B – Bryan Cook, Sr., Nova Southeastern - .418, 17 HR, 48 RBI
2B – Maikol Gonzalez, Sr., Tusculum, - .476, 5 HR, 56 RBI, 29 SB*
SS – Nick Shaw, So., Barry - .398, 2 HR, 35 RBI, 12 SB
3B – Daniel Ford, Jr., Lenoir-Rhyne - .426, 10 HR, 60 RBI
OF – Gabe MacDougall, Jr., Lynn - .389, 21 HR, 65 RBI, 16 SB
OF – Jerry Sands, Jr., CATAWBA - .390, 23 HR, 80 RBI, 14 SB
OF – David Thomas, Sr., CATAWBA - .432, 20 HR, 57 RBI, 22 SB
 C  -  Kyle Holloway, So., Lynn - .308, 9 HR, 35 RBI
DH – Nathan Coggins, So., Albany State - .430, 1 HR, 59 RBI
UT – Christian Rosa, Sr., Tusculum - .402, 11 HR, 48 RBI, 13 SB
SP – Brett Hontz, Sr., Carson-Newman - 11-1, 2.08 ERA+
SP – Bobby Hernandez, Jr., Barry - 7-0, 1.58 ERA
SP – Boo Morrow, Jr., Tusculum - 7-0, 1.87 ERA
SP – Matt Schurig, Fr., Florida Tech - 7-2, 3.24 ERA
RP – Anthony Perez, So., Tampa - 3-1, 1.45 ERA, 15 saves

*South Region Player of the Year
+South Region Pitcher of the Year

All-South Region Second Team#
1B – Joe Arminio, Sr., Lynn - .385, 19 HR, 75 RBI
2B – Jesus Barroso, Jr., Tampa - .369, 1 HR, 34 RBI
SS – Chuncey Ward, Sr., Albany State - .427, 5 HR, 48 RBI, 23 SB
3B – Gene Howard, Sr., Rollins - .426, 6 HR, 36 RBI
OF – Nick Achberger, Sr., Carson-Newman - .409, 12 HR, 67 RBI
OF – Paul Cruz, Sr., Tampa - .368, 3 HR, 38 RBI
OF – Andrew Frezza, Sr., Barry -  .392, 6 HR, 58 RBI, 15 SB
OF – J. D. Martinez, So., Nova Southeastern - .370, 12 HR, 56 RBI
OF – John  Servidio, Sr., Barry - .366, 14 HR, 69 RBI, 10 SB
 C  -  Michael Dobre, Jr., Mars Hill - .467, 1 HR, 35 RBI
DH – Cory Clark, Sr., Nova Southeastern - .385, 1 HR, 16 RBI
UT – Nolan Brannon, Sr., Tampa - .366, 3 HR, 45 RBI
SP – Kevin Ferguson, Sr., Tampa - 6-3, 3.55 ERA
SP – Mario Lombardo, Sr., Rollins - 8-3, 3.48 ERA
SP – Ruddy Garcia, Sr., Nova Southeastern - 8-2, 4.22 ERA
SP – Blake Ketner, Jr., CATAWBA - 8-3, 3.16 ERA
SP – Chase Wilson, So., Stillman - 10-4, 3.31 ERA
RP – Nick Carris, Sr., Nova Southeastern - 3-2, 3.53 ERA, 9 saves

#additional positions due to ties in voting

Today's Events

Golf (W) @ Flagler Fall Slam - Day 2 (Marsh Creek CC),

Calendar

«October 2018»
12
October 2

Volleyball @ Wingate 0-3

3
October 3

Soccer (W) vs. WINGATE 2-1

Soccer (M) vs. WINGATE 1-5

45
October 5

Swimming Men @ Gardner-Webb 92-170

Volleyball @ Anderson 0-3

6
October 6

Volleyball @ Newberry 3-2

Football vs. ALBANY STATE 21-35

Soccer (M) vs. SHAW 3-0

Soccer (W) vs. SHAW 6-1

7
October 7

Tennis (M) vs. BLUEFIELD ST. 3-4

Tennis (W) vs. BLUEFIELD ST. 7-0

8
October 8

Golf (W) in RENDLEMAN INV - Day 1 (CC of SALISBURY)

9
October 9

Golf (W) in RENDLEMAN INV - Day 2 (CC of SALISBURY) 10th of 18

Tennis (W) vs. WINSTON-SALEM ST, ppd. 5 p.m.

Volleyball @ Coker 1-3

10
October 10

Soccer (W) @ Mars Hill 1-0

1112
October 12

Cross Country Royals Challenge M-15th;W-19th

Swimming Women @ Converse Invite (Day 1) 

Volleyball vs. TUSCULUM 2-3

13
October 13

Swimming Women @ Converse Invite (Day 2) 1st of 5

Volleyball vs. LINCOLN MEMORIAL 0-3

Football @ Wingate 25-35

14
October 14

Soccer (M) vs. COKER 1-2

Soccer (W) vs. COKER 5-0

15
October 15

Golf (W) @ Noble Memorial - Day 1 (Achasta GC)

Golf (M) @ Donald Ross Inv. - Day 1 (Mimosa Hills CC)

16
October 16

Golf (M) @ Donald Ross Inv. - Day 2 (Mimosa Hills CC) 9th of 14

Golf (W) @ Noble Memorial - Day 2 (Achasta GC) 9th of 14

Volleyball vs. QUEENS 2-3

17
October 17

Soccer (M) @ Lenoir-Rhyne 1-4

Soccer (W) @ Lenoir-Rhyne 1-4

1819
October 19

Volleyball vs. LENOIR-RHYNE 0-3

20
October 20

Football vs. TUSCULUM 55-37

Volleyball @ Mars Hill 3-0

Soccer (W) vs. ANDERSON 3-0

Soccer (M) vs. ANDERSON 0-2

2122
October 22

Golf (W) @ Flagler Fall Slam - Day 1 (Marsh Creek CC)

23
October 23

Golf (W) @ Flagler Fall Slam - Day 2 (Marsh Creek CC) 

24
October 24

Soccer (W) vs. CHOWAN 2 p.m.

Soccer (M) vs. BELMONT ABBEY 7:30 p.m.

25
October 25

Tennis (W) vs. Newberry 2 p.m.

Tennis (M) vs. Newberry 2 p.m.

26
October 26

Volleyball @ Carson-Newman 7 p.m.

27
October 27

Basketball (W) @ UNC Wilmington (Exhib.) noon

Football vs. LIMESTONE 1:30 p.m.

Volleyball @ Tusculum 2 p.m.

Soccer (W) @ Carson-Newman 5 p.m.

Soccer (M) @ Carson-Newman 7:30 p.m.

282930
October 30

Soccer (W) SAC Tournament (1st Round)

Basketball (M) @ Wichita St. (Exhib.)

Volleyball vs. COKER 6:30 p.m.

31

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Volleyball Team Photo

SPONSORS