Track/Field

Track & Field Post Eight School Records at VertKlasse Meet on Saturday

19_TKI_TurnerDarius60FSAC

HIGH POINT, N.C. -- Catawba recorded eight school records and had eight top five finishes at the High Point VertKlasse Track & Field Meet on Saturday. Kierra McNeill got a win in the women’s participation 100 meters and Justen Burnette posted a win in the men’s participation 200 meters.

McNeill’s 100 time (12.23) and Burnette’s 200 time (21.75) were among those setting records. In other participation events, Bryannah Smith-Cunningham had a record in the women’s 200 with a 25.35 and Josiah Lane posted a mark in the men’s 400 meter hurdles at 58.19.

Darius Turner ran in the 100 meter invite and finished second, breaking his own record with a 10.48. He was the anchor of the 4x100 relay team that finished second in a record time of 41.20. He was joined by Terrell Johnson, Burnette and Rashaun Noble.

In field events, Candace Swepson set another record. Saturday it was in the women’s discus with a throw of 36.44 meters. MeKayla White posted a record in the triple jump with a leap of 10.84 meters.

Track and field will compete next weekend at the Montreat Invitational.

Saturday Results
FIELD EVENTS

Hammer
Women
30. Danielle Ortiz, 37.88m PB
31. Candace Swepson, 37.81m
 Heidi Mueller, NM
 Tatyana Long, NM

Men
 Elijah Thomas, NM
 Thomas McClinton, NM


Discus
Women
17. Candace Swepson, 36.44m SR
33. Danielle Ortiz, 29.79m PB
37. Tatyana Long, 28.03m PB
 Jhalisa Bell, NM
 Heidi Mueller, NM


Shot Put
Men
28. Darius Avery, 11.26m PB
 Thomas McClinton, NM
 Elyjah Thomas, NM


Triple Jump
Women
13. MeKayla White, 10.84m SR
15. Shakalya Robertson, 10.50m

Men
7. Jones Carter, 13.26m
9. Josiah Lane, 12.98m


TRACK EVENTS

800m
Men B
23. Rontrel Felton, 2:01.24 SB


100m
Women B
1. Kierra McNeill, 12.23 SR
5. Bryannah Smith-Cunningham, 12:52 PB
12. Maddie Bohannon, 12.67
16. Akeena Maxwell, 12.76 PB

Men A
2. Darius Turner, 10.48 SR
Men B
10. JahBriel Walker, 11.28 PB


400m
Women B
26. Siearra Emmerson, 1:06.45 PB

Men B
1. Brien Pittman, 50:02 PB
11. RahQuan Terry, 52:39
25. Tyquandarius Williamson, 58:83
 Braxton Ford, DQ


200m
Women B
10. Bryanna Smith-Cunningham, 25.35 SR
23. Maddie Bohannon, 25.93 PB
29. Kierra McNeill, 26.12 PB

Men B
1. Justen Burnette, 21.75 PB
3. Darius Turner, 22.04
5. Tyler Osifo, 22.11
11. Terrell Johnson, 22.62
22. JahBriel Walker, 23.24


400 Hurdles
Men B
6. Josiah Lane, 58.19 SR
8. Rashaun Noble, 59.63


4x100 Relay
Women
 DNF

Men
2. 41.20 SR (Terrell Johnson, Justen Burnette, Rashaun Noble, Darius Turner)


4x400 Relay
Men
5. 3:25.50 (Justen Burnette, Tom Joyce, Braxton Ford, Brien Pittman)
14. 3:37.50 (Josiah Lane, RahQuan Terry, Rashaun Noble, Tyler Osifo)

Today's Events

Softball vs. LINCOLN MEMORIAL, noonStats
Softball vs. LINCOLN MEMORIAL, 2:00Stats
Baseball @ USC Aiken, 6:00VideoStats

Calendar

«April 2019»
1
April 1

Golf (M) @ Tennessee River Rumble - Day 1 (WindRiver GC)

Golf (W) @ McAmis Memorial - Day 1 (Link Hills CC)

2
April 2

Golf (W) @ McAmis Memorial - Day 2 (Link HIlls CC) 1st of 6

Golf (M) @ Tennessee River Rumble - Day 2 (WindRiver GC) 17th of 20

Baseball vs. BARTON 12-2

3
April 3

Softball @ Wingate 6-5

Tennis (W) vs. QUEENS 2-5

Tennis (M) vs. QUEENS 2-5

Softball @ Wingate 2-6

Lacrosse (W) vs. QUEENS 8-17

45
April 5

Lacrosse (M) @ Limestone 7-24

6
April 6

Track/Field @ Phoenix Invitational

Football BLUE/WHITE SPRING GAME

Softball @ King 10-1

Baseball vs. QUEENS 16-10

Softball @ King 1-7

Baseball vs. QUEENS 8-3

7
April 7

Golf (W) @ SAC Championships - Day 1 (Lake Hickory CC)

Softball @ Lees-McRae, ccd. 1 p.m.

Baseball vs. QUEENS 2-5

8
April 8

Golf (W) @ SAC Championships - Day 2 (Lake Hickory CC)

9
April 9

Golf (W) @ SAC Championships - Day 3 (Lake Hickory CC) 9th of 11

10
April 10

Tennis (M) @ Anderson 1-6

Tennis (W) @ Anderson 2-5

Softball vs. COKER 2-1

Softball vs. COKER 1-0

Lacrosse (W) @ Lenoir-Rhyne 15-16

Baseball vs. LANDER 14-11

Lacrosse (M) @ Lenoir-Rhyne 5-17

11
April 11

Tennis (M) @ Newberry 2-5

Tennis (W) @ Newberry 6-1

12
April 12

Baseball @ Newberry 2-4

13
April 13

Tennis (M) vs. Tusculum 1-6

Tennis (W) vs. Tusculum 0-7

Baseball @ Newberry 5-9

Softball @ Mars Hill 1-9

Lacrosse (M) vs. QUEENS 13-12

Softball @ Mars Hill 8-3

Baseball @ Newberry 2-5

Lacrosse (W) vs. YOUNG HARRIS 19-16

14
April 14

Golf (M) @ SAC Championships - Day 1 (Camden CC)

15
April 15

Golf (M) @ SAC Championships - Day 2 (Camden CC)

Tennis (M) @ Wingate (SAC Tournament Quarterfinals) 0-4

Lacrosse (W) @ Chowan 18-6

16
April 16

Golf (M) @ SAC Championships - Day 3 (Camden CC) 9th of 11

Tennis (W) @ Tusculum (SAC Tournament - Quarterfinals) 1-4

Baseball @ Belmont Abbey 4-3

17
April 17

Softball vs. NEWBERRY 10-12

Softball vs. NEWBERRY 2-5

Baseball vs. BELMONT ABBEY 9-6

18
April 18

Track/Field @ SAC Outdoor Championships (Day 1)

1920
April 20

Track/Field @ SAC Outdoor Championships (Day 2) M-6th;W-8th

Lacrosse (W) vs. Tusculum 16-6

Lacrosse (M) vs. Tusculum 10-11

2122
April 22

Softball vs. LINCOLN MEMORIAL noon

Softball vs. LINCOLN MEMORIAL 2 p.m.

Baseball @ USC Aiken 6 p.m.

23
April 23

Lacrosse (W) vs, WINGATE (SAC Tournament -1st Round)

Baseball @ Winston-Salem St. 6 p.m.

2425
April 25

Baseball @ SAC Tournament

26
April 26

Softball in SAC TOURNAMENT (1st Round)

Lacrosse (M) @ SAC Tournament (Semifinals)

Baseball @ SAC Tournament

Lacrosse (W) @ SAC Tournament (Semifinals)

27
April 27

Softball in SAC TOURNAMENT (Semifinals)

Softball in SAC TOURNAMENT (Championship)

Baseball @ SAC Tournament

28
April 28

Baseball @ SAC Tournament

Lacrosse (M) @ SAC Tournament (Championship)

Lacrosse (W) @ SAC Tournament (Championship)

29
April 29

Baseball @ SAC Tournament

30

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Baseball Team Photo

SPONSORS