Swimming

Three School Records Cap Final Night at BMC Swimming Championships

14_Swim_BGrass1

CHARLOTTE, N.C. -- Catawba finished up action at the 2015 Bluegrass Mountain Conference Swimming Championships on Saturday night at the Mecklenburg Aquatic Center.  Another big night for the men jumped the Catawba Indians into fifth place out of the 12 teams.  Catawba's women finished seventh among 13 schools.

Sebastian Holmberg (Akersberga, Sweden/Skolan) was one of four men's swimmers to swim under school record times.  The sophomore set a new record in the 100 free as he set the top prelim time of 44.47.  He fell of two tenths in the final and finished third.  The time was a NCAA 'B' cut standard.

Dominik Brus (Krakow, Poland/Loms Krakow) swam a school record in the 200 back, clocking in with a time of 1:49.36 to finish fourth.  It was a also a 'B' cut swim.  Two swimmers posted times to better the old 200 fly record.  Rafal Baran (Trzebinia, Poland/Loms Krakow) had a prelim time of 1:53.66, but it was topped in both the prelim and final by Theo Zatterstrom (Stockholm, Sweden/Fryshuset).  Zatterstrom was seventh in the final with a time of 1:53.07 and Baran won the B final.

Both men's and women's 400 free relay teams swam the second fastest times in school history.  The men's team of Holmberg, Toomas Goutt (Saint Witz, France/de Vinci), Jevgenij Gamper (Vilnius, Lithuania/Kachialov) and Zatterstrom put up a 'B' cut time of 3:01.24 to go third.  The women's team of Amy Cujas (Mocksville, N.C./Forsyth Country Day), Nadine Brockmann (Hamburg, Germany/Ossietzsky), Anna Barnes (Suwanee, Ga./N. Gwinett HS/Darton St.) and  Katia Kruglov (Karmiel, Israel/Ort Kramim) were just .14 off a record with their time of 3:33.78 and finished seventh. 

Janin Kassner (Giesen, German/Andreanum) had a finals swim for the women in the 200 breast.  She finished eighth with a time of 2:24.20.  Palmer Benson's (Mocksville, N.C./Davie Co. HS) time of 2:30.29 was 21st in the event.  Jess Daniel (Jamestown, N.C./SW Guilford HS) went 20th in the 200 fly (2:15.14).

Barnes swam to a 10th place finish in the 1650 free (18:05.13), while Brockman posted a 23rd place finish in the 100 free (53.66) and Cujas was 24th (54.27).  Kruglov was one of three swimmers to swim on Saturday night in the 200 back and placed 15th with a time of 2:03.56.  Courtney Tunstall (Mount Airy, N.C./E. Surry HS) took 18th (2:11.53) and Paula Garcia (Madrid, Spain/IES Diego Velazquez) was 20th (2:13.49).

Joining Holmberg in the 100 free Saturday were Goutt, who was 17th in a time of 46.42, and Gamper, who posted a time of 48.42 to go 24th.  Brus was in the B final of the 200 fly and finished 15th (1:56.51).

Finn Furstenwerth (Hamburg, Germany/Gymnasium Farmsen) and Andrew McCollister (Rockwell, N.C./Salisbury HS) swam in the B final of the 200 breast.  Furstenwerth posted the fifth fastest time in school history as he finished 11th in a time of 2:03.70.  McCollister swam a time of 2:07.76 and was 15th.

The swim team is scheduled to take part in the Royals last chance meet next weekend.

Today's Events

No events are scheduled today

Calendar

«April 2018»
123
April 3

Golf (M) @ Tennessee River Rumble - Day 1 (Tennessee National GC)

Tennis (W) @ JC Smith 9-0

Softball @ Newberry 5-2

Tennis (M) @ JC Smith 8-1

Softball @ Newberry 3-5

Lacrosse (M) vs. MARS HILL 11-9

4
April 4

Golf (M) @ Tennessee Rumble - Day 2 (Tennessee National GC) 10th of 16

Tennis (M) vs. LENOIR-RHYNE 4-5

Tennis (W) vs. LENOIR-RHYNE 3-6

Baseball vs. North Greenville (Flour Field) 5-6

56
April 6

Tennis (M) vs. MARS HILL 8-1

Tennis (W) vs. MARS HILL 9-0

Baseball vs. NEWBERRY 18-12

Lacrosse (M) vs. LIMESTONE 11-12

7
8
April 8

Golf (M) @ SAC Championships - Day 1 (Cobbs Glen GC)

Softball @ Anderson 1-2

Baseball vs. NEWBERRY 8-6

Softball @ Anderson 0-4

Baseball vs. NEWBERRY 8-6

9
April 9

Golf (M) @ SAC Championships - Day 2 (Cobbs Glen GC)

10
April 10

Golf (M) @ SAC Championships - Day 3 (Cobbs Glen GC) 10th of 11

Baseball vs. MOUNT OLIVE 13-9

11
April 11

Softball vs WINGATE 3-4

Tennis (M) @ Coker 1-8

Tennis (W) @ Coker 4-5

Lacrosse (W) vs. LENOIR-RHYNE 9-14

Softball vs WINGATE 2-4

Lacrosse (M) vs. LENOIR-RHYNE 11-20

12
April 12

Tennis (M) vs. SHAW 5-4

Tennis (W) vs. SHAW 7-2

13
April 13

Baseball vs. LINCOLN MEMORIAL 3-6

14
April 14

Track/Field @ Phoenix Invitational

Football Spring Blue/White Game

Lacrosse (M) @ Queens 10-18

Baseball vs. LINCOLN MEMORIAL 8-9

Lacrosse (W) @ Queens 10-16

Baseball vs. LINCOLN MEMORIAL 13-12

15
April 15

Golf (W) @ SAC Championships - Day 1 (Woodcreek CC)

Softball vs LANDER, ccd. 2 p.m.

Softball vs LANDER, ccd. 4 p.m.

16
April 16

Golf (W) @ SAC Championships - Day 2 (Woodcreek CC)

17
April 17

Golf (W) @ SAC Championships - Day 3 (Woodcreek CC) 9th of 11

Softball @ Coker 2-3

Softball @ Coker 1-4

Baseball vs. BARTON 16-10

1819
April 19

Track/Field @ SAC Outdoor Championships (Day 1)

20
April 20

Track/Field @ SAC Outdoor Championships (Day 2) M-9th; W-10th

Baseball @ Wingate 2-8

21
April 21

Softball vs CARSON-NEWMAN 0-5

Softball vs CARSON-NEWMAN 3-2

Baseball @ Wingate 9-5

Lacrosse (W) vs. TUSCULUM 13-11

Baseball @ Wingate 7-3

Lacrosse (M) vs. TUSCULUM 14-10

222324
April 24

Lacrosse (M) @ Queens (SAC Tourn. - 1st Round) 12-21

Lacrosse (W) vs. LINCOLM MEMORIAL (SAC Tourn. - 1st Round) 18-10

Baseball vs. UNC PEMBROKE, ccd. 5 p.m.

252627
April 27

Baseball TBA @ SAC Tournament noon

Softball vs. Coker (SAC Tournament) 3 p.m.

Lacrosse (W) vs. Queens (SAC Tournament - Semifinals) 7 p.m.

28
April 28

Softball @ SAC Tournament

Baseball @ SAC Tournament

29
April 29

Baseball @ SAC Tournament

Lacrosse (W) @ SAC Tournament (Championship)

30
April 30

Baseball @ SAC Tournament

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Lacrosse (W) Team Photo

SPONSORS