Athletics

Frost and Kitchens Earn Catawba's Top Senior Athletic Awards

18_KLWAwards

SALISBURY, N.C. -- Catawba College has announced its 2017-18 athletic award winners for its student-athletes.  The awards were presented at the annual athletic ceremony held at the Keppel Auditorium on Tuesday, May 1.  Heading the list of award winners were Becky Frost and Kyle Kitchens, who were awarded the Lomax and Kirkland Awards for the top female and male senior athletes who have been in attendance for at least three years. Frost and Josh Beaman, who were given the Wurster Awards for highlighting a team-before-self attitude and leadership.

Frost, of Crofton, Md., was an all-conference performer in both soccer and lacrosse at Catawba.  She was a second-team All-South Atlantic Conference soccer pick in 2017, while taking home second team All-SAC lacrosse honors this season. Frost scored 15 goals in soccer and tallied 21 goals in lacrosse.

Kitchens, of Decatur, Ga., was a three-time All-American in football for the Indians. He set the school’s all-time sack record with 38 in his career. Kitchens was twice named the SAC Defensive Player of the Year and was the Region Player of the Year in 2015 in helping Catawba to a conference title and the NCAA II playoffs.

The Wurster Awards were established to honor a male and a female that demonstrate strong character, able leadership and an outstanding team-before-self attitude.  Frost, and Beaman, a football player from Troy, N.C., earned this year's awards.

Breki Bjarnason, of Reykjavik, Iceland, and Ashley Wagoner, of Roaring River, N.C., were the recipients of the SAAC Award for the highest cumulative GPA’s for seniors.  Bjarnason, a psychology major that plays men's soccer, posted a 3.962 grade point average.  Wagoner, a softball player, had a 3.888 GPA while majoring in biochemistry.     

 The awards for team MVPs went to: Chance Bowden (Baseball), Jerrin Morrison (Men's Basketball), Serena Brown (Women's Basketball), Hannah Mercer (Women's Cross Country), Kyle Rhodes (Men's Cross Country), Kyle Kitchens (Football), Trey Burton (Men’s Golf), Kaley Barts (Women’s Golf), Chase Scott (Men’s Lacrosse), Gianna Pezzulo (Women’s Lacrosse),  Philipp Hollenhorst (Men's Soccer), Erin Feldman (Women's Soccer), Deland Smith and Monica Taylor (Softball), Regan Nolan (Women’s Swimming), Gatlin Saylors (Men’s Swimming), Luca Picci (Men's Tennis), Sophie Hirsch (Women's Tennis), Samiyah Rasheed (Women’s Track & Field), Tom Joyce (Men’s Track & Field), Rachel Stanford (Volleyball), Evan Wimbish (Cheerleading), Roslyn Perkins (Dance), Elisabeth Farmer (Athletic Training) and Haley Morgan (Sports Information).

Today's Events

Golf (W) @ Sunoco/Campbell Oil Inv. - Day 1 (River Landing GC),
Golf (M) @ Bearcat Invitational - Day 1 (Greenwood CC),

Calendar

«March 2019»
1
March 1

Baseball @ Lincoln Memorial 11-6

2
March 2

Tennis (W) vs. JC SMITH 7-0

Baseball @ Lincoln Memorial 4-5

Basketball (W) vs. ANDERSON 71-91

Softball @ North Georgia 0-11

Baseball @ Lincoln Memorial 4-1

Basketball (M) vs. ANDERSON 75-72

Softball vs. Palm Beach Atlantic 7-6

3
March 3

Lacrosse (M) vs. WALSH 15-6

4
March 4

Golf (W) @ Low Country Inv. - Day 1 (Crescent Pointe GC)

Golf (M) in RENDLEMAN INV. - Day 1 (SALISBURY CC)

Tennis (W) vs. Florida Southern 2-5

Tennis (M) vs. Edinboro 4-3

5
March 5

Golf (M) in RENDLEMAN INV. - Day 2 (SALISBURY CC) 5th of 10

Golf (W) @ Low Country Inv. - Day 2 (Crescent Pointe GC) 8th of 12

Tennis (M) vs. Palm Beach Atlantic 0-7

Tennis (W) vs. Palm Beach Atlantic 2-4

Baseball vs. USC AIKEN 9-8

6
March 6

Tennis (M) vs. West Liberty 5-2

Tennis (W) vs. West Liberty 7-0

Lacrosse (M) vs. GROVE CITY 12-8

Baseball @ North Greenville 6-7

Basketball (W) @ Anderson (SAC Tournament - 1st Round) 79-90

Basketball (M) vs. ANDERSON (SAC Tournament - 1st Round) 97-77

7
March 7

Lacrosse (W) vs. FLORIDA SOUTHERN 2-23

8
March 8

Softball @ Francis Marion 2-4

9
March 9

Lacrosse (W) @ Newberry 14-7

Baseball vs. ANDERSON 1-0

Lacrosse (M) @ Newberry 11-8

Basketball (M) vs. Wingate (SAC Tournament Semifinals) 76-74

10
March 10

Baseball vs. ANDERSON 9-8

Baseball vs. ANDERSON 2-0

Basketball (M) vs. Lenoir-Rhyne (SAC Tournament Championship) 71-67

11
March 11

Golf (M) @ Hargett Memorial - Day 1 (Stonebridge CC)

Tennis (M) vs. LINCOLN MEMORIAL 5-2

Tennis (W) vs. LINCOLN MEMORIAL 2-5

12
March 12

Golf (M) @ Hargett Memorial - Day 2 (Stonebridge CC) 7th of 9

Tennis (W) vs. COKER 7-0

Softball vs. BELMONT ABBEY 5-3

Tennis (M) vs. COKER 5-2

Baseball vs. INDIANA,PA 5-8

Lacrosse (W) vs. WEST CHESTER 4-20

Softball vs. BELMONT ABBEY 7-5

Baseball vs. INDIANA,PA 11-3

1314
March 14

Softball vs. BLOOMSBURG 1-2

Tennis (M) vs. MOUNT OLIVE 3-4

Tennis (W) vs. MOUNT OLIVE 7-0

Softball vs. BLOOMSBURG 3-4

15
March 15

Track/Field @ Lenoir-Rhyne Inv. (Day 1)

Track/Field @ Charlotte 49er Classic (Day 1)

16
March 16

Track/Field @ Lenoir-Rhyne Inv. (Day 2)

Softball vs. TUSCULUM 3-2

Baseball vs. CARSON-NEWMAN 5-2

Softball vs. TUSCULUM 6-5

Lacrosse (W) vs. COKER 18-8

Lacrosse (M) vs. COKER 12-6

Basketball (M) vs. UNC Pembroke (NCAA Southeast Regional) 80-61

17
March 17

Softball vs. EMMANUEL 3-2

Baseball vs. CARSON-NEWMAN 6-5

Softball vs. EMMANUEL 3-8

Baseball vs. CARSON-NEWMAN 6-0

Basketball (M) @ Queens (NCAA Southeast Region Semifinal) 93-96

18
March 18

Golf (M) @ North Greenville Inv. - Day 1 (Columbia CC)

Lacrosse (W) vs. ROLLINS 5-22

19
March 19

Golf (M) @ North Greenville Inv. - Day 2 (Columbia CC) 1st of 9

Softball @ Queens 4-9

Softball @ Queens 1-2

Baseball @ Lander 9-0

20
March 20

Tennis (W) @ Lenoir-Rhyne 1-6

Tennis (M) @ Lenoir-Rhyne 2-5

Lacrosse (W) vs. WINGATE 11-9

Lacrosse (M) vs. WINGATE 13-9

2122
March 22

Track/Field @ High Point VertKlasse Meet

Tennis (W) @ Mars Hill 7-0

Tennis (M) @ Mars Hill 5-2

Baseball @ Coker 13-12

23
March 23

Track/Field @ High Point VertKlasse Meet

Lacrosse (W) vs. LINCOLN MEMORIAL 2-13

Baseball @ Coker 11-7

Softball @ Carson-Newman 6-3

Lacrosse (M) vs. LINCOLN MEMORIAL 13-12

Softball @ Carson-Newman 8-7

Baseball @ Coker 8-5

2425
March 25

Golf (M) @ Bearcat Invitational - Day 1 (Greenwood CC)

Golf (W) @ Sunoco/Campbell Oil Inv. - Day 1 (River Landing GC)

26
March 26

Golf (M) @ Bearcat Invitational - Day 2 (Greenwood CC)

Golf (W) @ Sunoco/Campbell Oil Inv. - Day 2 (River Landing GC)

Tennis (W) @ Wingate 2 p.m.

Tennis (M) @ Wingate 2 p.m.

Softball @ Lenoir-Rhyne 3 p.m.

Baseball @ Mount Olive 4 p.m.

Softball @ Lenoir-Rhyne 5 p.m.

272829
March 29

Track/Field @ Montreat Inv. (Day 1)

Baseball @ Lenoir-Rhyne 6 p.m.

30
March 30

Track/Field @ Montreat Inv. (Day 2)

Lacrosse (M) @ Mars Hill 1 p.m.

Tennis (M) vs. CARSON-NEWMAN 1 p.m.

Softball vs. ANDERSON 1 p.m.

Tennis (W) vs. CARSON-NEWMAN 1 p.m.

Baseball @ Lenoir-Rhyne 1 p.m.

Lacrosse (W) @ Mars Hill 3 p.m.

Softball vs. ANDERSON 3 p.m.

Baseball @ Lenoir-Rhyne 4 p.m.

31

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.



SPONSORS