Swimming

Miranda Posts Top 10 All-Time Swim in 1000 Free at Queens Meet

19_SWIM_MirandaJoaoCHO

CHARLOTTE, N.C. -- Catawba jumped into the pool with two-time defending national champion Queens for a dual swim meet on Friday night at the Levine Center. The Royal men, ranked second in NCAA II, picked up a 166-37 victory, while the women, ranked #1, grabbed a 165-40 win over the Catawba Indians.

Joao Miranda claimed the ninth best overall time in a men’s 1000 free at Catawba, clocking in at 9:43.97. For the women, Carolin Bek had the #11 all-time swim in the 200 IM. She posted a time of 2:12.68.

Catawba returns to the pool next weekend. On Friday, the men will compete with Lenoir-Rhyne and Wingate at Wingate. Next Saturday, the women for the three schools will swim at Catawba.

Catawba Results
200 medley relay
Women
3. 1:58.09 (Taylor Fair, Kristina Rogge, Natalie Standard, Oryan Malul)

Men
4. 1:42.06 (Matt Arnold, Lukas Helbing, Alan Hudgens, Joao Miranda)

1000 free
Women
4. Marcia-Mariel Erhart, 11:02.89
5. Regan Nolan, 11:22.07
6. Breanna Miller, 11:53.44

Men
3. Joao Miranda, 9:43.97
5. Michael King, 10:15.64


200 free
Women
4. Carolin Albers, 1:59.40
5. Amalia Fontes, 2:04.52
7. Emily Najar, 2:06.69

Men
3. Alan Hudgens, 1:48.13
4. Lucas Rhodes, 1:50.82


50 free
Women
4. Claire Featherstone, 26.06
5. Natalie Standard, 26.48
7. Kristina Rogge, 28.07

Men
3. Gatlin Saylors, 22.15
5. Federico Borrego Higareda, 22.68

200 IM
Women
3. Carolin Bek, 2:12.68
6. Taylor Fair, 2:17.79
7. Paula Ernst, 2:24.40

Men
5. Kyle Holmes, 2:00.20
6. Clay Bennett, 2:07.69
7. Matt Arnold, 2:09.42


100 fly
Women
4. Oryan Malul, 1:01.40
5. Marcia-Mariel Erhart, 1:04.72

Men
5. Michael King, 54.16
6. Alan Hudgens, 55.93
7. Lukas Helbing, 56.27


100 free
Women
4. Regan Nolan, 59.15
5. Claire Featherstone, 59.16
6. Natalie Standard, 1:00.01

Men
4. Gatlin Saylors, 49.43
5. Lucas Rhodes, 50.92


100 back
Women
5. Taylor Fair, 1:04.77
6. Paula Ernst, 1:05.25
7. Amalia Fontes, 1:06.27

Men
4. Federico Borrego Higareda, 54.32
6. Matt Arnold, 58.31
7. Clay Bennett, 1:02.76


500 free
Women
3. Carolin Albers, 5:13.39
5. Carolin Bek, 5:19.03

Men
4. Joao Miranda, 4:48.21
5. Kyle Holmes, 4:56.71


100 breast
Women
5. Kristina Rogge, 1:13.07
6. Oryan Malul, 1:16.02
7. Breanna Miller, 1:20.73

Men
5. Lukas Helbing, 1:01.97
6. Michael King, 1:06.41
7. Clay Bennett, 1:11.07


400 free relay
Women
3. 3:48.53 (Carolin Albers, Emily Najar, Claire Featherstone, Carolin Bek)
4. 3:59.64 (Amalia Fontes, Marcia-Mariel Erhart, Breanna Miller, Regan Nolan)

Men
2. 3:18.59 (Kyle Holmes, Lucas Rhodes, Federico Borrego Higareda, Gatlin Saylors)

Today's Events

Golf (W) @ Sunoco/Campbell Oil Inv. - Day 1 (River Landing GC),
Golf (M) @ Bearcat Invitational - Day 1 (Greenwood CC),

Calendar

«March 2019»
1
March 1

Baseball @ Lincoln Memorial 11-6

2
March 2

Tennis (W) vs. JC SMITH 7-0

Baseball @ Lincoln Memorial 4-5

Basketball (W) vs. ANDERSON 71-91

Softball @ North Georgia 0-11

Baseball @ Lincoln Memorial 4-1

Basketball (M) vs. ANDERSON 75-72

Softball vs. Palm Beach Atlantic 7-6

3
March 3

Lacrosse (M) vs. WALSH 15-6

4
March 4

Golf (W) @ Low Country Inv. - Day 1 (Crescent Pointe GC)

Golf (M) in RENDLEMAN INV. - Day 1 (SALISBURY CC)

Tennis (W) vs. Florida Southern 2-5

Tennis (M) vs. Edinboro 4-3

5
March 5

Golf (M) in RENDLEMAN INV. - Day 2 (SALISBURY CC) 5th of 10

Golf (W) @ Low Country Inv. - Day 2 (Crescent Pointe GC) 8th of 12

Tennis (M) vs. Palm Beach Atlantic 0-7

Tennis (W) vs. Palm Beach Atlantic 2-4

Baseball vs. USC AIKEN 9-8

6
March 6

Tennis (M) vs. West Liberty 5-2

Tennis (W) vs. West Liberty 7-0

Lacrosse (M) vs. GROVE CITY 12-8

Baseball @ North Greenville 6-7

Basketball (W) @ Anderson (SAC Tournament - 1st Round) 79-90

Basketball (M) vs. ANDERSON (SAC Tournament - 1st Round) 97-77

7
March 7

Lacrosse (W) vs. FLORIDA SOUTHERN 2-23

8
March 8

Softball @ Francis Marion 2-4

9
March 9

Lacrosse (W) @ Newberry 14-7

Baseball vs. ANDERSON 1-0

Lacrosse (M) @ Newberry 11-8

Basketball (M) vs. Wingate (SAC Tournament Semifinals) 76-74

10
March 10

Baseball vs. ANDERSON 9-8

Baseball vs. ANDERSON 2-0

Basketball (M) vs. Lenoir-Rhyne (SAC Tournament Championship) 71-67

11
March 11

Golf (M) @ Hargett Memorial - Day 1 (Stonebridge CC)

Tennis (M) vs. LINCOLN MEMORIAL 5-2

Tennis (W) vs. LINCOLN MEMORIAL 2-5

12
March 12

Golf (M) @ Hargett Memorial - Day 2 (Stonebridge CC) 7th of 9

Tennis (W) vs. COKER 7-0

Softball vs. BELMONT ABBEY 5-3

Tennis (M) vs. COKER 5-2

Baseball vs. INDIANA,PA 5-8

Lacrosse (W) vs. WEST CHESTER 4-20

Softball vs. BELMONT ABBEY 7-5

Baseball vs. INDIANA,PA 11-3

1314
March 14

Softball vs. BLOOMSBURG 1-2

Tennis (M) vs. MOUNT OLIVE 3-4

Tennis (W) vs. MOUNT OLIVE 7-0

Softball vs. BLOOMSBURG 3-4

15
March 15

Track/Field @ Lenoir-Rhyne Inv. (Day 1)

Track/Field @ Charlotte 49er Classic (Day 1)

16
March 16

Track/Field @ Lenoir-Rhyne Inv. (Day 2)

Softball vs. TUSCULUM 3-2

Baseball vs. CARSON-NEWMAN 5-2

Softball vs. TUSCULUM 6-5

Lacrosse (W) vs. COKER 18-8

Lacrosse (M) vs. COKER 12-6

Basketball (M) vs. UNC Pembroke (NCAA Southeast Regional) 80-61

17
March 17

Softball vs. EMMANUEL 3-2

Baseball vs. CARSON-NEWMAN 6-5

Softball vs. EMMANUEL 3-8

Baseball vs. CARSON-NEWMAN 6-0

Basketball (M) @ Queens (NCAA Southeast Region Semifinal) 93-96

18
March 18

Golf (M) @ North Greenville Inv. - Day 1 (Columbia CC)

Lacrosse (W) vs. ROLLINS 5-22

19
March 19

Golf (M) @ North Greenville Inv. - Day 2 (Columbia CC) 1st of 9

Softball @ Queens 4-9

Softball @ Queens 1-2

Baseball @ Lander 9-0

20
March 20

Tennis (W) @ Lenoir-Rhyne 1-6

Tennis (M) @ Lenoir-Rhyne 2-5

Lacrosse (W) vs. WINGATE 11-9

Lacrosse (M) vs. WINGATE 13-9

2122
March 22

Track/Field @ High Point VertKlasse Meet

Tennis (W) @ Mars Hill 7-0

Tennis (M) @ Mars Hill 5-2

Baseball @ Coker 13-12

23
March 23

Track/Field @ High Point VertKlasse Meet

Lacrosse (W) vs. LINCOLN MEMORIAL 2-13

Baseball @ Coker 11-7

Softball @ Carson-Newman 6-3

Lacrosse (M) vs. LINCOLN MEMORIAL 13-12

Softball @ Carson-Newman 8-7

Baseball @ Coker 8-5

2425
March 25

Golf (M) @ Bearcat Invitational - Day 1 (Greenwood CC)

Golf (W) @ Sunoco/Campbell Oil Inv. - Day 1 (River Landing GC)

26
March 26

Golf (M) @ Bearcat Invitational - Day 2 (Greenwood CC)

Golf (W) @ Sunoco/Campbell Oil Inv. - Day 2 (River Landing GC)

Tennis (W) @ Wingate 2 p.m.

Tennis (M) @ Wingate 2 p.m.

Softball @ Lenoir-Rhyne 3 p.m.

Baseball @ Mount Olive 4 p.m.

Softball @ Lenoir-Rhyne 5 p.m.

272829
March 29

Track/Field @ Montreat Inv. (Day 1)

Baseball @ Lenoir-Rhyne 6 p.m.

30
March 30

Track/Field @ Montreat Inv. (Day 2)

Lacrosse (M) @ Mars Hill 1 p.m.

Tennis (M) vs. CARSON-NEWMAN 1 p.m.

Softball vs. ANDERSON 1 p.m.

Tennis (W) vs. CARSON-NEWMAN 1 p.m.

Baseball @ Lenoir-Rhyne 1 p.m.

Lacrosse (W) @ Mars Hill 3 p.m.

Softball vs. ANDERSON 3 p.m.

Baseball @ Lenoir-Rhyne 4 p.m.

31

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Baseball Team Photo

SPONSORS