Swimming

Swimming Opens Fall Frenzy on Friday

17_SWIM_HigaredaFedericoLR

CHARLOTTE, N.C. -- The Catawba swim teams each stand ninth after day one of the Fall Frenzy which opened on Friday at the Mecklenburg Aquatic Center. There are 14 women’s teams at the meet with a dozen in the men’s field.

Joao Miranda had the best individual finish for Catawba as he qualified for the B final in the 500 free and placed 12th in a time of 4:43.20. . Alan Hudgens (4:41.98) won the C final in the 500 free with Michael King (4:46.54) two spots behind in 19th. Federico Borrego Higareda was 23rd in the C final of the 200 IM (2:00.41) and Gatlin Saylors (21.65) was 18th in the C final of the 50 free.

For the women, Carolin Bek earned a C final swim in the 500 free and was 24th in a time of 5:16.13. Carolin Albers swam in the C final of the 50 free (25.53) and placed 24th.

On Saturday, preliminaries begin at 10 a.m. with finals slated for 6 p.m. On Sunday, the Fall Frenzy concludes with preliminaries at 10 a.m. and finals at 5 p.m.

Catawba Results
Friday
200 free relay
Women
15. 1:40.71 (Carolin Albers, Amalia Fontes, Claire Featherstone, Carolin Bek)
24. 1:45.18 (Oryan Malul, Natalie Standard, Regan Nolan, Emily Najar)
Men
12. 1:27.78 (Kyle Holmes, Federico Higareda, Lucas Rhodes, Gatlin Saylors)
24. 1:33.00 (Alan Hudgens, Clay Bennett, Lukas Helbing, Michael King)

500 free
Women
C Final
24. Carolin Bek, 5:16.13
Prelim
24. Carolin Bek, 5:15.36
32. Amalia Fontes, 5:22.53
33. Regan Nolan, 5:24.33
34. Marcia-Mariel Erhart, 5:24.71

Men
B Final
15. Joao Miranda, 4:43.20
C Final
17. Alan Hudgens, 4:41.98
19. Michael King, 4:46.54
Prelim
13. Joao Miranda, 4:43.03
17. Alan Hudgens, 4:45.23
21. Michael King, 4:51.23
36. Lucas Rhodes, 5:01.52
43. Clay Bennett, 5:14.33

200 IM
Women
Prelim
42. Taylor Fair, 2:20.51
46. Breanna Miller, 2:23.05
47. Emily Najar, 2:23.15
48. Kristina Rogge, 2:23.44
50. Chloe Taylor, 2:25.25

Men
C Final
23. Federico Higareda, 2:00.41
Prelim
23. Federico Higareda, 1:59.70
33. Kyle Holmes, 2:04.42
34. Lukas Helbing, 2:06.36

50 free
Women
C Final
24. Carolin Albers, 25.53
Prelim
23. Carolin Albers, 25.39
60. Oryan Malul, 26.19
62. Claire Featherstone, 26:28
67. Natalie Standard, 26:58

Men
C Final
18. Gatlin Saylors, 21.65
Prelim
23. Gatlin Saylors, 21.74
51. Rhodes, 22.92

400 medley relay
Women
18. 4:06.84 (Claire Featherstone, Kristina Rogge, Natalie Standard, Carolin Albers)
29. 4:18.24 (Taylor Fair, Chloe Taylor, Emily Najar, Oryan Malul)
Men
20. 3:38.00 (Gatlin Saylors, Federico Higareda, Matt Arnold, Joao Miranda)

Today's Events

Lacrosse (M) vs. Queens (SAC Tournament - Semifinals), 7:00
Baseball vs. Tusculum (SAC Tournament), 7:30AudioVideoStats

Calendar

«April 2019»
1
April 1

Golf (M) @ Tennessee River Rumble - Day 1 (WindRiver GC)

Golf (W) @ McAmis Memorial - Day 1 (Link Hills CC)

2
April 2

Golf (M) @ Tennessee River Rumble - Day 2 (WindRiver GC) 17th of 20

Golf (W) @ McAmis Memorial - Day 2 (Link HIlls CC) 1st of 6

Baseball vs. BARTON 12-2

3
April 3

Softball @ Wingate 6-5

Tennis (W) vs. QUEENS 2-5

Tennis (M) vs. QUEENS 2-5

Softball @ Wingate 2-6

Lacrosse (W) vs. QUEENS 8-17

45
April 5

Lacrosse (M) @ Limestone 7-24

6
April 6

Track/Field @ Phoenix Invitational

Football BLUE/WHITE SPRING GAME

Softball @ King 10-1

Baseball vs. QUEENS 16-10

Softball @ King 1-7

Baseball vs. QUEENS 8-3

7
April 7

Golf (W) @ SAC Championships - Day 1 (Lake Hickory CC)

Baseball vs. QUEENS 2-5

Softball @ Lees-McRae, ccd. 1 p.m.

8
April 8

Golf (W) @ SAC Championships - Day 2 (Lake Hickory CC)

9
April 9

Golf (W) @ SAC Championships - Day 3 (Lake Hickory CC) 9th of 11

10
April 10

Tennis (W) @ Anderson 2-5

Tennis (M) @ Anderson 1-6

Softball vs. COKER 2-1

Softball vs. COKER 1-0

Lacrosse (W) @ Lenoir-Rhyne 15-16

Baseball vs. LANDER 14-11

Lacrosse (M) @ Lenoir-Rhyne 5-17

11
April 11

Tennis (M) @ Newberry 2-5

Tennis (W) @ Newberry 6-1

12
April 12

Baseball @ Newberry 2-4

13
April 13

Tennis (M) vs. Tusculum 1-6

Tennis (W) vs. Tusculum 0-7

Baseball @ Newberry 5-9

Lacrosse (M) vs. QUEENS 13-12

Softball @ Mars Hill 1-9

Softball @ Mars Hill 8-3

Baseball @ Newberry 2-5

Lacrosse (W) vs. YOUNG HARRIS 19-16

14
April 14

Golf (M) @ SAC Championships - Day 1 (Camden CC)

15
April 15

Golf (M) @ SAC Championships - Day 2 (Camden CC)

Tennis (M) @ Wingate (SAC Tournament Quarterfinals) 0-4

Lacrosse (W) @ Chowan 18-6

16
April 16

Golf (M) @ SAC Championships - Day 3 (Camden CC) 9th of 11

Tennis (W) @ Tusculum (SAC Tournament - Quarterfinals) 1-4

Baseball @ Belmont Abbey 4-3

17
April 17

Softball vs. NEWBERRY 10-12

Softball vs. NEWBERRY 2-5

Baseball vs. BELMONT ABBEY 9-6

18
April 18

Track/Field @ SAC Outdoor Championships (Day 1)

1920
April 20

Track/Field @ SAC Outdoor Championships (Day 2) M-6th;W-8th

Lacrosse (W) vs. Tusculum 16-6

Lacrosse (M) vs. Tusculum 10-11

2122
April 22

Softball vs. LINCOLN MEMORIAL 5-8

Softball vs. LINCOLN MEMORIAL 1-3

Baseball @ USC Aiken 8-4

23
April 23

Lacrosse (W) vs, WINGATE (SAC Tournament -1st Round) 9-11

Baseball @ Winston-Salem St. 9-2

242526
April 26

Lacrosse (M) vs. Queens (SAC Tournament - Semifinals) 7 p.m.

Baseball vs. Tusculum (SAC Tournament) 7:30 p.m.

27
April 27

Baseball @ SAC Tournament

28
April 28

Baseball @ SAC Tournament

Lacrosse (M) @ SAC Tournament (Championship)

29
April 29

Baseball @ SAC Tournament

30

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Baseball Team Photo

SPONSORS