Soccer (W)

Baird and Borland Named to All-Southeast Region Women's Soccer Team

09_WSOC_BorlandMaria

SAINT AUGUSTINE’S, FL -- Catawba placed two players on the 2009 Daktronics Women’s Soccer All-Southeast Region Team, announced on Tuesday.  Junior defender Alexa Baird (Plainfield, NC/Mt. St. Mary Academy) and freshman midfielder Maria Borland (Hagerstown, MD/N. Hagerstown HS) were first team selections.

Baird started all 20 matches for the Lady Indians as a defender.  She helped the squad to nine shutouts and a 0.86 goals against average, allowing just 18 goals over the 20 matches.  Baird helped Catawba limit its opponents to just an average of 8.2 shots a game, nearly half of the Catawba average of 15.9 per contest.

Borland was the team leader in goals and points in her freshman season.  Over the 20 matches, she tallied seven goals and added four assists.  One of her goals was a game-winner. 

2009 Daktronics NCAA Division II All-Southeast Region Women’s Soccer Team

First-Team
F - Kristin Burton* (Sr., Armstrong Atlantic State University)
F - Connie Axiotis (So., Belmont Abbey College)
F - Trenna Howell (So., Carson-Newman College)
F - Gina Goforth (Sr., Columbus State University)
MF - Elizabeth Hawes (Fr., Lenoir-Rhyne University)
MF - Vickie Rich (So., Lees-McRae College)
MF - Morgan Mitchell (Fr., Armstrong Atlantic State University)
MF - Maria Borland (Fr., Catawba College)
DEF - Alexa Baird (Jr., Catawba College)
DEF - Catherine Hauck* (So., Lenior-Rhyne University)
DEF - Melissa Morris* (Jr., Carson-Newman College)
DEF - Casey Smith (Jr., North Georgia College & State University)
GK - Mary Rob Plunkett (Jr., Georgia College & State University)
Region Player of the Year: Kristin Burton, Armstrong Atlantic State University

Second-Team
F - Kristen Wright (Fr., Queens University of Charlotte)
F - Anna Svensson (Fr., UNC Pembroke)
F - Kelly Adams* (So., Wingate University)
F - Tramicka James (Fr., Tusculum College)
MF - Sarah Taylor (So., Lincoln Memorial University)
MF - Sandra Kaelin (So., Carson-Newman College)
MF - Andrea Saevik (Fr., Carson-Newman College)
MF - Alyssa Wombwell (So., Pfeiffer University)
DEF - Claire Duncan (So., Tusculum College)
DEF - Ashley Bradford (Sr., Tusculum College)
DEF - Megan Mastalerz (So., Wingate University)
DEF - Amanda Maddock* (Sr., Belmont Abbey College)
DEF - Morgan Cobb (Sr., Georgia College & State University)
GK - Kelly Nimmo (Sr., Columbus State University)

*-indicates was a member of the 2008 Daktronics All-Southeast Region Team

Today's Events

Baseball vs. SHIPPENSBURG, noonVideoStats
Softball vs BARTON, noonStats
Lacrosse (W) @ UVA-Wise, 2:00Video
Softball vs BARTON, 2:00Stats
Tennis (W) @ Elon, 3:00Stats

Calendar

«February 2018»
1
February 1

Baseball @ Nova Southeastern 5-8

2
February 2

Baseball @ Palm Beach Atlantic 0-11

3
February 3

Golf (W) @ Barton Invite at Kiawah - Day 1 (Cougar Point GC)

Track/Field @ Maillet UNC Open

Softball vs. AUGUSTA 0-6

Baseball @ Lynn 11-12

Basketball (W) @ Anderson 69-75

Softball vs. AUGUSTA 4-3

Basketball (M) @ Anderson 77-65

4
February 4

Golf (W) @ Barton Invite at Kiawah - Day 2 (Cougar Point GC) 12th of 16

Baseball @ Nova Southeastern 6-25

Softball @ Mount Olive, ppd.  1 p.m.

Softball @ Mount Olive, ppd.  3 p.m.

56
February 6

Baseball @ Belmont Abbey 5-6

7
February 7

Basketball (W) vs. LENOIR-RHYNE 56-61

Basketball (M) vs.LENOIR-RHYNE 84-77

89
February 9

Softball @ UNC Pembroke 6-4

Softball @ UNC Pembroke 0-8

Baseball vs,. PALM BEACH ATLANTIC 7-9

Lacrosse (M) @ Belmont Abbey 10-18

Baseball vs. PALM BEACH ATLANTIC 3-12

10
February 10

Baseball vs. PALM BEACH ATLANTIC 6-5

Lacrosse (W) vs. FLORIDA SOUTHERN 6-24

Basketball (M) @ Bluefield St. 76-55

1112
February 12

Golf (M) @ Spring Invite Intercollegiate - Day 1 (Fleming Isl. GC)

13
February 13

Golf (M) @ Spring Invite Intercollegiate - Day 2 (Fleming Isl. GC) 14th of 17

14
February 14

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships (Day 1)

Baseball vs. BELMONT ABBEY 5-7

Basketball (W) @ Coker 63-60

Basketball (M) @ Coker 79-77

15
February 15

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships (Day 2)

Softball @ Belmont Abbey 3-4

Softball @ Belmont Abbey 3-2

Lacrosse (W) vs. CONVERSE 16-6

16
February 16

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships (Day 3)

Baseball vs. SHIPPENSBURG 11-2

17
February 17

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships (Day 4) W-5th;M-7th

Softball vs SHIPPENSBURG 3-4

Baseball vs. SHIPPENSBURG 11-3

Softball vs. SHIPPENSBURG 8-4

Lacrosse (M) @ Mount Olive 3-15

Basketball (W) vs. CARSON-NEWMAN 49-80

Basketball (M) vs. CARSON-NEWMAN 89-104

18
February 18

Softball vs BARTON noon

Baseball vs. SHIPPENSBURG noon

Lacrosse (W) @ UVA-Wise 2 p.m.

Softball vs BARTON 2 p.m.

Tennis (W) @ Elon 3 p.m.

19
February 19

Track/Field @ SAC Indoor Championships

Golf (W) @ Converse Invite - Day 1 (Carolina CC)

20
February 20

Golf (W) @ Converse Invite - Day 2 (Carolina CC)

Baseball @ Mount Olive 3 p.m.

Lacrosse (W) vs. MOUNT OLIVE 4 p.m.

21
February 21

Tennis (M) vs. BELMONT ABBEY 2 p.m.

Basketball (W) @ Newberry 6 p.m.

Basketball (M) @ Newberry 8 p.m.

22
February 22

Swimming @ Royal Open (Day 1)

23
February 23

Swimming @ Royal Open (Day 2)

Tennis (W) @ Mount Olive 2 p.m.

Tennis (M) @ Mount Olive 2 p.m.

Lacrosse (M) vs. CHOWAN 3 p.m.

Baseball vs. COKER 6 p.m.

Lacrosse (W) vs. ROLLINS 7 p.m.

24
February 24

Baseball vs. COKER 1 p.m.

Softball vs USC AIKEN 1 p.m.

Basketball (W) @ Mars Hill 2 p.m.

Softball vs USC AIKEN 3 p.m.

Baseball vs. COKER 4 p.m.

Basketball (M) @ Mars Hill 4 p.m.

25
February 25

Softball vs YOUNG HARRIS 1 p.m.

Lacrosse (M) vs. FLORIDA SOUTHERN 1 p.m.

Softball vs. YOUNG HARRIS 3 p.m.

262728
February 28

Basketball (M) in SAC Tournament (1st Round)

Basketball (W) in SAC Tournament (1st Round)

Lacrosse (W) @ Belmont Abbey 3 p.m.

Baseball @ UNC Pembroke 3 p.m.

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Baseball Team Photo

SPONSORS