Baseball

Baseball's Regional Run Ends With Loss to #6 North Georgia

17_BB_SimpsonJeremyNG

MOUNT OLIVE, N.C. -- Andres Perez hit a tiebreaking home run with two-outs in the bottom of the eighth to left second-seeded North Georgia to a 5-4 win over Catawba to claim the title at the 2017 NCAA II Southeast Region Baseball Tournament on Monday afternoon at Mount Olive’s Scarborough Field.  The sixth-ranked Nighthawks improve to 46-10 and advance to the National Finals in Grand Prairie, Texas.  The 30th-ranked Catawba Indians end their season at 40-17.

Catawba battled back from three runs down after six and a 4-2 deficit after seven innings to pull even on Nick Coble’s (Concord, N.C./Mt. Pleasant/Florence-Darlington) two-out double in the top of the eighth.  Perez then broke the tie in the bottom half with his home run on a 2-2 pitch with two outs.

The Indians got a leadoff hit from Jeremy Simpson (Cleveland, N.C./W. Rowan) in the ninth, but Like Setzer (Salisbury, N.C./E. Rowan) grounded into a double play and Kyle Smith (Greensboro, N.C./Grimsley) flied to left to end the game.

Nighthawk starter and tournament MVP, Dylan Peppers, kept Catawba off the scoreboard for six innings as UNG built a 3-0 edge.  Perez opened the scoring, driving in a run on single in the third.  Michael Gouge singled home a run in the fifth and Conner Corbitt scored on a wild pitch in the sixth.

Catawba started its rally in the seventh, loading the bases with no outs.  Simpson singled home a run and a sacrifice fly by Setzer cut the margin to 3-2.  Catawba could not pull even, stranding two runners.

North Georgia added a run in the bottom of the seventh as Bill Leroy doubled home Gouge.  Catawba would tie the game in the eighth.  Bryce Fowler (Greenwood, S.C./Greenwood/Presbyterian) singled with two outs and after a throw home, an error trying to get Fowler moving to second was thrown away to allow Zach Almond (Richfield, N.C./N. Stanly/UNCG) to score.  Coble followed with his double before Perez’s home run put the Nighthawks up to stay.

Simpson went 3-for-4 for Catawba, while Smith had two hits.  Setzer was held hitless, ending his 24-game hitting streak which is the fourth longest streak in school history.  He is just the fourth player to amass 100 hits in a season, finishing with 102.  He joins Will Albertson (114), Craige Lyerly (106) and David Thomas (101 & 100), who did it twice.

Russ Weiker (Albemarle, N.C./S. Stanly/Liberty) went five innings for Catawba, allowing two runs on four hits with a pair of strikeouts.  Michael Elwell (Mooresville, N.C./Lake Norman) took the loss and fell to 0-3.  He allowed two runs (one earned) on three hits over two and two-thirds innings.  

Perez and Leroy each had two hits for the Nighthawks.  Peppers threw six shutout innings on four hits with a walk and seven strikeouts.  Jack Fleming (1-0) got the win as he recorded the final out of the eighth and surrendered one unearned run on three hits.

Setzer and Bryan Blanton (Albemarle, N.C./Albemarle) were named to the Southeast Region All-Tournament team from Catawba.  Perez, Peppers and Connor Hoover were named from North Georgia.

Southeast Region All-Tournament Team
C - Andres Perez, North Georgia
1B - Drew Ellis, Mount Olive
2B - Seth Hunt, Lincoln Memorial
3B - Cal Gentry, Georgia College
SS - Connor Hoover, North Georgia
OF - Logan Augustine, Lincoln Memorial
OF - Luke Setzer, Catawba
OF - Nick Debo, UNC Pembroke
P - Dylan Peppers, North Georgia
P - Bryan Blanton, Catawba

MVP - Dylan Peppers - North Georgia

Box Score

Today's Events

Track/Field @ High Point VertKlasse Meet, Stats
Tennis (M) @ Mars Hill, 1:00
Tennis (W) @ Mars Hill, 1:00
Baseball @ Coker, 2:00VideoStats

Calendar

«March 2019»
1
March 1

Baseball @ Lincoln Memorial 11-6

2
March 2

Tennis (W) vs. JC SMITH 7-0

Baseball @ Lincoln Memorial 4-5

Basketball (W) vs. ANDERSON 71-91

Softball @ North Georgia 0-11

Baseball @ Lincoln Memorial 4-1

Basketball (M) vs. ANDERSON 75-72

Softball vs. Palm Beach Atlantic 7-6

3
March 3

Lacrosse (M) vs. WALSH 15-6

4
March 4

Golf (W) @ Low Country Inv. - Day 1 (Crescent Pointe GC)

Golf (M) in RENDLEMAN INV. - Day 1 (SALISBURY CC)

Tennis (W) vs. Florida Southern 2-5

Tennis (M) vs. Edinboro 4-3

5
March 5

Golf (M) in RENDLEMAN INV. - Day 2 (SALISBURY CC) 5th of 10

Golf (W) @ Low Country Inv. - Day 2 (Crescent Pointe GC) 8th of 12

Tennis (M) vs. Palm Beach Atlantic 0-7

Tennis (W) vs. Palm Beach Atlantic 2-4

Baseball vs. USC AIKEN 9-8

6
March 6

Tennis (M) vs. West Liberty 5-2

Tennis (W) vs. West Liberty 7-0

Lacrosse (M) vs. GROVE CITY 12-8

Baseball @ North Greenville 6-7

Basketball (W) @ Anderson (SAC Tournament - 1st Round) 79-90

Basketball (M) vs. ANDERSON (SAC Tournament - 1st Round) 97-77

7
March 7

Lacrosse (W) vs. FLORIDA SOUTHERN 2-23

8
March 8

Softball @ Francis Marion 2-4

9
March 9

Lacrosse (W) @ Newberry 14-7

Baseball vs. ANDERSON 1-0

Lacrosse (M) @ Newberry 11-8

Basketball (M) vs. Wingate (SAC Tournament Semifinals) 76-74

10
March 10

Baseball vs. ANDERSON 9-8

Baseball vs. ANDERSON 2-0

Basketball (M) vs. Lenoir-Rhyne (SAC Tournament Championship) 71-67

11
March 11

Golf (M) @ Hargett Memorial - Day 1 (Stonebridge CC)

Tennis (M) vs. LINCOLN MEMORIAL 5-2

Tennis (W) vs. LINCOLN MEMORIAL 2-5

12
March 12

Golf (M) @ Hargett Memorial - Day 2 (Stonebridge CC) 7th of 9

Tennis (W) vs. COKER 7-0

Softball vs. BELMONT ABBEY 5-3

Tennis (M) vs. COKER 5-2

Baseball vs. INDIANA,PA 5-8

Lacrosse (W) vs. WEST CHESTER 4-20

Softball vs. BELMONT ABBEY 7-5

Baseball vs. INDIANA,PA 11-3

1314
March 14

Softball vs. BLOOMSBURG 1-2

Tennis (M) vs. MOUNT OLIVE 3-4

Tennis (W) vs. MOUNT OLIVE 7-0

Softball vs. BLOOMSBURG 3-4

15
March 15

Track/Field @ Lenoir-Rhyne Inv. (Day 1)

Track/Field @ Charlotte 49er Classic (Day 1)

16
March 16

Track/Field @ Lenoir-Rhyne Inv. (Day 2)

Softball vs. TUSCULUM 3-2

Baseball vs. CARSON-NEWMAN 5-2

Softball vs. TUSCULUM 6-5

Lacrosse (W) vs. COKER 18-8

Lacrosse (M) vs. COKER 12-6

Basketball (M) vs. UNC Pembroke (NCAA Southeast Regional) 80-61

17
March 17

Softball vs. EMMANUEL 3-2

Baseball vs. CARSON-NEWMAN 6-5

Softball vs. EMMANUEL 3-8

Baseball vs. CARSON-NEWMAN 6-0

Basketball (M) @ Queens (NCAA Southeast Region Semifinal) 93-96

18
March 18

Golf (M) @ North Greenville Inv. - Day 1 (Columbia CC)

Lacrosse (W) vs. ROLLINS 5-22

19
March 19

Golf (M) @ North Greenville Inv. - Day 2 (Columbia CC) 1st of 9

Softball @ Queens 4-9

Softball @ Queens 1-2

Baseball @ Lander 9-0

20
March 20

Tennis (W) @ Lenoir-Rhyne 1-6

Tennis (M) @ Lenoir-Rhyne 2-5

Lacrosse (W) vs. WINGATE 11-9

Lacrosse (M) vs. WINGATE 13-9

2122
March 22

Track/Field @ High Point VertKlasse Meet 

Tennis (W) @ Mars Hill 1 p.m.

Tennis (M) @ Mars Hill 1 p.m.

Baseball @ Coker 2 p.m.

23
March 23

Track/Field @ High Point VertKlasse Meet

Lacrosse (W) vs. LINCOLN MEMORIAL 11 a.m.

Baseball @ Coker noon

Softball @ Carson-Newman 1 p.m.

Lacrosse (M) vs. LINCOLN MEMORIAL 1 p.m.

Softball @ Carson-Newman 3 p.m.

Baseball @ Coker 3 p.m.

2425
March 25

Golf (M) @ Bearcat Invitational - Day 1 (Greenwood CC)

Golf (W) @ Sunoco/Campbell Oil Inv. - Day 1 (River Landing GC)

26
March 26

Golf (M) @ Bearcat Invitational - Day 2 (Greenwood CC)

Golf (W) @ Sunoco/Campbell Oil Inv. - Day 2 (River Landing GC)

Tennis (W) @ Wingate 2 p.m.

Tennis (M) @ Wingate 2 p.m.

Softball @ Lenoir-Rhyne 3 p.m.

Baseball @ Mount Olive 4 p.m.

Softball @ Lenoir-Rhyne 5 p.m.

272829
March 29

Track/Field @ Montreat Inv. (Day 1)

Baseball @ Lenoir-Rhyne 6 p.m.

30
March 30

Track/Field @ Montreat Inv. (Day 2)

Lacrosse (M) @ Mars Hill 1 p.m.

Tennis (M) vs. CARSON-NEWMAN 1 p.m.

Softball vs. ANDERSON 1 p.m.

Tennis (W) vs. CARSON-NEWMAN 1 p.m.

Baseball @ Lenoir-Rhyne 1 p.m.

Lacrosse (W) @ Mars Hill 3 p.m.

Softball vs. ANDERSON 3 p.m.

Baseball @ Lenoir-Rhyne 4 p.m.

31

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Baseball Team Photo

SPONSORS