Basketball (W)

Hicks Earns All-Region and All-State Women's Basketball Honors

Catawba’s Dana Hicks (York, SC/Gaston Day) has earned a pair of post-season honors in women’s basketball.  The junior was named second team All-Southeast Region by Daktronics and also to the NCCSIA All-State first team.

Hicks averaged a double-double for Catawba, scoring 17.2 points a contest while pulling down 11.6 rebounds.  She posted 20 double-doubles on the year and was a first team All-South Atlantic Conference.  Hicks led the SAC and ranked 12th in NCAA II in rebounding.


Daktronics Division II Women’s Basketball Southeast Region Team
First Team
Jasmine Gunn* (Tusculum, G, 5-0, Sr, Nashville, TN)
Chimere Jordan (Georgia C&SU, G, 5-8, Sr, Gray, GA)
Shannon McKever (Lander, C, 6-0, Sr, Florence, SC)
Shannon Singleton-Bates (Fancis Marion, G, 5-10, Sr, South Norwalk, CT)
Teshymia Tillman (Clayton State, F, 5-9, Sr, High Point, NC)

Second Team
Dana Hicks (Catawba, C, 5-9, Jr, York, SC)
Jamila Johnson (Barton, G, 5-8, Sr, Garner, NC)
Jasmine Judge (Lander, G, 5-6, Jr, Augusta, GA)
Jasmine Whitby (Mount Olive, F, 5-10, Sr, Yorktown, VA)
Tanisha Woodard (Clayton State, G, 5-10, Jr, Rome, GA)
 *Southeastern Region Player of the Year


NC Collegiate Sports Information Association College Division All-State Women’s Basketball Teams
FIRST TEAM
Danielle Duncan (Greensboro, C, Jr, Greensboro, NC)
Dana Hicks (Catawba, C, Jr, York, SC)
Marissa Hudley (Queens, F, Sr, Charlotte, NC)
Allison Sikes (St. Augustine’s, F, Sr, Richmond, VA)
Jasmine Whitby (Mount Olive, F, Sr, Yorktown, VA)

SECOND TEAM
Shamaz Denerson (Salem, F, So, Atlanta, GA)
JaToya Kemp (UNC Pembroke, F, Sr, Elizabethtown, NC)
Megan Rahn (Meredith, F, Jr, Raleigh, NC)
Cameron Sealey (Lenoir-Rhyne, G, Jr, Mount Holly, NC)
Briana Stanton (UNC Pembroke, F, Sr, Hookertown, NC)
Kurie Washington (Wingate, G, Jr, Marion, NC)

Today's Events

Volleyball vs. LENOIR-RHYNE, 7:00Stats

Calendar

«October 2017»
1
October 1

Tennis (W) @ SE ITA Championships (Day 3) 

Tennis (M) @ SE ITA Championships (Day 3) 

2
October 2

Tennis (W) @ SE ITA Championships (Day 4) 

Tennis (M) @ SE ITA Championships (Day 4) 

Golf (W) @ Myrtle Beach Inv - Day 1 (Ocean Ridge Plantation)

3
October 3

Golf (W) @ Myrtle Beach Inv - Day 2 (Ocean Ridge Plantation) 14th of 17

Volleyball @ Coker 1-3

4
October 4

Soccer (W) vs. QUEENS 0-1

Soccer (M) vs. QUEENS 1-1

5
October 5

Tennis (W) vs. MOUNT OLIVE 7-2

Tennis (M) vs. MOUNT OLIVE 1-8

6
October 6

Swimming @ Converse Women's Invite (Day 1) 

7
October 7

Swimming @ Converse Women's Invite (Day 2) 1st of 7

Cross Country @ Hagan Stone Classic W-1st;M-3rd

Football vs. NORTH GREENVILLE 26-20

Volleyball vs. NEWBERRY 2-3

Soccer (W) vs. CARSON-NEWMAN 0-3

Soccer (M) vs. CARSON-NEWMAN 0-3

89
October 9

Golf (W) in PATSY RENDLEMAN INV - Day 1 (CC of Salisbury)

Golf (M) @ NCAA II Preview - Day 1 (Rock Barn GC)

10
October 10

Golf (M) @ NCAA II Preview - Day 2 (Rock Barn GC) 9th of 17

Golf (W) in PATSY RENDLEMAN INV - Day 2 (CC of Salisbury) 10th of 17

11
October 11

Soccer (W) vs. MOUNT OLIVE 3-1

Soccer (M) vs. LENOIR-RHYNE 3-4

121314
October 14

Football vs. WINGATE 24-27

Volleyball @ Anderson 0-3

Soccer (M) @ Anderson 1-2

Soccer (W) @ Anderson 1-2

1516
October 16

Golf (W) @ Lee Ann Noble Memorial - Day 1 (Achasta GC)

Golf (M) @ Donald Ross Intercollegiate - Day 1 (Mimosa Hills CC)

17
October 17

Golf (M) @ Donald Ross Intercollegiate - Day 2 (Mimosa Hills CC) 11th of 13

Golf (W) @ Lee Ann Noble Memorial - Day 2 (Achasta GC) 12th of 16

Tennis (M) vs. Newberry 1-8

Tennis (W) vs. Newberry 4-5

18
October 18

Soccer (W) @ Wingate 0-1

Soccer (M) @ Wingate 0-0

19
October 19

Tennis (W) @ Lenoir-Rhyne 2-7

20
October 20

Swimming WOMEN vs. UNC WILMINGTON 81-172

Swimming MEN vs. UNC WILMINGTON 91-164

Volleyball vs. MARS HILL 1-3

21
October 21

Cross Country @ SAC Championships W-4th;M-8th

Volleyball @ Tusculum 0-3

Swimming Men @ Wingate 65-177

Swimming Women at Wingate 56-187

Football @ Tusculum 40-13

Soccer (M) vs. TUSCULUM 1-3

Soccer (W) vs. TUSCULUM 1-2

222324
October 24

Volleyball vs. LENOIR-RHYNE 7 p.m.

25
October 25

Soccer (W) vs. LENOIR-RHYNE 5 p.m.

Soccer (M) vs. USC AIKEN 7 p.m.

2627
October 27

Swimming Men @ Gardner-Webb 5 p.m.

Volleyball vs. LINCOLN MEMORIAL 7 p.m.

28
October 28

Soccer (W) @ Lincoln Memorial 1 p.m.

Football @ Limestone 1 p.m.

Volleyball vs. CARSON-NEWMAN 2 p.m.

Soccer (M) @ Lincoln Memorial 3:30 p.m.

293031
October 31

Soccer (W) in SAC Tournament (1st Round)

Soccer (M) @ SAC Tournament (1st Round)

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Soccer (M) Team Photo

SPONSORS