Football

Fender Named to Daktronics All-Region Football Team

14-FB_FenderTaylorBC

NEWBERRY, S.C. -- Catawba senior offensive lineman Taylor Fender (Burnsville, N.C./Mountain Heritage HS) has earned a spot on the second team of the Daktronics All-Super Region Two Football Team.  The teams are selected by members of the College Sports Information Directors of America (CoSIDA) who represent Division II football schools in the region.

Fender was a first team All-South Atlantic Conference pick this season after earning second team honors in 2013.  He was a four-year starter for Catawba, moving to center during his junior season.  He averaged around four knockdown blocks per game in 2014.

First Team Offense
QB - Tyler Sullivan, Delta State, So.
TE - Gabe Hughes, Florida Tech, Jr.
WR - Xavier Milton, Florida Tech, Sr.
WR - Dimitri Holmes, Mars Hill, Sr.
RB - Andy Hibbett, Carson-Newman, Sr.
RB - Jarvis Small, Albany State, Jr.
OL - Garrison Ushery, West Georgia, Sr.
OL - Joe Ray, Lenoir-Rhyne, Jr.
OL - Keith Jones, North Alabama, Sr.
OL - Michael Gibbs, Delta State, Sr.
OL - Jim Bayer, Lenoir-Rhyne, Sr.
RS - Denarius Appling, West Georgia, Sr.
K - Justin Powell, Lenoir-Rhyne, Sr.

First Team Defense
DL - Blake Baker, Lenoir-Rhyne, Sr.
DL - Randall Boyd, Delta State, Jr.
DL - Nick Napolitano, Wingate, Sr.
LB , Tanner Botts, Lenoir-Rhyne, Sr.
LB - LeRon Furr, Fort Valley State, Sr.
LB - Kenny Murphy, Valdosta State, Jr.
LB - Rory Island, Delta State, Sr.
S - Fred Barnes, West Alabama, Sr.
S - Jerry Miclisse, Carson-Newman, So.
CB - Travis Lee, Miles, Sr.
CB - Philbert Martial, North Alabama, So.
P - Jake Medlock, Valdosta State, Sr.

Second Team Offense
QB - Kyle Caldwell, West Alabama, Sr.
TE - Brandon Ellington, Wingate, Sr.
WR - Casey Osborne, Delta State, Jr.
WR - Delvon Carpenter, North Alabama, Jr.
RB - Chris Robinson, Lenoir-Rhyne, Sr.
RB - Jarrod Spears, Lenoir-Rhyne, Sr.
OL - Robby Ignagni, Carson-Newman, Sr.
OL - Terrence Owens, Miles, Jr.
OL - Denzell Goode, Mars Hill, Jr.
OL - Quincy Awa-Dubose, West Georgia, Sr.
OL - Taylor Fender, Catawba, Sr.
RS - L.J. Stroman, UNC Pembroke, Sr.
K - Taylor Pontius, North Alabama, Sr.

Second Team Defense
DL - Darrius Caldwell, West Georgia, Jr.
DL - Caushaud Lyons, Tusculum, Sr.
DL - Taylor Carney, North Alabama, Sr.
LB - Tavarius Washington, Albany State, Jr.
LB - Braysean Jones, Miles, Jr.
LB - Steven Rich, North Alabama, Sr.
LB - Bre’nard Williams, Clark Atlanta, Sr.
S - Richard Nash, Delta State, Jr.
S - Brandon Hathaway, Wingate, Jr.
CB - O’neil Blake, Lenoir-Rhyne, Sr.
CB - Romelo Wilson, Delta State, So.
P - Kyle Clark, Newberry, Jr.

Today's Events

No events are scheduled today

Calendar

«April 2018»
123
April 3

Golf (M) @ Tennessee River Rumble - Day 1 (Tennessee National GC)

Tennis (W) @ JC Smith 9-0

Softball @ Newberry 5-2

Tennis (M) @ JC Smith 8-1

Softball @ Newberry 3-5

Lacrosse (M) vs. MARS HILL 11-9

4
April 4

Golf (M) @ Tennessee Rumble - Day 2 (Tennessee National GC) 10th of 16

Tennis (W) vs. LENOIR-RHYNE 3-6

Tennis (M) vs. LENOIR-RHYNE 4-5

Baseball vs. North Greenville (Flour Field) 5-6

56
April 6

Tennis (W) vs. MARS HILL 9-0

Tennis (M) vs. MARS HILL 8-1

Baseball vs. NEWBERRY 18-12

Lacrosse (M) vs. LIMESTONE 11-12

7
8
April 8

Golf (M) @ SAC Championships - Day 1 (Cobbs Glen GC)

Softball @ Anderson 1-2

Softball @ Anderson 0-4

Baseball vs. NEWBERRY 8-6

Baseball vs. NEWBERRY 8-6

9
April 9

Golf (M) @ SAC Championships - Day 2 (Cobbs Glen GC)

10
April 10

Golf (M) @ SAC Championships - Day 3 (Cobbs Glen GC) 10th of 11

Baseball vs. MOUNT OLIVE 13-9

11
April 11

Softball vs WINGATE 3-4

Tennis (M) @ Coker 1-8

Tennis (W) @ Coker 4-5

Lacrosse (W) vs. LENOIR-RHYNE 9-14

Softball vs WINGATE 2-4

Lacrosse (M) vs. LENOIR-RHYNE 11-20

12
April 12

Tennis (W) vs. SHAW 7-2

Tennis (M) vs. SHAW 5-4

13
April 13

Baseball vs. LINCOLN MEMORIAL 3-6

14
April 14

Track/Field @ Phoenix Invitational

Football Spring Blue/White Game

Lacrosse (M) @ Queens 10-18

Baseball vs. LINCOLN MEMORIAL 8-9

Lacrosse (W) @ Queens 10-16

Baseball vs. LINCOLN MEMORIAL 13-12

15
April 15

Golf (W) @ SAC Championships - Day 1 (Woodcreek CC)

Softball vs LANDER, ccd. 2 p.m.

Softball vs LANDER, ccd. 4 p.m.

16
April 16

Golf (W) @ SAC Championships - Day 2 (Woodcreek CC)

17
April 17

Golf (W) @ SAC Championships - Day 3 (Woodcreek CC) 9th of 11

Softball @ Coker 2-3

Softball @ Coker 1-4

Baseball vs. BARTON 16-10

1819
April 19

Track/Field @ SAC Outdoor Championships (Day 1)

20
April 20

Track/Field @ SAC Outdoor Championships (Day 2) M-9th; W-10th

Baseball @ Wingate 2-8

21
April 21

Softball vs CARSON-NEWMAN 0-5

Softball vs CARSON-NEWMAN 3-2

Baseball @ Wingate 9-5

Lacrosse (W) vs. TUSCULUM 13-11

Baseball @ Wingate 7-3

Lacrosse (M) vs. TUSCULUM 14-10

222324
April 24

Lacrosse (M) @ Queens (SAC Tourn. - 1st Round)

Lacrosse (W) vs. LINCOLM MEMORIAL (SAC Tourn. - 1st Round) 4 p.m.

Baseball vs. UNC PEMBROKE 5 p.m.

252627
April 27

Lacrosse (M) @ SAC Tournament (Semifinals)

Lacrosse (W) @ SAC Tournament (Semifinals)

Baseball TBA @ SAC Tournament noon

Softball vs. Coker (SAC Tournament) 3 p.m.

28
April 28

Softball @ SAC Tournament

Baseball @ SAC Tournament

29
April 29

Baseball @ SAC Tournament

Lacrosse (M) @ SAC Tournament (Championship)

Lacrosse (W) @ SAC Tournament (Championship)

30
April 30

Baseball @ SAC Tournament

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Lacrosse (W) Team Photo

SPONSORS