Athletics

Catawba Places 110 Student-Athletes on SAC Commissioner's Honor Roll

00_CatawbaAthletics

ROCK HILL, S.C. (TheSAC.com) -- A record 1,329 student-athletes, spanning each of the South Atlantic Conference’s 12 member institutions and 18 sports, were named to the 2014-15 SAC Commissioner’s Honor Roll. The number of honorees represents an increase of 102 student-athletes from last year’s list.

To be eligible for inclusion on the SAC Commissioner’s Honor Roll, student-athletes must have competed in a sponsored championship sport and maintained a cumulate GPA of 3.30 or higher throughout the academic year.

“SAC student-athletes are among the most well-rounded individuals on their respective campuses,” said South Atlantic Conference Commissioner Patrick Britz. “I’m extremely proud of the efforts made by our student-athletes and support staffs in making 2014-15 another record-breaking year in the classroom. We had over 100 more honorees this year than in 2013-14 so I think it's safe say our vision of preparing our student-athletes academically as well as athletically is a reality."

Among the notable honor roll selections were nine SAC Players of the Year from 2014-15: Anderson’s Hailey Pittman (volleyball), Carley Tysinger from Catawba (softball), Yannick Stubbe from Queens (outdoor track), Carson-Newman’s Randall Freeman (outdoor track), Lincoln Memorial’s Braden Galyon (golf), Carlotta Nassi of Queens (women’s tennis), Lukas Winkelmann from Tusculum (men’s tennis), Mars Hill’s Anthony Malcom (men’s lacrosse) and Lauren Donovan from Lenoir-Rhyne (women’s lacrosse).

CATAWBA’S SAC HONOR ROLL STUDENT-ATHLETES
Emmitt Carden, Fr., Baseball
Matt Farmakis, So., Baseball
Bryce Fowler, So., Baseball
Grayland Fowler, Fr., Baseball
Austin Stilley, Sr., Baseball
Clay Young, Fr., Baseball
Bri Johnson, So., Women's Basketball
Terri Rogers, Fr., Women's Basketball
Carlin Bremner, Jr., Men's Basketball
Vismantas Marijosius, Jr., Men's Basketball
Erica Boles, Jr., Women's Cross Country
Jordan Hunt, Fr., Women's Cross Country
Jonathan Boles, Jr., Men's Cross Country
Matt Jordan-Steele, Jr., Men's Cross Country
Patrick Karriker, Sr., Men's Cross Country
Stephen Bartlett, So., Football
Austin Humphries, Fr., Football
Andy Hunt, So., Football
Jeremiah Rowland, Fr., Football
Mike Sheehan, So., Football
Alex Thornton, Fr., Football
Gary Williams, Jr., Football
Carmen Grubb, Sr., Women's Golf
Victoria Hedrick, Fr., Women's Golf
Madison Kennedy, Sr., Women's Golf
Alexis Kershaw, Fr., Women's Golf
Jeb Bennett, Fr., Men's Golf
Brian Donaldson, Sr., Men's Golf
Dagur Ebenezersson, Fr., Men's Golf
Logan Ellis, Sr., Men's Golf
Zach Griffis, Sr., Men's Golf
Matt Hardman, Sr., Men's Golf
Alex Lee, Jr., Men's Golf
Bethany Davis, Jr., Women's Lacrosse
Kourtney Jones, So., Women's Lacrosse
Abby Moore, Jr., Women's Lacrosse
Megan Shortt, Fr., Women's Lacrosse
Chelsea Sorensen, Jr., Women's Lacrosse
Amanda Williams, Sr., Women's Lacrosse
Hope Woods, Fr., Women's Lacrosse
Lincoln Anderson, Sr., Men's Lacrosse
Ryan Applegate, So., Men's Lacrosse
Jacob Breig, Sr., Men's Lacrosse
Ethan Chirico, Fr., Men's Lacrosse
Dalton Cook, Fr., Men's Lacrosse
Adam Hebert, Sr., Men's Lacrosse
Connor Kennedy, Jr., Men's Lacrosse
Reid Lichtenberger, So., Men's Lacrosse
Daniel Rew, Sr., Men's Lacrosse
Chase Scott, Fr., Men's Lacrosse
Emily Auwarter, Jr., Women's Soccer
Allison Baucom, Jr., Women's Soccer
Hannah Cruse, So., Women's Soccer
Bethany Davis, Jr., Women's Soccer
Katie DeZego, So., Women's Soccer
Becky Frost, Fr., Women's Soccer
Kristina Hoff, Jr., Women's Soccer
Alex Hulsey, Jr., Women's Soccer
Casey LaBelle, Fr., Women's Soccer
Michelle Marrara, Jr., Women's Soccer
Kelly McBride, Fr., Women's Soccer
Kiersten Peck, Fr., Women's Soccer
India Roseman, Fr., Women's Soccer
Alex Twombley, Jr., Women's Soccer
Sophie Waller, Jr., Women's Soccer
Kate Weisner, Fr., Women's Soccer
Jared Beiber, Fr., Men's Soccer
Breki Bjarnason, Fr., Men's Soccer
Bobby Cardelle, Fr., Men's Soccer
Bradley Dowdell, Fr., Men's Soccer
Conner Hartman, Fr., Men's Soccer
Philipp Hollenhorst, Fr., Men's Soccer
Tobias Iriah, So., Men's Soccer
Adam Kurdi, Sr., Men's Soccer
Jake LaFrancis, So., Men's Soccer
Conoor Newnan, Jr., Men's Soccer
Ian Orr, So., Men's Soccer
Jack Pettett, Fr., Men's Soccer
Declan Stimson, So., Men's Soccer
Wyatt Vilaseca, Fr., Men's Soccer
Heitor Vinci, Sr., Men's Soccer
Kimberly Fesperman, Sr., Softball
Katherine Shumaker, So., Softball
Delane Smith, Fr., Softball
Carley Tysinger, Jr., Softball
Ashley Wagoner, Fr., Softball
Andrea Bell, Jr., Women's Tennis
Sarah Glasco, Fr., Women's Tennis
Maddy Henderson, So., Women's Tennis
Sloan Kessler, Sr., Women's Tennis
Liz Renteria, Jr., Women's Tennis
Kristen Rocko, Fr., Women's Tennis
Lauren Sledd, Jr., Women's Tennis
Christopher Derrick, Fr., Men's Tennis
Mitchell McDonald, Jr., Men's Tennis
Kyle Mechling, Jr., Men's Tennis
Lucas Miller, Fr., Men's Tennis
Jack Mordey, Jr., Men's Tennis
Brad Smethurst, So., Men's Tennis
Aaron Vanhorenbeck, Jr., Men's Tennis
Allison Benton, Fr., Volleyball
Kaytee Frabotta, Jr., Volleyball
Meredith Furr, So., Volleyball
McKenzie Garrison, So., Volleyball
Audrey Hoffman, So., Volleyball
Taylor Houser, Sr., Volleyball
Erin Morant, So., Volleyball
Abby Pennington, Sr., Volleyball
Evan Schultz, Fr., Volleyball
Rachel Stanford, Fr., Volleyball

Today's Events

Baseball UVA WISE, 1:00VideoStats
Baseball UVA WISE, 4:00VideoStats

Calendar

«April 2021»
1
April 1

Tennis (W) @ Newberry 0-7

Soccer (W) @ Coker 1-0

Soccer (M) @ Coker 2-1

2
April 2

Baseball @ Mars Hill 12-1

Softball NEWBERRY 5-4

Baseball @ Mars Hill 12-6

Softball NEWBERRY 8-7

3
April 3

Lacrosse (M) @ Mars Hill 16-8

Baseball @ Mars Hill 13-1

Baseball @ Mars Hill 11-0

45
April 5

Tennis (W) TUSCULUM 2-5

Soccer (W) WINGATE (SAC Tournament - Quarterfinals) 2-1

6
April 6

Baseball @ Wingate 0-8

Baseball @ Wingate 5-2

7
April 7

Softball WINGATE 3-4

Tennis (W) @ Wingate 0-7

Softball WINGATE 5-2

Lacrosse (M) COKER 12-13

8
April 8

Soccer (W) LENOIR-RHYNE (SAC Tournament - Semifinals) 0-1

9
April 9

Track/Field @ Flames Invitational - Day 1

Soccer (M) SHAW 3-2

Softball @ UVA Wise 10-6

Softball @ UVA Wise 2-3

10
April 10

Track/Field @ NC A&T Invite

Track/Field @ Flames Invitational - Day 2

Tennis (W) vs. Carson-Newman (Lake Norman Tennis Center) 1-6

11
April 11

Baseball UVA WISE 1 p.m.

Baseball UVA WISE 4 p.m.

12
April 12

Golf (W) @ SAC Championships - Day 1 (Woodlake GC ) 8 a.m.

Softball @ Carson-Newman 1 p.m.

Baseball UVA WISE 1 p.m.

Softball @ Carson-Newman 3 p.m.

Baseball UVA WISE 4 p.m.

13
April 13

Golf (W) @ SAC Championships - Day 2 (Woodlake GC ) 8:30 a.m.

Baseball MOUNT OLIVE 4 p.m.

14
April 14

Softball @ Queens 1 p.m.

Softball @ Queens 3 p.m.

Beach Volleyball SPARTANBURG METHODIST 4 p.m.

Lacrosse (W) WINGATE 6 p.m.

Beach Volleyball SPARTANBURG METHODIST 6 p.m.

1516
April 16

Beach Volleyball @ Small College Championships

Softball COKER 3 p.m.

Baseball ANDERSON 4 p.m.

Softball COKER 5 p.m.

Baseball ANDERSON 7 p.m.

17
April 17

Beach Volleyball @ Small College Championships

Baseball ANDERSON 2 p.m.

Lacrosse (M) QUEENS 4 p.m.

Baseball ANDERSON 5 p.m.

Lacrosse (W) QUEENS 7 p.m.

18
April 18

Beach Volleyball @ Small College Championships

19
April 19

Golf (M) @ SAC Championships - Day 1 (Woodlake GC ) 8 a.m.

Baseball v. Belmont Abbey (Atrium Health Ballpark) 6 p.m.

20
April 20

Lacrosse (M) SAC Tournament (1st Round)

Lacrosse (W) SAC Tournament (1st Round)

Golf (M) @ SAC Championships - Day 2 (Woodlake GC ) 8:30 a.m.

Softball BELMONT ABBEY 1 p.m.

Softball BELMONT ABBEY 3 p.m.

Baseball @ UNC Pembroke 6 p.m.

21
April 21

Beach Volleyball ST. ANDREWS 5 p.m.

Beach Volleyball ST. ANDREWS 7 p.m.

22
April 22

Baseball @ SAC Tournament

23
April 23

Softball @ SAC Tournemant

Lacrosse (W) @ SAC Tournament (Semifinals)

Baseball @ SAC Tournament

Lacrosse (M) @ SAC Tournament (Semifinals)

Beach Volleyball Erskine vs. CVCC 2 p.m.

Beach Volleyball CVCC 5 p.m.

24
April 24

Softball @ SAC Tournament

Baseball @ SAC Tournament

Track/Field @ SAC Outdoor Championships - Day 1 9 a.m.

Beach Volleyball ERSKINE 9:30 a.m.

Beach Volleyball Free Volleyball Clinic (Beach & Indoor) 11:30 a.m.

Beach Volleyball ERSKINE 2:30 p.m.

25
April 25

Baseball @ SAC Tournament

Track/Field @ SAC Outdoor Championships - Day 2 9:30 a.m.

Lacrosse (W) @ SAC Tournament (Championship) 1 p.m.

Lacrosse (M) @ SAC Tournament (Championship) 4 p.m.

26
April 26

Baseball @ SAC Tournament

27
April 27

Beach Volleyball SANDHILLS CC 4 p.m.

Beach Volleyball SANDHILLS CC 6 p.m.

2829
April 29

Beach Volleyball Tusculum vs. Carson-Newman 11 a.m.

Beach Volleyball LINCOLN MEMORIAL 1 p.m.

Beach Volleyball Carson-Newman vs. Lincoln Memorial 4 p.m.

Beach Volleyball TUSCULUM 6 p.m.

30
April 30

Beach Volleyball Lincoln Memorial vs. Tusculum 11 a.m.

Beach Volleyball CARSON-NEWMAN 1 p.m.

Beach Volleyball Tusculum vs. Carson-Newman 4 p.m.

Beach Volleyball LINCOLN MEMORIAL 6 p.m.

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.



SPONSORS