Swimming

Swimmers Break Three School Marks on Sunday at Spartan Inv.

19_SWIM_HudgensAlanCHO

CLEARWATER, Fla. -- Catawba broke three school records on Sunday at the Spartan Invitational Swim Meet which is being hosted by Tampa at the Doyle Aquatic Center. Carolin Albers set a new standard in the 200 free, Carolin Bek in the 200 IM and Alan Hudgens in the 1000 free.

Albers took over a second off the 200 free mark with her swim of 1:52.86. Bek shaved about a half second off the 200 IM record as she stopped the clock at 2:09.11. Hudgens took nearly three quarters of a second off the 1000 free record, posting a time of 9:32.46.

Other top women’s swims went to Claire Featherstone, who equaled the second-best 50 free time with a 24.22. Albers had a fourth-best time with a 24.24. Marcia-Mariel Erhart had the #2 1000 free swim with a time of 10:32.72. The 200 free relay team of Featherstone, Bek, Amalia Fontes and Albers had the second-best swim with a 1:37.74 as well as the 200 medley relay team of Featherstone, Chloe Taylor, Natalie Standard and Albers with a 1:49.39.

For the men, Joao Miranda followed Hudgens with the fourth-best 1000 free time at 9:34.15.Federico Borrego Higareda posted the seventh fastest all-time 200 IM swim at 1:52.41.

The meet will continue through Tuesday.

Catawba Results
Sunday

50 free
Women
B Final
14. Carolin Albers, 24.24
C Final
18. Claire Featherstone, 24.22
Prelims
16. Carolin Albers, 24.31
18. Claire Featherstone, 24.37
47. Natalie Standard, 26.08

Men
C Final
18. Gatlin Saylors, 21.16
Prelims
20. Gatlin Saylors, 21.12
48. Lukas Helbing, 22.23


200 free
Women
A Final
7. Carolin Albers, 1:52.86 SR
B Final
12. Carolin Bek, 1:55.23
Prelims
8. Carolin Albers, 1:54.30
13. Carolin Bek, 1:55.19
28. Claire Featherstone, 1:58.43
32. Amalia Fontes, 2:00.24
34. Regan Nolan, 2:00.36

Men
C Final
24. Kyle Holmes, 1:43.29
Prelims
23. Kyle Holmes, 1:42.69
30. Joao Miranda, 1:43.62
49. Gatlin Saylors, 1:48.29
50. Lucas Rhodes, 1:49.01


1000 free
Women
11. Marcia-Mariel Erhart, 10:32.72
16. Carolin Bek, 10:46.86
21. Regan Nolan, 10:53.72
28. Oryan Malul, 11:18.35
29. Breanna Miller, 11:23.21

Men
11. Alan Hudgens, 9:32.46 SR
12. Joao Miranda, 9:34.15
32. Lucas Rhodes, 10:20.94
34. Clay Bennett, 10:49.05


100 fly
Women
C Final
24. Natalie Standard, 1:00.79
Prelims
24. Natalie Standard, 59.49
30. Emily Najar, 1:00.47
32. Oryan Malul, 1:01.34

Men
C Final
24. Federico Borrego Higareda, 51.75
Prelims
24. Federico Borrego Higareda, 51.46
32. Lukas Helbing, 52.60
37. Matt Arnold, 53.16


200 IM
Women
B Final
13. Carolin Bek, 2:09.11 SR
Prelims
16. Carolin Bek, 2:10.32
27. Taylor Fair, 2:13.43
33. Amalia Fontes, 2:16.30
37. Emily Najar, 2:18.41
40. Chloe Taylor, 2:23.06

Men
B Final
12. Federico Borrego Higareda, 1:52.41
C Final
19. Michael King, 1:54.56
21. Kyle Holmes, 1:54.75
Prelims
14. Federico Borrego Higareda, 1:53.08
20. Kyle Holmes, 1:55.01
24. Michael King, 1:55.61
38. Matt Arnold, 2:00.02


400 IM
Women
B Final
14. Taylor Fair, 4:39.28
C Final
21. Marcia-Mariel Erhart, 4:40.67
Prelims
18. Taylor Fair, 4:41.38
19. Marcia-Mariel Erhart, 4:41.42
29. Breanna Miller, 4:53.36
33. Chloe Taylor, 5:08.66

Men
B Final
16. Michael King, 4:07.36
C Final
20. Alan Hudgens, 4:09.59
Prelims
13. Michael King, 4:05.23
17. Kyle Holmes, 4:08.99
20. Alan Hudgens, 4:11.09
12. Clay Bennett, 4:29.00


200 free relay
Women
9. 1:37.74 (Featherstone, Bek, Fontes, Albers)
16. 1:41.79 (Standard, Najar, Nolan, Malul)

Men
13. 1:26.24 (Holmes, Higareda, Miranda, Saylors)
20. 1:30.88 (Rhodes, Bennett, Arnold, Helbing)

200 medley relay
Women
11. 1:49.39 (Featherstone, Taylor, Standard, Albers)
19. 1:54.43 (Bek, Fair, Najar, Fontes)

Men
13. 1:34.39 (Holmes, Helbing, Higareda, Saylors)
21. 1:39.54 (Miranda, King, Arnold, Rhodes)


400 medley relay
Women
13. 4:01.77 (Featherstone, Albers, Najar, Bek)
18. 4:07.28 (Fair, Taylor, Standard, Fontes)

Men
13. 3:27.27 (Saylors, Higareda, Helbing, Holmes)
21. 3:42.20 (Bennett, King, Arnold, Rhodes)

Today's Events

No events are scheduled today

Calendar

«April 2019»
1
April 1

Golf (M) @ Tennessee River Rumble - Day 1 (WindRiver GC)

Golf (W) @ McAmis Memorial - Day 1 (Link Hills CC)

2
April 2

Golf (W) @ McAmis Memorial - Day 2 (Link HIlls CC) 1st of 6

Golf (M) @ Tennessee River Rumble - Day 2 (WindRiver GC) 17th of 20

Baseball vs. BARTON 12-2

3
April 3

Softball @ Wingate 6-5

Tennis (W) vs. QUEENS 2-5

Tennis (M) vs. QUEENS 2-5

Softball @ Wingate 2-6

Lacrosse (W) vs. QUEENS 8-17

45
April 5

Lacrosse (M) @ Limestone 7-24

6
April 6

Track/Field @ Phoenix Invitational

Football BLUE/WHITE SPRING GAME

Softball @ King 10-1

Baseball vs. QUEENS 16-10

Softball @ King 1-7

Baseball vs. QUEENS 8-3

7
April 7

Golf (W) @ SAC Championships - Day 1 (Lake Hickory CC)

Softball @ Lees-McRae, ccd. 1 p.m.

Baseball vs. QUEENS 2-5

8
April 8

Golf (W) @ SAC Championships - Day 2 (Lake Hickory CC)

9
April 9

Golf (W) @ SAC Championships - Day 3 (Lake Hickory CC) 9th of 11

10
April 10

Tennis (M) @ Anderson 1-6

Tennis (W) @ Anderson 2-5

Softball vs. COKER 2-1

Softball vs. COKER 1-0

Lacrosse (W) @ Lenoir-Rhyne 15-16

Baseball vs. LANDER 14-11

Lacrosse (M) @ Lenoir-Rhyne 5-17

11
April 11

Tennis (M) @ Newberry 2-5

Tennis (W) @ Newberry 6-1

12
April 12

Baseball @ Newberry 2-4

13
April 13

Tennis (M) vs. Tusculum 1-6

Tennis (W) vs. Tusculum 0-7

Baseball @ Newberry 5-9

Softball @ Mars Hill 1-9

Lacrosse (M) vs. QUEENS 13-12

Softball @ Mars Hill 8-3

Baseball @ Newberry 2-5

Lacrosse (W) vs. YOUNG HARRIS 19-16

14
April 14

Golf (M) @ SAC Championships - Day 1 (Camden CC)

15
April 15

Golf (M) @ SAC Championships - Day 2 (Camden CC)

Tennis (M) @ Wingate (SAC Tournament Quarterfinals) 0-4

Lacrosse (W) @ Chowan 18-6

16
April 16

Golf (M) @ SAC Championships - Day 3 (Camden CC) 9th of 11

Tennis (W) @ Tusculum (SAC Tournament - Quarterfinals) 1-4

Baseball @ Belmont Abbey 4-3

17
April 17

Softball vs. NEWBERRY 10-12

Softball vs. NEWBERRY 2-5

Baseball vs. BELMONT ABBEY 9-6

18
April 18

Track/Field @ SAC Outdoor Championships (Day 1)

1920
April 20

Track/Field @ SAC Outdoor Championships (Day 2)

Softball vs. LINCOLN MEMORIAL 2 p.m.

Lacrosse (W) vs. Tusculum 5 p.m.

Lacrosse (M) vs. Tusculum 7:30 p.m.

2122
April 22

Softball vs. LINCOLN MEMORIAL noon

Baseball @ USC Aiken 6 p.m.

23
April 23

Lacrosse (W) in SAC Tournament (1st Round)

Baseball @ Winston-Salem St. 6 p.m.

2425
April 25

Baseball @ SAC Tournament

26
April 26

Softball in SAC TOURNAMENT (1st Round)

Lacrosse (M) @ SAC Tournament (Semifinals)

Baseball @ SAC Tournament

Lacrosse (W) @ SAC Tournament (Semifinals)

27
April 27

Softball in SAC TOURNAMENT (Semifinals)

Softball in SAC TOURNAMENT (Championship)

Baseball @ SAC Tournament

28
April 28

Baseball @ SAC Tournament

Lacrosse (M) @ SAC Tournament (Championship)

Lacrosse (W) @ SAC Tournament (Championship)

29
April 29

Baseball @ SAC Tournament

30

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Baseball Team Photo

SPONSORS