Swimming

Swimming Finishes Fifth at BMC Championships, Set Three More Records

16_SWIM_ErhartMarcia1

CHARLOTTE, N.C. -- Catawba posted three school records, taking down one of the oldest on the books, on the final day of 2019 Bluegrass Mountain Conference Championships on Saturday night at the Mecklenburg Aquatic Center. Both Catawba teams finished fifth among the eight teams at the Championships.

All three records on Saturday came on the women’s side. Oryan Malul posted a new standard in the 200 fly with a time of 2:12.06. The 400 free relay team of Carolin Albers, Claire Featherstone, Emily Najar and Carolin Bek lowered the mark to a time of 3:32.94.

The most notable record came earlier in the 1650 free. Marcia-Mariel Erhart eclipsed the 17-year-old record that was held by Melissa Schiffel and set in 2002. Erhart bettered the mark by nearly eight seconds with a swim of 17:21.85. The time placed her fourth in the event which was the best finish by a Catawba swimmer at the Championships.

Top swims on Saturday for the men came from Federico Borrego Higareda, Alan Hudgens and Joao Miranda. Higareda posted the fifth best 200 breast time with a 2:02.41. That came in the final where he finished fifth. Hudgens and Miranda placed eighth and ninth in the men’s 1650 free with times just three one-hundredths of a second apart. Hudgens had a 15:57.02 and Miranda a 15:57.05. Those were the second and third fastest on record.

Some Catawba swimmers will head to the Royal Open on Friday and Saturday at Queens University in Charlotte, N.C. to try and lower times to qualify for the NCAA II Championships.

FINAL RESULTS
Women: 1. Queens 1026, 2. Wingate 761, 3. Carson-Newman 505, 4. SCAD 305, 5. CATAWBA 277, 6. Lenoir-Rhyne 211, 7. Mars Hill 145, 8. Salem 88.
Men: 1. Queens 976.5, 2. Wingate 718.5, 3. Carson-Newman 569, 4. SCAD 304, 5. CATAWBA 259.5, 6. Lenoir-Rhyne 219, 7. Mars Hill 179.5, 8. Salem 110.

Saturday Results

1650 free
Women
4. Marcia-Mariel Erhart, 17:21.85 SR D2B
12. Regan Nolan, 18:00.34 PB
14. Emily Najar, 18:17.34 PB

Men
8. Alan Hudgens, 15:57.02 PB D2B
9. Joao Miranda, 15:57.05 D2B
19. Clay Bennett, 17:18.60 PB


200 back
Women
B Final
12. Taylor Fair, 2:08.23
14. Paula Ernst, 2:09.15 PB
Prelims
13. Taylor Fair, 2:09.48
15. Paula Ernst, 2:11.37 PB
19. Breanna Miller, 2:15.64
20. Amalia Fontes, 2:16.15

Men
B Final
10. Gatlin Saylors, 1:50.20 PB
Prelims
11. Gatlin Saylors, 1:53.23 PB
19. Lucas Rhodes, 1:59.87 SB
20. Matt Arnold, 2:00.34 =PB


100 free
Women
B Final
13. Carolin Albers, 52.46
Prelims
12. Carolin Albers, 52.45
26. Claire Featherstone, 55.21

Men
B Final
14. Kyle Holmes, 47.07
Prelims
15. Kyle Holmes, 46.66 PB


200 breast
Prelims
17. Chloe Taylor, 2:34.21 PB

Men
A Final
5. Federico Borrego Higareda, 2:02.41 SB
B Final
14. Lukas Helbing, 2:10:19 PB
Prelims
6. Federico Borrego Higareda, 2:04.94
13. Lukas Helbing, 2:11:17 PB
17. Clay Bennett, 2:18.57 PB


200 fly
Women
B Final
10. Oryan Malul, 2:12.06 SR
13. Emily Najar, 2:14.16
Prelims
12. Oryan Malul, 2:13.56
14. Emily Najar, 2:14.97
19. Natalie Standard, 2:24.82

Men
B Final
13. Michael King, 1:55.25
Prelims
12. Michael King, 1:53.64


400 free relay
Women
5. 3:32.94 SR (Carolin  Albers, Claire Featherstone, Emily Najar, Carolin Bek)

Men
7. 3:10.17 (Kyle Holmes, Joao Miranda, Federico Borrego Higareda, Gatlin Saylors)

Today's Events

Tennis (W) @ Lenoir-Rhyne, 1:00
Tennis (M) @ Lenoir-Rhyne, 1:00
Lacrosse (W) vs. WINGATE, 4:00VideoStats
Lacrosse (M) vs. WINGATE, 7:00VideoStats

Calendar

«March 2019»
1
March 1

Baseball @ Lincoln Memorial 11-6

2
March 2

Tennis (W) vs. JC SMITH 7-0

Baseball @ Lincoln Memorial 4-5

Basketball (W) vs. ANDERSON 71-91

Softball @ North Georgia 0-11

Baseball @ Lincoln Memorial 4-1

Basketball (M) vs. ANDERSON 75-72

Softball vs. Palm Beach Atlantic 7-6

3
March 3

Lacrosse (M) vs. WALSH 15-6

4
March 4

Golf (W) @ Low Country Inv. - Day 1 (Crescent Pointe GC)

Golf (M) in RENDLEMAN INV. - Day 1 (SALISBURY CC)

Tennis (W) vs. Florida Southern 2-5

Tennis (M) vs. Edinboro 4-3

5
March 5

Golf (M) in RENDLEMAN INV. - Day 2 (SALISBURY CC) 5th of 10

Golf (W) @ Low Country Inv. - Day 2 (Crescent Pointe GC) 8th of 12

Tennis (M) vs. Palm Beach Atlantic 0-7

Tennis (W) vs. Palm Beach Atlantic 2-4

Baseball vs. USC AIKEN 9-8

6
March 6

Tennis (M) vs. West Liberty 5-2

Tennis (W) vs. West Liberty 7-0

Lacrosse (M) vs. GROVE CITY 12-8

Baseball @ North Greenville 6-7

Basketball (W) @ Anderson (SAC Tournament - 1st Round) 79-90

Basketball (M) vs. ANDERSON (SAC Tournament - 1st Round) 97-77

7
March 7

Lacrosse (W) vs. FLORIDA SOUTHERN 2-23

8
March 8

Softball @ Francis Marion 2-4

9
March 9

Lacrosse (W) @ Newberry 14-7

Baseball vs. ANDERSON 1-0

Lacrosse (M) @ Newberry 11-8

Basketball (M) vs. Wingate (SAC Tournament Semifinals) 76-74

10
March 10

Baseball vs. ANDERSON 9-8

Baseball vs. ANDERSON 2-0

Basketball (M) vs. Lenoir-Rhyne (SAC Tournament Championship) 71-67

11
March 11

Golf (M) @ Hargett Memorial - Day 1 (Stonebridge CC)

Tennis (M) vs. LINCOLN MEMORIAL 5-2

Tennis (W) vs. LINCOLN MEMORIAL 2-5

12
March 12

Golf (M) @ Hargett Memorial - Day 2 (Stonebridge CC) 7th of 9

Tennis (W) vs. COKER 7-0

Softball vs. BELMONT ABBEY 5-3

Tennis (M) vs. COKER 5-2

Baseball vs. INDIANA,PA 5-8

Lacrosse (W) vs. WEST CHESTER 4-20

Softball vs. BELMONT ABBEY 7-5

Baseball vs. INDIANA,PA 11-3

1314
March 14

Softball vs. BLOOMSBURG 1-2

Tennis (M) vs. MOUNT OLIVE 3-4

Tennis (W) vs. MOUNT OLIVE 7-0

Softball vs. BLOOMSBURG 3-4

15
March 15

Track/Field @ Lenoir-Rhyne Inv. (Day 1)

Track/Field @ Charlotte 49er Classic (Day 1)

16
March 16

Track/Field @ Lenoir-Rhyne Inv. (Day 2)

Softball vs. TUSCULUM 3-2

Baseball vs. CARSON-NEWMAN 5-2

Softball vs. TUSCULUM 6-5

Lacrosse (W) vs. COKER 18-8

Lacrosse (M) vs. COKER 12-6

Basketball (M) vs. UNC Pembroke (NCAA Southeast Regional) 80-61

17
March 17

Softball vs. EMMANUEL 3-2

Baseball vs. CARSON-NEWMAN 6-5

Softball vs. EMMANUEL 3-8

Baseball vs. CARSON-NEWMAN 6-0

Basketball (M) @ Queens (NCAA Southeast Region Semifinal) 93-96

18
March 18

Golf (M) @ North Greenville Inv. - Day 1 (Columbia CC)

Lacrosse (W) vs. ROLLINS 5-22

19
March 19

Golf (M) @ North Greenville Inv. - Day 2 (Columbia CC) 1st of 9

Softball @ Queens 4-9

Softball @ Queens 1-2

Baseball @ Lander 9-0

20
March 20

Tennis (W) @ Lenoir-Rhyne 1 p.m.

Tennis (M) @ Lenoir-Rhyne 1 p.m.

Lacrosse (W) vs. WINGATE 4 p.m.

Lacrosse (M) vs. WINGATE 7 p.m.

2122
March 22

Track/Field @ High Point VertKlasse Meet

Tennis (W) @ Mars Hill 1 p.m.

Tennis (M) @ Mars Hill 1 p.m.

Baseball @ Coker 2 p.m.

23
March 23

Track/Field @ High Point VertKlasse Meet

Lacrosse (W) vs. LINCOLN MEMORIAL 11 a.m.

Baseball @ Coker noon

Softball @ Carson-Newman 1 p.m.

Lacrosse (M) vs. LINCOLN MEMORIAL 1 p.m.

Softball @ Carson-Newman 3 p.m.

Baseball @ Coker 3 p.m.

2425
March 25

Golf (M) @ Bearcat Invitational - Day 1 (Greenwood CC)

Golf (W) @ Sunoco/Campbell Oil Inv. - Day 1 (River Landing GC)

26
March 26

Golf (M) @ Bearcat Invitational - Day 2 (Greenwood CC)

Golf (W) @ Sunoco/Campbell Oil Inv. - Day 2 (River Landing GC)

Tennis (W) @ Wingate 2 p.m.

Tennis (M) @ Wingate 2 p.m.

Softball @ Lenoir-Rhyne 3 p.m.

Baseball @ Mount Olive 4 p.m.

Softball @ Lenoir-Rhyne 5 p.m.

272829
March 29

Track/Field @ Montreat Inv. (Day 1)

Baseball @ Lenoir-Rhyne 6 p.m.

30
March 30

Track/Field @ Montreat Inv. (Day 2)

Lacrosse (M) @ Mars Hill 1 p.m.

Tennis (M) vs. CARSON-NEWMAN 1 p.m.

Softball vs. ANDERSON 1 p.m.

Tennis (W) vs. CARSON-NEWMAN 1 p.m.

Baseball @ Lenoir-Rhyne 1 p.m.

Lacrosse (W) @ Mars Hill 3 p.m.

Softball vs. ANDERSON 3 p.m.

Baseball @ Lenoir-Rhyne 4 p.m.

31

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Baseball Team Photo

SPONSORS