Baseball

Brooks Earns Second Team All-America Honors From the ABCA

Catawba College’s Craig Brooks (Monroe, NC/Parkwood HS) became a unanimous All-American as he was named second team by the American Baseball Coaches Association on Wednesday.  Brooks is the first Catawba player to appear on all three All-America teams since both Ryan Query and Craige Lyerly achieved the honor in 2009.

Brooks, a junior starting pitcher, had earlier earned second team All-America honors from Daktronics and was a third team selection by the NCBWA.  Brooks finished the 2014 campaign with a 12-3 record and a 2.32 ERA.

With only the games remaining at the College World Series, Brooks was still tied for the most wins in NCAA II.  He also ranked 10th with just 5.74 hits allowed per nine innings (57 in 89 and a third innings) and was sixth in total strikeouts with 104.


2014 ABCA/Rawlings ALL-AMERICA TEAMS

FIRST TEAM   
1B – Giancarlo Brugnoni, Sr. Grand Valley St.
2B – Tyler Tichenor, So. Trevecca Nazarene
3B – Tony Viger, Sr. Augustana
SS – Erik Lunde, Sr. Lander
INF – Phillip Wilson, Sr. Central Oklahoma
OF – Jay Gonzalez, Jr. Mount Olive
OF – Nick Howell, Sr. Trevecca Nazarene
OF – Austin Kaiser, Sr. Colorado Mesa
OF – Bradon Reitano, Sr. Mount Olive
C – Jack Goihl, Jr. Augustana
DH – Wes Koenig, Sr. St. Edward's
SP – Dan Altavilla, Jr. Mercyhurst
SP – Tyler Badamo, Sr. Dowling
SP – Jordan DeLorenzo, Jr. West Florida
SP – Brannon Easterling, Sr. St. Edwards
RP – Luke Barker, Jr. Chico State
     
SECOND TEAM   
1B – Connor Lewis, Sr. Lander
2B – Daniel Fraga, Sr. UNC Pembroke
3B – Frank Crinella, So. Merrimack
SS – Will Kengor, Sr. Slippery Rock
INF – Joey Miller, Sr. Concord
OF – Patrick Grady, Sr. Lander
OF – Chris Knott, Sr. East Strousburg State
OF – Cody  Robinson, Sr. Northeastern State
OF – Nick Thimesch, Sr. Drury
C – Steve Hazel, Jr. Georgia College and State
DH – Patrick Rients, Jr. SW Minnesote St.
SP – Nick Baker, Sr. Chico State
SP – Craig Brooks, Jr. Catawba
SP – Paul Hvozdovic, Sr. Shepherd
SP - Trevor Oaks, So. Cal Baptist
RP – Benjamin Criscuolo, Fr. Southern New Hampshire
     
THIRD TEAM   
1B – Blake Stringer, Sr. Oklahoma Christian
2B – Logan Knox, Jr. Regis
3B – Joel Lutz, Sr. Lubbock Christian
SS – Nate Robertson, Jr. Colorado Mesa
INF – Brandon Wilson, Sr. Lubbock Christian
OF – David Armendariz, Sr. Cal Poly Pomona
OF – Ryan Degner, Jr. Missouri Western
OF – Jonathan Freemyer, Sr. NW Oklahoma St
OF – Jackson Oliver, So. Columbus State
OF – Jamie Potts, Jr. Grand Valley State
C – Sal Giardina, Sr. Lynn
DH – Nico Delerme, Sr. East Strousburg
SP – Will Landsheft, Sr. Drury
SP – Ethan Bader, Sr. Armstrong Atlantic State
SP – Jason Hoppe, Sr. Minnesota St.
SP – Dylan James, Sr. West Texas St
SP – Preston Packrall, Sr. Tampa
RP – Reese Gregory, So. St. Cloud State
     
Pitcher of The Year: Dan Altavilla, Mercyhurst
Position Player of the Year; Austin Kaiser, Colorado Mesa
D2 Player of the Year: Austin Kaiser, Colorado Mesa

Today's Events

Basketball (W) vs. CHOWAN, 6:00VideoStats

Calendar

«September 2017»
1
September 1

Volleyball vs. MONTEVALLO 3-2

2
September 2

Cross Country in CHICK-FIL-A INVITE W-2nd; M-3rd

Tennis (M) @ Belmont Abbey Individual Tourn. 

Volleyball vs. BELMONT ABBEY 1-3

Volleyball vs. CHOWAN 3-0

Soccer (M) vs. ERSKINE 1-2

3
September 3

Soccer (W) @ Barton 2-0

456
September 6

Soccer (M) vs. MOUNT OLIVE 1-3

Soccer (W) vs. LIMESTONE 1-3

78
September 8

Cross Country @ Lenoir-Rhyne Invite W-3rd,M-3rd

Volleyball @ Winston-Salem St. 0-3

9
September 9

Tennis (W) @ Wingate Individual Tourn. (Day 1) 

Tennis (M) @ Wingate Individual Tourn. (Day 1) 

Football @ VMI 27-20

Soccer (M) @ Belmont Abbey 0-4

10
September 10

Tennis (W) @ Wingate Individual Tourn. (Day 2) 

Tennis (M) @ Wingate Individual Tourn. (Day 2) 

Soccer (W) vs. FLAGLER 0-4

1112131415
September 15

Volleyball @ Mars Hill 3-1

16
September 16

Volleyball vs. TUSCULUM 2-3

Soccer (M) vs. MARS HILL 0-1

Football @ UNC Pembroke 41-9

Soccer (W) vs. MARS HILL 4-0

1718
September 18

Golf (M) @ Queens Inv. - Day 1 (Club at Irish Creek)

19
September 19

Golf (M) @ Queens Inv. - Day 2 (Club at Irish Creek) 11th of 16

Volleyball @ Lenoir-Rhyne 0-3

20
September 20

Soccer (W) @ Newberry 2-1

Soccer (M) @ Newberry 2-4

2122
September 22

Volleyball @ Lincoln Memorial 1-3

23
September 23

Cross Country @ Bulldog Stampede W-5th;M-9th

Golf (W) @ Battle at Old South - Day 1 (Old South GC)

Soccer (W) @ Coker 3-0

Volleyball @ Carson-Newman 0-3

Football vs. MARS HILL 37-13

Soccer (M) @ Coker 2-1

24
September 24

Golf (W) @ Battle at Old South - Day 2 (Old South GC) 15th of 18

25
September 25

Golf (M) @ King Inv - Day 1 (CC of Bristol)

26
September 26

Golf (M) @ King Inv - Day 2 (CC of Bristol) 8th of 10

Tennis (W) @ Pfeiffer 9-0

Volleyball vs. ANDERSON 0-3

27
September 27

Tennis (M) @ Pfeiffer 7-2

Soccer (W) vs. USC AIKEN 5-0

2829
September 29

Tennis (W) @ SE ITA Championships (Day 1)

Tennis (M) @ SE ITA Championships (Day 1)

Cross Country @ Royals Challenge W-13th;M-14th

Volleyball vs. QUEENS 0-3

30
September 30

Tennis (W) @ SE ITA Championships (Day 2) 

Tennis (M) @ SE ITA Championships (Day 2) 

Football @ Carson-Newman 18-31

Volleyball vs. WINGATE 0-3

Soccer (W) vs. GEORGIA COLLEGE 1-3

Soccer (M) vs. LANDER 3-6

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Soccer (M) Team Photo

SPONSORS