Swimming

King Puts in Top Swim on Opening Day of Emory Inv.

18_SWIM_KingMichaelFly

ATLANTA, Ga. -- The Catawba swim teams opened the Emory Fall Invitational on Friday at the Brown Aquatic Center. Michael King posted the best finish for Catawba, placing third in the men’s 200 fly. The meet concludes on Saturday.

King swam a time of 1:54.60 in taking third in the 200 fly. Aly Helal went fourth in the men’s 100 free as he touched in a time of 47.63. Also grabbing top ten finishes for the men was Alan Hudgens, who was seventh in the 500 free (4:45.73), and Joao Miranda, who was ninth (4:46.54). Federico Borrego Higareda placed sixth in the 100 breast (59.14).

On the women’s side, Carolin Bek took eighth in the 500 free (5:17.05) and tenth in the 100 free (54.51). Oryan Malul swam to a tenth in the 200 fly (2:17.67).


Catawba Results
Friday
200 free relay
Women
6. 1:41.47 (Carolin Bek, Amaila Fontes, Natalie Standard, Claire Featherstone)
10. 1:47.66 (Chloe Taylor, Marcia-Mariel Erhart, Regan Nolan, Oryan Malul)

Men
6. 1:29.42 (Joao Miranda, Gatlin Saylors, Alan Hudgens, Kyle Holmes)
9. 1:31.04 (Lukas Helbing, Clay Bennett, Lucas Rhodes, Aly Helal)

200IM
Women
22. Taylor Fair, 2:18.39
23. Fontes, 2:19.23
26. Breanna Miller, 2:20.63
29. Emily Najar, 2:22.19

Men
13. Holmes, 1:56.96
19. Federico Borrego Higareda, 1:58.26
30. Matt Arnold, 2:05.29

500 free
Women
8. Bek, 5:17.05
12. Nolan, 5:23.33
15. Erhart, 5:29.08

Men
7. Hudgens, 4:45.73
9. Miranda, 4:46.54
26. Rhodes, 5:00.92
29. Bennett, 5:09.77

100 breast
Women
18. Taylor, 1:12.77
22. Malul, 1:15.12
23. Fontes, 1:15.30

Men
6. Higareda, 59.14
11. Michael King, 1:01.68
12. Helbing, 1:02.28

200 back
Women
12. Fair, 2:16.01
13. Miller, 2:17.27
14. Erhart, 2:21.34

Men
12. Saylors, 1:57.50
18. Miranda, 2:04.86
19. Bennett, 2:12.80

100 free
Women
10. Bek, 54.51
24. Featherstone, 56.62
30. Nolan, 58.43
33. Taylor, 1:03.35

Men
4. Helal, 47.63
10. Holmes, 48.07
29. Hudgens, 51.77

200 fly
Women
10. Malul, 2:17.67
13. Standard, 2:19.67
14. Najar, 2:22.69

Men
3. King, 1:54.60
18. Helbing, 2:06.68
19. Arnold, 2:07.62

400 medley relay
Women
10. 4:12.33 (Featherstone, Taylor, Standard, Bek)
11. 4:25.14 (Fair, Fontes, Najar, Nolan)

Men
8. 3:35.47 (Saylors, Higareda, Holmes, Helal)
10. 3:48.75 (Miranda, King, Hudgens, Rhodes)

Today's Events

Golf (W) @ Sunoco/Campbell Oil Inv. - Day 1 (River Landing GC),
Golf (M) @ Bearcat Invitational - Day 1 (Greenwood CC),

Calendar

«March 2019»
1
March 1

Baseball @ Lincoln Memorial 11-6

2
March 2

Tennis (W) vs. JC SMITH 7-0

Baseball @ Lincoln Memorial 4-5

Basketball (W) vs. ANDERSON 71-91

Softball @ North Georgia 0-11

Baseball @ Lincoln Memorial 4-1

Basketball (M) vs. ANDERSON 75-72

Softball vs. Palm Beach Atlantic 7-6

3
March 3

Lacrosse (M) vs. WALSH 15-6

4
March 4

Golf (W) @ Low Country Inv. - Day 1 (Crescent Pointe GC)

Golf (M) in RENDLEMAN INV. - Day 1 (SALISBURY CC)

Tennis (W) vs. Florida Southern 2-5

Tennis (M) vs. Edinboro 4-3

5
March 5

Golf (M) in RENDLEMAN INV. - Day 2 (SALISBURY CC) 5th of 10

Golf (W) @ Low Country Inv. - Day 2 (Crescent Pointe GC) 8th of 12

Tennis (M) vs. Palm Beach Atlantic 0-7

Tennis (W) vs. Palm Beach Atlantic 2-4

Baseball vs. USC AIKEN 9-8

6
March 6

Tennis (M) vs. West Liberty 5-2

Tennis (W) vs. West Liberty 7-0

Lacrosse (M) vs. GROVE CITY 12-8

Baseball @ North Greenville 6-7

Basketball (W) @ Anderson (SAC Tournament - 1st Round) 79-90

Basketball (M) vs. ANDERSON (SAC Tournament - 1st Round) 97-77

7
March 7

Lacrosse (W) vs. FLORIDA SOUTHERN 2-23

8
March 8

Softball @ Francis Marion 2-4

9
March 9

Lacrosse (W) @ Newberry 14-7

Baseball vs. ANDERSON 1-0

Lacrosse (M) @ Newberry 11-8

Basketball (M) vs. Wingate (SAC Tournament Semifinals) 76-74

10
March 10

Baseball vs. ANDERSON 9-8

Baseball vs. ANDERSON 2-0

Basketball (M) vs. Lenoir-Rhyne (SAC Tournament Championship) 71-67

11
March 11

Golf (M) @ Hargett Memorial - Day 1 (Stonebridge CC)

Tennis (M) vs. LINCOLN MEMORIAL 5-2

Tennis (W) vs. LINCOLN MEMORIAL 2-5

12
March 12

Golf (M) @ Hargett Memorial - Day 2 (Stonebridge CC) 7th of 9

Tennis (W) vs. COKER 7-0

Softball vs. BELMONT ABBEY 5-3

Tennis (M) vs. COKER 5-2

Baseball vs. INDIANA,PA 5-8

Lacrosse (W) vs. WEST CHESTER 4-20

Softball vs. BELMONT ABBEY 7-5

Baseball vs. INDIANA,PA 11-3

1314
March 14

Softball vs. BLOOMSBURG 1-2

Tennis (M) vs. MOUNT OLIVE 3-4

Tennis (W) vs. MOUNT OLIVE 7-0

Softball vs. BLOOMSBURG 3-4

15
March 15

Track/Field @ Lenoir-Rhyne Inv. (Day 1)

Track/Field @ Charlotte 49er Classic (Day 1)

16
March 16

Track/Field @ Lenoir-Rhyne Inv. (Day 2)

Softball vs. TUSCULUM 3-2

Baseball vs. CARSON-NEWMAN 5-2

Softball vs. TUSCULUM 6-5

Lacrosse (W) vs. COKER 18-8

Lacrosse (M) vs. COKER 12-6

Basketball (M) vs. UNC Pembroke (NCAA Southeast Regional) 80-61

17
March 17

Softball vs. EMMANUEL 3-2

Baseball vs. CARSON-NEWMAN 6-5

Softball vs. EMMANUEL 3-8

Baseball vs. CARSON-NEWMAN 6-0

Basketball (M) @ Queens (NCAA Southeast Region Semifinal) 93-96

18
March 18

Golf (M) @ North Greenville Inv. - Day 1 (Columbia CC)

Lacrosse (W) vs. ROLLINS 5-22

19
March 19

Golf (M) @ North Greenville Inv. - Day 2 (Columbia CC) 1st of 9

Softball @ Queens 4-9

Softball @ Queens 1-2

Baseball @ Lander 9-0

20
March 20

Tennis (W) @ Lenoir-Rhyne 1-6

Tennis (M) @ Lenoir-Rhyne 2-5

Lacrosse (W) vs. WINGATE 11-9

Lacrosse (M) vs. WINGATE 13-9

2122
March 22

Track/Field @ High Point VertKlasse Meet

Tennis (W) @ Mars Hill 7-0

Tennis (M) @ Mars Hill 5-2

Baseball @ Coker 13-12

23
March 23

Track/Field @ High Point VertKlasse Meet

Lacrosse (W) vs. LINCOLN MEMORIAL 2-13

Baseball @ Coker 11-7

Softball @ Carson-Newman 6-3

Lacrosse (M) vs. LINCOLN MEMORIAL 13-12

Softball @ Carson-Newman 8-7

Baseball @ Coker 8-5

2425
March 25

Golf (M) @ Bearcat Invitational - Day 1 (Greenwood CC)

Golf (W) @ Sunoco/Campbell Oil Inv. - Day 1 (River Landing GC)

26
March 26

Golf (M) @ Bearcat Invitational - Day 2 (Greenwood CC)

Golf (W) @ Sunoco/Campbell Oil Inv. - Day 2 (River Landing GC)

Tennis (W) @ Wingate 2 p.m.

Tennis (M) @ Wingate 2 p.m.

Softball @ Lenoir-Rhyne 3 p.m.

Baseball @ Mount Olive 4 p.m.

Softball @ Lenoir-Rhyne 5 p.m.

272829
March 29

Track/Field @ Montreat Inv. (Day 1)

Baseball @ Lenoir-Rhyne 6 p.m.

30
March 30

Track/Field @ Montreat Inv. (Day 2)

Lacrosse (M) @ Mars Hill 1 p.m.

Tennis (M) vs. CARSON-NEWMAN 1 p.m.

Softball vs. ANDERSON 1 p.m.

Tennis (W) vs. CARSON-NEWMAN 1 p.m.

Baseball @ Lenoir-Rhyne 1 p.m.

Lacrosse (W) @ Mars Hill 3 p.m.

Softball vs. ANDERSON 3 p.m.

Baseball @ Lenoir-Rhyne 4 p.m.

31

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Baseball Team Photo

SPONSORS