Swimming

Swimmers Down Chowan

18_SWIM_BekCarolinCHOW1Brst

SALISBURY, N.C. -- The Catawba swim teams topped Chowan on Friday night at Johnson Pool. The women claimed a 144-54 decision with the men winning 136-62. Both teams claimed wins in 10 of the 11 events. Carolin Bek and Carolin Albers were double winners for the women, while Gatlin Saylors and Federico Borrego Higareda took a pair of wins for the men.

Bek claimed wins in the 200 IM (2:11.86) and 100 back (1:02.36). Her time in the 200 IM marked the fifth fastest time in school history. Albers took honors in the 200 free (1:56.60) and 100 free (54.23). Saylors picked up victories in the 50 free (21.98) and 100 back (53.14) with Higareda touching first in the 200 IM (1:58.16) and 100 breast (59.13).

Other winners for the women were Marcia-Mariel Erhart, in the 1000 free (11:04.96), Claire Featherstone, in the 50 free (25.63), Natalie Standard, in the 100 fly (1:00.84), and Regan Nolan, in the 500 free (5:26.57). The men got wins from Joao Miranda, in the 1000 free (9:42.00), Kyle Holmes, in the 200 free (1:45.74), Matt Arnold, in the 100 fly (54.74), and Michael King, in the 500 free (4:58.82). Miranda and Alan Hudgens (9:42.59) went one-two in the 1000 free and both were top six all-time swims.

Catawba also won all four relays. Featherston, Standard, Chloe Taylor and Oryan Malul won the women’s 200 medley (1:52.46), while Bek, Nolan, Amalia Fontes and Emily Najar won the 400 free (3:47.90). The men’s 200 medley (1:38.70) was comprised of Saylors, King, Holmes and Lukas Helbing. Higareda, Hudgens, Miranda and Lucas Rhodes made up the 400 free relay (3:20.81) squad.

Catawba will head to Florida for its next meet, swimming in Tampa’s Spartan Invite from Dec. 15-18 in Clearwater, Fla.

Catawba Results

200 medley relay
Women
1. 1:52.46 (Claire Featherstone, Chloe Taylor, Natalie Standard, Oryan Malul)

Men
1. 1:38.70 (Gatlin Saylors, Lukas Helbing, Michael King, Kyle Holmes)

1000 free
Women
1. Marcia-Mariel Erhart, 11:04.96
2. Breanna Miller, 11:32.59
3. Oryan Malul, 11:36.89

Men
1. Joao Miranda, 9:42.00
2. Alan Hudgens, 9:42.59
3. Lucas Rhodes, 10:32.69

200 free
Women
1. Carolin Albers, 1:56.60
2. Regan Nolan, 2:04.45
3. Emily Najar, 2:04.98

Men
1. Kyle Holmes, 1:45.74
4. Matt Arnold, 1:54.08
5. Clay Bennett, 1:55.55

50 free
1. Claire Featherstone, 25.63
3. Natalie Standard, 26.54

Men
1. Gatlin Saylors, 21.98
2. Lukas Helbing, 22.71

200 IM
Women
1. Carolin Bek, 2:11.86
2. Breanna Miller, 2:20.83
4. Emily Najar, 2:24.01

Men
1. Federico Higareda, 1:58.16
2. Michael King, 2:04.59

100 fly
Women
1. Natalie Standard, 1:00.84
2. Amalia Fontes, 1:01.98
3. Marcia-Mariel Erhart, 1:02.85

Men
1. Matt Arnold, 54.74
2. Alan Hudgens, 55.23
5. Joao Miranda, 59.66

100 free
Women
1. Carolin Albers, 54.23
2. Claire Featherstone, 57.05
4. Chloe Taylor, 1:01.30

Men
2. Lucas Rhodes, 50.21
3. Clay Bennett, 53.44

100 back
Women
1. Carolin Bek, 1:02.36
    Breanna Miller, DQ

Men
1. Gatlin Saylors, 53.14
2. Kyle Holmes, 53.52

500 free
Women
1. Regan Nolan, 5:26.57
2. Amalia Fontes, 5:26.98
3. Oryan Malul, 5:37.17

Men
1. Michael King, 4:58.82
3. Matt Arnold, 5:30.16

100 breast
Women
2. Chloe Taylor, 1:11.39
3. Carolin Albers, 1:30.20

Men
1. Federico Higareda, 59.13
2. Lukas Helbing, 1:01.79
5. Clay Bennett, 1:09.20

400 free relay
Women
1. 3:47.90 (Carolin Bek, Amalia Fontes, Emily Najar, Regan Nolan)

Men
1. 3:20.81 (Federico Higareda, Lucas Rhodes, Alan Hudgens, Joao Miranda)

Today's Events

Track/Field @ USC Indoor Open,
Lacrosse (W) @ Barton, ppd.,, noon
Baseball @ Tusculum, 1:00VideoStats
Tennis (W) v. Mount Olive (Piedmont Indoor Cts), 1:30
Tennis (M) v. Mount Olive (Piedmont Indoor Cts), 1:30
Basketball (W) vs. LINCOLN MEMORIAL, 2:00AudioVideoStats
Softball @ Young Harris, 3:00VideoStats
Baseball @ Tusculum, 4:00VideoStats
Basketball (M) vs. LINCOLN MEMORIAL, 4:00AudioVideoStats
Softball v. Columbus St., 5:30VideoStats

Calendar

«February 2020»
1
February 1

Basketball (W) @ UVA-Wise 54-65

Softball vs. AUGUSTA 6-5

Basketball (M) @ UVA-Wise 67-66

Baseball vs. Columbus St. (Steinbrenner Field) 2-6

Softball vs. AUGUSTA 11-1

2
February 2

Baseball vs. Saint Leo (Steinbrenner Field) 12-3

Softball vs. COLUMBUS ST. 3-2

Softball vs. COLUMBUS ST. 3-1

34
February 4

Tennis (M) @ Lees-McRae 1-6

5
February 5

Basketball (W) @ Wingate 59-48

Basketball (M) @ Wingate 95-91

67
February 7

Track/Field @ Camel City Invite (Day 1) 

Tennis (W) @ Limestone 5-2

Tennis (M) @ Limestone 2-5

8
February 8

Track/Field @ Camel City Invite (Day 2)

Lacrosse (M) @ Belmont Abbey 6-18

Basketball (W) vs. MARS HILL 85-49

Baseball vs. WV STATE 10-0

Basketball (M) vs. MARS HILL 113-97

9
February 9

Baseball vs. WV STATE 15-9

Baseball vs. WV STATE 10-1

10
February 10

Golf (M) @ Spring Invite Intercollegiate - Day 1 (St. Johns CC) 

Track/Field @ Queens Multis (Day 1) 

11
February 11

Track/Field @ Queens Multis (Day 2)

Golf (M) @ Spring Invite Intercollegiate - Day 2 (St. Johns CC) 11th of 20

12
February 12

Basketball (W) vs. COKER 78-61

Basketball (M) vs. COKER 90-76

1314
February 14

Lacrosse (W) vs. MOUNT OLIVE 2-20

15
February 15

Baseball vs. SHIPPENSBURG 9-6

Lacrosse (M) @ Mount Olive 5-10

Basketball (W) @ Carson-Newman 86-96

Softball vs. LEES-McRAE 1-2

Basketball (M) @ Carson-Newman 74-61

Baseball vs. SHIPPENSBURG 7-2

Softball vs. LEES-McRAE 5-6

16
February 16

Softball @ UNC Pembroke 3-1

Baseball vs. SHIPPENSBURG 12-1

Softball @ UNC Pembroke 7-2

17
February 17

Golf (W) @ Converse Invite - Day 1 (Carolina CC)

Tennis (W) vs. SHAW 7-0

Tennis (M) vs. SHAW 6-1

18
February 18

Golf (W) @ Converse Invite - Day 2 (Carolina CC) 3rd of 11

19
February 19

Softball vs. FRANCIS MARION, ppd. 1 p.m.

Lacrosse (W) vs. ERSKINE 19-8

Softball vs. FRANCIS MARION, ppd. 3 p.m.

Baseball @ Mount Olive 8-5

Basketball (W) vs. QUEENS 62-51

Basketball (M) vs. QUEENS 84-94

2021
February 21

Beach Volleyball @ Coastal Carolina 0-5

Beach Volleyball @ Coastal Carolina 0-5

22
February 22

Track/Field @ USC Indoor Open 

Lacrosse (W) @ Barton, ppd., noon

Baseball @ Tusculum 1 p.m.

Tennis (W) v. Mount Olive (Piedmont Indoor Cts) 1:30 p.m.

Tennis (M) v. Mount Olive (Piedmont Indoor Cts) 1:30 p.m.

Basketball (W) vs. LINCOLN MEMORIAL 2 p.m.

Softball @ Young Harris 3 p.m.

Baseball @ Tusculum 4 p.m.

Basketball (M) vs. LINCOLN MEMORIAL 4 p.m.

Softball v. Columbus St. 5:30 p.m.

23
February 23

Softball @ Young Harris 9 a.m.

Tennis (M) vs. NORTH GEORGIA 10 a.m.

Tennis (W) vs. NORTH GEORGIA 10 a.m.

Softball v. Shorter 11:30 a.m.

Baseball @ Tusculum 1 p.m.

24
February 24

Golf (W) @ Battle of Hilton Head (Palmetto Dunes - Jones Course) - Day 1

25
February 25

Golf (W) @ Battle of Hilton Head (Palmetto Dunes - Jones Course) - Day 2

Tennis (W) @ Belmont Abbey 2 p.m.

Baseball vs. NORTH GREENVILLE 3 p.m.

26
February 26

Lacrosse (M) vs. YOUNG HARRIS 4 p.m.

Basketball (W) @ Anderson 5:30 p.m.

Basketball (M) @ Anderson 7:30 p.m.

27
February 27

Softball @ Belmont Abbey 1 p.m.

Softball @ Belmont Abbey 3 p.m.

28
February 28

Swimming @ ECAC Championships (Day 1)

Tennis (W) vs. FRANCIS MARION 1 p.m.

Tennis (M) vs. FRANCIS MARION 1 p.m.

Baseball @ Queens 2 p.m.

29
February 29

Swimming @ ECAC Championships (Day 2)

Track/Field @ SAC Indoor Championships (Day 1)

Baseball @ Queens 11 a.m.

Lacrosse (W) vs. MARS HILL 1 p.m.

Baseball @ Queens 2 p.m.

Basketball (W) @ Lenoir-Rhyne 2 p.m.

Softball @ Newberry 2 p.m.

Softball @ Newberry 4 p.m.

Basketball (M) @ Lenoir-Rhyne 4 p.m.

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Basketball (M) Team Photo

SPONSORS