Lacrosse (M)

Eakes Named USILA HM All-American

16_EakesUSILA

PERRY, N.Y. -- Catawba junior Connor Eakes (Broomfield, Colo./Broomfield) has been named an honorable mention All-American by the United States Intercollegiate Lacrosse Association.  Eakes was the top face-off man in the South Atlantic Conference and finished second in the nation by winning a school record 73.6% of his attempts.

Eakes also set a school record with 140 ground balls and was third in NCAA II at 9.33 ground balls per game.  The junior middie chipped in with four goals on the season.  As a team, Catawba led NCAA II in face-offs, winning 72.3%.

2016 USILA/Nike All-America Team - Division II

First Team
Attack: Sal Tuttle, Adelphi 
Attack: Brian White, Dowling
Attack: Kyle Rhatigan, Limestone
Midfield: Michael Messenger, Limestone
Midfield: Brian Rogers, LeMoyne 
Midfield: Anthony Berardis, LIU Post
Midfield: Ryan Poirier, Merrimack,
Specialist: Kevin Reisman, Limestone
Long-Stick Midfielder: Scott Corcoran, Merrimack
Defense: Jonathon Lynott, New York Tech
Defense: Gregory Weyl, Mercyhurst 
Defense: Brendan Entenmann, LeMoyne
Defense: Tyler Gaulton, Limestone
Goalie: Alex Krawec, LeMoyne

Second Team
Attack: Max Allen Merrimack
Attack: Conor Whipple Tampa
Attack: Ryan Slane LIU Post
Midfield: Will Kistinger, New York Techn
Midfield:Colton Watkinson, Limestone
Midfield:James Crowe, Mercyhurst 
Midfield:Sean Cleary, New York Tech
Specialist: John English, Adelphi
Long-Stick Midfielder: Devin Cruz, Belmont Abbey
Defense: Joseph Catalanotti, Adelphi
Defense: Brennen Morin, Merrimack
Goalie: Alex Seltzer, New York Tech

Third Team
Attack: Vincent Ricci, Limestone
Attack: Bryce Brochu, Wheeling Jesuit 
Attack: Shawn Murphy, New York Tech
Attack: Logan Thomas, LeMoyne
Midfield: Jack Trask, Merrimack
Midfield: Matt Taylor, LeMoyne 
Midfield: Tom Hughes, New York Tech
Midfield: Jake Schmidt, Tampa
Specialist: Max Adler, Bentley
Long-Stick Midfielder: John Astrologo, Dowling
Long-Stick Midfielder: Luke Spitzer, Adelphi
Defense: Tommy McLaughlin, Merrimack
Defense: Frank Gluchowski, Dowling 
Defense: Eric Chadderdon, LeMoyne
Defense: Patrick White, Limestone
Goalie: Patrick Sheridan, Limestone

Honorable Mention
Attack: Adam Wiedemann (Belmont Abbey), Cameron Joyce (Southern New Hampshire), Matty Beccaris (LIU Post)
LP Midfield: Shane Endres (Mercyhurst)
Specialist: Connor Eakes (Catawba)
Defense: Luke Morris (Mount Olive), Marty Heyn (Tampa), Joe Giardina (Adelphi)
Goalie: Ross Bowman (Mount Olive)

Today's Events

Swimming @ Royal Open (Day 1),
Tennis (W) @ Mount Olive, 2:00
Tennis (M) @ Mount Olive, 2:00
Lacrosse (M) vs. CHOWAN, 27-12 WVideoStats
Baseball vs. COKER, 6:00Stats
Lacrosse (W) vs. ROLLINS, 7:00VideoStats

Calendar

«February 2018»
1
February 1

Baseball @ Nova Southeastern 5-8

2
February 2

Baseball @ Palm Beach Atlantic 0-11

3
February 3

Golf (W) @ Barton Invite at Kiawah - Day 1 (Cougar Point GC)

Track/Field @ Maillet UNC Open

Softball vs. AUGUSTA 0-6

Baseball @ Lynn 11-12

Basketball (W) @ Anderson 69-75

Softball vs. AUGUSTA 4-3

Basketball (M) @ Anderson 77-65

4
February 4

Golf (W) @ Barton Invite at Kiawah - Day 2 (Cougar Point GC) 12th of 16

Baseball @ Nova Southeastern 6-25

Softball @ Mount Olive, ppd.  1 p.m.

Softball @ Mount Olive, ppd.  3 p.m.

56
February 6

Baseball @ Belmont Abbey 5-6

7
February 7

Basketball (W) vs. LENOIR-RHYNE 56-61

Basketball (M) vs.LENOIR-RHYNE 84-77

89
February 9

Softball @ UNC Pembroke 6-4

Softball @ UNC Pembroke 0-8

Baseball vs,. PALM BEACH ATLANTIC 7-9

Lacrosse (M) @ Belmont Abbey 10-18

Baseball vs. PALM BEACH ATLANTIC 3-12

10
February 10

Baseball vs. PALM BEACH ATLANTIC 6-5

Lacrosse (W) vs. FLORIDA SOUTHERN 6-24

Basketball (M) @ Bluefield St. 76-55

1112
February 12

Golf (M) @ Spring Invite Intercollegiate - Day 1 (Fleming Isl. GC)

13
February 13

Golf (M) @ Spring Invite Intercollegiate - Day 2 (Fleming Isl. GC) 14th of 17

14
February 14

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships (Day 1)

Baseball vs. BELMONT ABBEY 5-7

Basketball (W) @ Coker 63-60

Basketball (M) @ Coker 79-77

15
February 15

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships (Day 2)

Softball @ Belmont Abbey 3-4

Softball @ Belmont Abbey 3-2

Lacrosse (W) vs. CONVERSE 16-6

16
February 16

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships (Day 3)

Baseball vs. SHIPPENSBURG 11-2

17
February 17

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships (Day 4) W-5th;M-7th

Softball vs SHIPPENSBURG 3-4

Baseball vs. SHIPPENSBURG 11-3

Softball vs. SHIPPENSBURG 8-4

Lacrosse (M) @ Mount Olive 3-15

Basketball (W) vs. CARSON-NEWMAN 49-80

Basketball (M) vs. CARSON-NEWMAN 89-104

18
February 18

Softball vs BARTON 11-3

Baseball vs. SHIPPENSBURG 4-6

Lacrosse (W) @ UVA-Wise 12-13

Softball vs BARTON 11-0

Tennis (W) @ Elon 0-7

19
February 19

Track/Field @ SAC Indoor Championships W-10th,M-10th

Golf (W) @ Converse Invite - Day 1 (Carolina CC) 

20
February 20

Golf (W) @ Converse Invite - Day 2 (Carolina CC) 4th of 9

Baseball @ Mount Olive 9-4

Lacrosse (W) vs. MOUNT OLIVE 11-10

21
February 21

Tennis (M) vs. BELMONT ABBEY 6-3

Basketball (W) @ Newberry 39-59

Basketball (M) @ Newberry 84-92

2223
February 23

Swimming @ Royal Open (Day 1) 

Tennis (W) @ Mount Olive 2 p.m.

Tennis (M) @ Mount Olive 2 p.m.

Lacrosse (M) vs. CHOWAN 27-12

Baseball vs. COKER 6 p.m.

Lacrosse (W) vs. ROLLINS 7 p.m.

24
February 24

Swimming @ Royal Open (Day 2)

Baseball vs. COKER 1 p.m.

Softball vs USC AIKEN 1 p.m.

Basketball (W) @ Mars Hill 2 p.m.

Softball vs USC AIKEN 3 p.m.

Baseball vs. COKER 4 p.m.

Basketball (M) @ Mars Hill 4 p.m.

25
February 25

Softball vs YOUNG HARRIS 1 p.m.

Lacrosse (M) vs. FLORIDA SOUTHERN 1 p.m.

Softball vs. YOUNG HARRIS 3 p.m.

262728
February 28

Basketball (M) in SAC Tournament (1st Round)

Basketball (W) in SAC Tournament (1st Round)

Lacrosse (W) @ Belmont Abbey 3 p.m.

Baseball @ UNC Pembroke 3 p.m.

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Baseball Team Photo

SPONSORS