Cross Country

Cross Country Teams Post Top 10 Finishes at Upstate Inv.

18_XC_HuntPatienceUSCU

SPARTANBURG, S.C. -- The Catawba men placed fifth and the women ninth at the Upstate Invitational Cross Country Meet on Saturday morning. The event took place at the Milliken Center and featured a number of NCAA Division I teams.

The Catawba Indian men finished behind only two non-Division I squads. Appalachian State won the meet with host USC Upstate coming in third. Wingate took second and Milligan fourth.

Javier Alejandro took eighth place for the men in the 8k with a time of 26:15. Adam Freudenthal had a time of 24:51, while Gable Dershem, of Appalachian State was the top collegian at 25:48. Ethan Bemis was 17th with a time of 26:58.

The women also faired well again the non-Division I entrants placing behind only Milligan and Wingate. Appalachian State also took the women’s race with Campbell coming in as the runner-up.

Patience Hunt had the top finish for the Catawba women in the 5k. She ran a time of 19:36. Hannah Mercer with 34th with her time of 19:37. Appalachian State’s Phylissa Greeley won the meet in a time of 18:04.

Next up for the Catawba cross country team is the Royals Challenge at McAlpine Park in Charlotte on Oct. 12.

Men
1. Appalachian St. 18, 2. Wingate 94, 3. USC Upstate 105, 4. Milligan 115, 5. CATAWBA 134, 6. Southern Virginia 168, 7. The Citadel 168, 8. Winthrop 267, 9. USC-Beaufort 272, 10. Newberry 322, 11. Southern Wesleyan 344, 12. Lander 346, 13. Columbia International 363, 14. Wofford 366, 15. Upstate Alumni 430, 16. Gardner-Webb 435, 17. Claflin 485.

Catawba Individuals
8. Javier Alejandro, 26:17
17. Ethan Bemis, 26:58
38. Kyle Rhodes, 28:07
40. Michal Swepson, 28:09
58. Austin Snide, 28:48
59. Drew Lake, 28:51
80. Logan Bemis, 29:55
90. Curtis Carmack, 30:30
117. AJ Meadows, 32:28
125. Rontrel Felton, 33:42

Women
1. Appalachian St. 23, 2. Campbell 66, 3. Georgia St. 82, 4. Milligan 129, 5. Mercer 177, 6. Wingate 211, 7. Georgia Southern 226, 8. Winshrop 227, 9. CATAWBA 234, 10. USC Upstate 249, 11. Southern Virginia 343, 12. Southern Wesleyan 343, 13. The Citadel 345, 14. Wofford 400, 15. Gardner-Webb 401, 16. Columbia College 430, 17. USC-Beaufort 504, 18. Newberry 513, 19. Converse 534, 20. Lander 623, 21. Erskine 628, 22. Claflin 631.

Catawba Individuals
32. Patience Hunt, 19:36
34. Hannah Mercer, 19:37
61. Nikki Elminowski, 20:27
72. Abbie Adams, 20:47
77. Christina D’Amelio, 20:53
86. Paula Sellers, 21:08
97. Lexie Petty, 21:35
135. Hannah Efird, 23:30

Today's Events

Golf (M) @ North Greenville Inv. - Day 2 (Columbia CC),
Softball @ Queens, 1:00
Softball @ Queens, 3:00
Baseball @ Lander, 6:00VideoStats

Calendar

«March 2019»
1
March 1

Baseball @ Lincoln Memorial 11-6

2
March 2

Tennis (W) vs. JC SMITH 7-0

Baseball @ Lincoln Memorial 4-5

Basketball (W) vs. ANDERSON 71-91

Softball @ North Georgia 0-11

Baseball @ Lincoln Memorial 4-1

Basketball (M) vs. ANDERSON 75-72

Softball vs. Palm Beach Atlantic 7-6

3
March 3

Lacrosse (M) vs. WALSH 15-6

4
March 4

Golf (W) @ Low Country Inv. - Day 1 (Crescent Pointe GC)

Golf (M) in RENDLEMAN INV. - Day 1 (SALISBURY CC)

Tennis (W) vs. Florida Southern 2-5

Tennis (M) vs. Edinboro 4-3

5
March 5

Golf (M) in RENDLEMAN INV. - Day 2 (SALISBURY CC) 5th of 10

Golf (W) @ Low Country Inv. - Day 2 (Crescent Pointe GC) 8th of 12

Tennis (M) vs. Palm Beach Atlantic 0-7

Tennis (W) vs. Palm Beach Atlantic 2-4

Baseball vs. USC AIKEN 9-8

6
March 6

Tennis (M) vs. West Liberty 5-2

Tennis (W) vs. West Liberty 7-0

Lacrosse (M) vs. GROVE CITY 12-8

Baseball @ North Greenville 6-7

Basketball (W) @ Anderson (SAC Tournament - 1st Round) 79-90

Basketball (M) vs. ANDERSON (SAC Tournament - 1st Round) 97-77

7
March 7

Lacrosse (W) vs. FLORIDA SOUTHERN 2-23

8
March 8

Softball @ Francis Marion 2-4

9
March 9

Lacrosse (W) @ Newberry 14-7

Baseball vs. ANDERSON 1-0

Lacrosse (M) @ Newberry 11-8

Basketball (M) vs. Wingate (SAC Tournament Semifinals) 76-74

10
March 10

Baseball vs. ANDERSON 9-8

Baseball vs. ANDERSON 2-0

Basketball (M) vs. Lenoir-Rhyne (SAC Tournament Championship) 71-67

11
March 11

Golf (M) @ Hargett Memorial - Day 1 (Stonebridge CC)

Tennis (M) vs. LINCOLN MEMORIAL 5-2

Tennis (W) vs. LINCOLN MEMORIAL 2-5

12
March 12

Golf (M) @ Hargett Memorial - Day 2 (Stonebridge CC) 7th of 9

Tennis (W) vs. COKER 7-0

Softball vs. BELMONT ABBEY 5-3

Tennis (M) vs. COKER 5-2

Baseball vs. INDIANA,PA 5-8

Lacrosse (W) vs. WEST CHESTER 4-20

Softball vs. BELMONT ABBEY 7-5

Baseball vs. INDIANA,PA 11-3

1314
March 14

Softball vs. BLOOMSBURG 1-2

Tennis (M) vs. MOUNT OLIVE 3-4

Tennis (W) vs. MOUNT OLIVE 7-0

Softball vs. BLOOMSBURG 3-4

15
March 15

Track/Field @ Lenoir-Rhyne Inv. (Day 1)

Track/Field @ Charlotte 49er Classic (Day 1)

16
March 16

Track/Field @ Lenoir-Rhyne Inv. (Day 2)

Softball vs. TUSCULUM 3-2

Baseball vs. CARSON-NEWMAN 5-2

Softball vs. TUSCULUM 6-5

Lacrosse (W) vs. COKER 18-8

Lacrosse (M) vs. COKER 12-6

Basketball (M) vs. UNC Pembroke (NCAA Southeast Regional) 80-61

17
March 17

Softball vs. EMMANUEL 3-2

Baseball vs. CARSON-NEWMAN 6-5

Softball vs. EMMANUEL 3-8

Baseball vs. CARSON-NEWMAN 6-0

Basketball (M) @ Queens (NCAA Southeast Region Semifinal) 93-96

18
March 18

Golf (M) @ North Greenville Inv. - Day 1 (Columbia CC)

Lacrosse (W) vs. ROLLINS 5-22

19
March 19

Golf (M) @ North Greenville Inv. - Day 2 (Columbia CC) 

Softball @ Queens 1 p.m.

Softball @ Queens 3 p.m.

Baseball @ Lander 6 p.m.

20
March 20

Tennis (W) @ Lenoir-Rhyne 1 p.m.

Tennis (M) @ Lenoir-Rhyne 1 p.m.

Lacrosse (W) vs. WINGATE 4 p.m.

Lacrosse (M) vs. WINGATE 7 p.m.

2122
March 22

Track/Field @ High Point VertKlasse Meet

Tennis (W) @ Mars Hill 1 p.m.

Tennis (M) @ Mars Hill 1 p.m.

Baseball @ Coker 2 p.m.

23
March 23

Track/Field @ High Point VertKlasse Meet

Lacrosse (W) vs. LINCOLN MEMORIAL 11 a.m.

Baseball @ Coker noon

Softball @ Carson-Newman 1 p.m.

Lacrosse (M) vs. LINCOLN MEMORIAL 1 p.m.

Softball @ Carson-Newman 3 p.m.

Baseball @ Coker 3 p.m.

2425
March 25

Golf (M) @ Bearcat Invitational - Day 1 (Greenwood CC)

Golf (W) @ Sunoco/Campbell Oil Inv. - Day 1 (River Landing GC)

26
March 26

Golf (M) @ Bearcat Invitational - Day 2 (Greenwood CC)

Golf (W) @ Sunoco/Campbell Oil Inv. - Day 2 (River Landing GC)

Tennis (W) @ Wingate 2 p.m.

Tennis (M) @ Wingate 2 p.m.

Softball @ Lenoir-Rhyne 3 p.m.

Baseball @ Mount Olive 4 p.m.

Softball @ Lenoir-Rhyne 5 p.m.

272829
March 29

Track/Field @ Montreat Inv. (Day 1)

Baseball @ Lenoir-Rhyne 6 p.m.

30
March 30

Track/Field @ Montreat Inv. (Day 2)

Lacrosse (M) @ Mars Hill 1 p.m.

Tennis (M) vs. CARSON-NEWMAN 1 p.m.

Softball vs. ANDERSON 1 p.m.

Tennis (W) vs. CARSON-NEWMAN 1 p.m.

Baseball @ Lenoir-Rhyne 1 p.m.

Lacrosse (W) @ Mars Hill 3 p.m.

Softball vs. ANDERSON 3 p.m.

Baseball @ Lenoir-Rhyne 4 p.m.

31

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Baseball Team Photo

SPONSORS