Swimming

More Records Fall at Shark Invitational After Homlberg Punches Trip to NCAA II Nationals

FORT LAUDERDALE, FL – Catawba concluded the NSU Shark Invitational on Monday with the men placing fourth and the women sixth.  Nova Southeastern hosted the meet at the NSU Aquatic Center.  Sebastian Holmberg (Akersberga, SWEDEN) closed with another school record and helped the 400 free relay team to a NCAA II A cut swim.

Holmberg set a new standard in the 100 free as he claimed a B cut with his second place finish in a time of 45.23.  The freshman joined with Toomas Goutt (Saint Witz, FRANCE), Theo Zatterstrom (Stockholm, SWEDEN) and Magnus Lindgren (Alvsjo, SWEDEN) in the 400 free relay.  They posted a time of 3:03.73 and was third.

Katia Kruglov (Karmiel, ISRAEL) had two finals swims for the women and also set a school record.  She went sixth in the 200 back (2:06.09) and eighth in the 100 free (53.42).  Her time of 53.30 in the 100 free prelim was just .06 seconds off the school record, but she would go under the mark in the leadoff leg of the 400 free relay with a time of 53.18. 

Janin Kassner (Geisen, GERMANY) also had a top 10 swim for the women, finishing seventh in the 200 breast (2:26.85) with a lifetime best.  In the men’s 200 breast,  Jevgenij Gamper (Vilnius, LITHUANIA) was second in a time of 2:05.85, while Finn Furstenwerth (Hamburg, GERMANY went fifth (2:06.51).  Goutt swam a lifetime best to post a seventh place finish in the 200 back (1:54.35).

On Sunday, Holmberg qualified for the NCAA II Nationals with a school and meet record swim in the 100 back at the NSU Shark Invitational on Sunday.  He posted a time of 48.37 in winning the event then backed that up by winning the 100 fly (48.70) in a school and meet record as well.

Holmberg also set a mark in the 50 fly (22.40) during his win in the 100 fly.  He helped the 400 medley relay team to a fourth-place finish (1:32.09) which was a NCAA II B cut time.  Furstenwerth claimed a school record and had a B cut swim in the 400 IM as he finished second with a time of 4:03.91. 

Gamper finished third in the 100 breast and collected another B cut time of 56.95.  Furstenwerth had a ninth-place finish in the event.  Zatterstrom picked up a B cut in the 200 free (1:42.17), finishing 10th. 

On the women’s side Sunday, the 200 medley relay team of Kruglov, Kassner, Filippa Wallin (Helsingborg, SWEDEN) and Nadine Brockmann (Hamburg, GERMANY) broke the school record with a time of 1:50.38 to finish seventh.  Kruglov set a new record in the 50 back in the leadoff leg with a time of 27.92.

Kruglov also swam a B cut time in the 200 free in a time of 1:55.31.  Brockman had a B cut time in the 200 free prelims (1:55.34), finishing 18th in the final.  Kruglov went third in the 100 back (58.59), while Kassner came in ninth in the 100 breast (1:08.10).

On Saturday, Kruglov, Brockmann, Kassner and Leah Leah Constan-Tatos (Johannesburg, SOUTH AFRICA) broke the school mark in the 200 free relay and the 400 medley relay.  The team finished seventh with a time of 1:40.19 in the 200 free and eighth in the 400 medley (4:00.63).  

Holmberg broke the 100 back mark (49.01) leading off the record-breaking swim for the men in the 400 medley relay (3:21.53).  He joined with Gamper, Lindgren and Zatterstrom.  Holmberg, Lundgren, Zatterstrom and Goutt finished third in the 200 free relay with a B cut time of 1:23.30. 

Holmberg and Lundgren had B cut times in the 50 free.  Holmberg was third in a time of 20.95 and Lundgren ninth (21.13).  Gamper finished seventh in the 200 IM (1:55.38).

The men broke a school mark in the 800 free relay on Friday’s opening night.  Zatterstrom, Lundgren, Goutt and Holmberg finished third in a B cut time of 6:48.27.

Today's Events

Golf (M) @ Donald Ross Intercollegiate - Day 2 (Mimosa Hills CC),
Golf (W) @ Lee Ann Noble Memorial - Day 2 (Achasta GC),
Tennis (W) vs. Newberry, 1:30
Tennis (M) vs. Newberry, 1:30

Calendar

«October 2017»
1
October 1

Tennis (W) @ SE ITA Championships (Day 3) 

Tennis (M) @ SE ITA Championships (Day 3) 

2
October 2

Golf (W) @ Myrtle Beach Inv - Day 1 (Ocean Ridge Plantation)

Tennis (W) @ SE ITA Championships (Day 4) 

Tennis (M) @ SE ITA Championships (Day 4) 

3
October 3

Golf (W) @ Myrtle Beach Inv - Day 2 (Ocean Ridge Plantation) 14th of 17

Volleyball @ Coker 1-3

4
October 4

Soccer (W) vs. QUEENS 0-1

Soccer (M) vs. QUEENS 1-1

5
October 5

Tennis (M) vs. MOUNT OLIVE 1-8

Tennis (W) vs. MOUNT OLIVE 7-2

6
October 6

Swimming @ Converse Women's Invite (Day 1) 

7
October 7

Swimming @ Converse Women's Invite (Day 2) 1st of 7

Cross Country @ Hagan Stone Classic W-1st;M-3rd

Football vs. NORTH GREENVILLE 26-20

Volleyball vs. NEWBERRY 2-3

Soccer (W) vs. CARSON-NEWMAN 0-3

Soccer (M) vs. CARSON-NEWMAN 0-3

89
October 9

Golf (W) in PATSY RENDLEMAN INV - Day 1 (CC of Salisbury)

Golf (M) @ NCAA II Preview - Day 1 (Rock Barn GC)

10
October 10

Golf (M) @ NCAA II Preview - Day 2 (Rock Barn GC) 9th of 17

Golf (W) in PATSY RENDLEMAN INV - Day 2 (CC of Salisbury) 10th of 17

11
October 11

Soccer (W) vs. MOUNT OLIVE 3-1

Soccer (M) vs. LENOIR-RHYNE 3-4

121314
October 14

Football vs. WINGATE 24-27

Volleyball @ Anderson 0-3

Soccer (M) @ Anderson 1-2

Soccer (W) @ Anderson 1-2

1516
October 16

Golf (W) @ Lee Ann Noble Memorial - Day 1 (Achasta GC) 

Golf (M) @ Donald Ross Intercollegiate - Day 1 (Mimosa Hills CC) 

17
October 17

Golf (M) @ Donald Ross Intercollegiate - Day 2 (Mimosa Hills CC) 

Golf (W) @ Lee Ann Noble Memorial - Day 2 (Achasta GC) 

Tennis (M) vs. Newberry 1:30 p.m.

Tennis (W) vs. Newberry 1:30 p.m.

18
October 18

Soccer (W) @ Wingate 5 p.m.

Soccer (M) @ Wingate 7:30 p.m.

19
October 19

Tennis (W) @ Lenoir-Rhyne 2 p.m.

20
October 20

Swimming vs. UNC WILMINGTON 2 p.m.

Volleyball vs. MARS HILL 6 p.m.

21
October 21

Swimming @ Wingate

Cross Country @ SAC Championships

Volleyball @ Tusculum 12:30 p.m.

Football @ Tusculum 2:30 p.m.

Soccer (M) vs. TUSCULUM 5 p.m.

Soccer (W) vs. TUSCULUM 7:30 p.m.

222324
October 24

Soccer (W) vs. LENOIR-RHYNE 7 p.m.

Volleyball vs. LENOIR-RHYNE 7 p.m.

25
October 25

Soccer (M) vs. USC AIKEN 7 p.m.

2627
October 27

Swimming Men @ Gardner-Webb 5 p.m.

Volleyball vs. LINCOLN MEMORIAL 7 p.m.

28
October 28

Soccer (W) @ Lincoln Memorial 1 p.m.

Football @ Limestone 1 p.m.

Volleyball vs. CARSON-NEWMAN 2 p.m.

Soccer (M) @ Lincoln Memorial 3:30 p.m.

293031
October 31

Soccer (W) in SAC Tournament (1st Round)

Soccer (M) @ SAC Tournament (1st Round)

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Soccer (M) Team Photo

SPONSORS