Swimming

Malul Swims to 200 Fly Record at Tampa Invite

18_SWIM_MalulOryanUNCW

CLEARWATER, Fla. -- Catawba closed out its final action of 2019 at the Spartan Invite, which was hosted by the University of Tampa at the Doyle Aquatic Center. The Catawba women placed eighth, while the men took seventh.

TEAM SCORES:
Men's Team Scoring: 1. Tampa 1308, 2. Wingate 798, 3. Indian River 558, 4. Florida Southern 503, 5. Lenoir-Rhyne 315.5, 6. Saint Leo 120.5, 7. CATAWBA 82, 8. Nova Southeastern 33.
Women's Team Scoring: 1. Wingate 1,128, 2. Tampa 876.5, 3. West Florida 710.5, 4. Indian River 548, 5. Lenoir-Rhyne 173, 6. Florida Southern 147, 7. Saint Leo 70, 8. CATAWBA 40, 9. Nova Southeastern 26
 
RECORD PERFORMANCES:
· Oryan Malul broke her own record in the 200 fly at 2:10.94.
· Chelsea Parker swam the second best time in the 200 breast (2:23.29) and the 10th best 200 IM (2:11.98).
· Carolin Bek posted the fourth best time in the 1000 free at 10:31.93.
· Erin Sodersten had the seventh best time in the 200 free at 1:54.34.
· Joao Miranda swam the ninth best 1000 free at 9:40.43.
· Federico Higareda posted the 10th best swim in the 200 fly (1:52.51).

WOMEN'S TOP PERFORMERS:
(Top 16 finishes in events earned points)
· Erin Sodersten was 13th in the 500 free, 14th in 200 free and 16th in 1650 free.
· Chelsea Parker took 14th in the 200 breast.
· In relays, the women were 14th in the 200 free and 400 free, 13th in 800 free.

MEN'S TOP PERFORMERS:
· Gaitlin Saylors placed seventh in the 100 back and 11th in the 200 back.
· Federico Higareda was ninth in the 200 fly.
· Tobias Mielke took 15th in the 100 breast.
· Joao Miranda finished 16th in thr 1650 free.
· In relays, the men were 14th in the 200 free, 11th in 400 free and 800 free, 12th in 200 medley and 12th in 400 medley.

Catawba will host Queens at the Johnson Pool on Friday, January 10.


Monday Results
1000 free
Women
12. Carolin Bek, 10:31.93
19. Erin Sodersten, 10:38.75
26. Regan Nolan, 10:49.92
35. Breanna Miller, 12:28.68

Men
15. Joao Miranda, 9:40.43
27. Clay Bennett, 10:16.25 PB


200 IM
Women
32. Chelsea Parker, 2:11.98 PB
42. Taylor Fair, 2:14.53 SB
52. Paula Ernst, 2:16.26 SB

Men
Finals
Men
23. Federico Higareda, 1:53.87 SB
Prelims
20. Higareda, 1:55.31
46. Miranda, 2:02.10
50. Clay Bennett, 2:02.67 SB


50 free
Women
37. Claire Featherstone, 25.02
48. Oryan Malul, 25.61 PB
54. Amalia Fontes, 25.77
58. Emily Najar, 25.85 PB
59. Natalie Standard, 26.06
66. Abby Lemirande, 27.74

TT. Featherstone, 24.74 SB
TT. Standard, 25.81 PB
TT. Fontes, 25.15 PB

Men
Finals
19. Gatlin Saylors, 21.14 SB
21. Ofek Malul, 21.29 PB
Prelims
21. Saylors, 21.39
21. Malul, 21.39
40. Tobias Mielke, 22.26
44. Higareda, 22.40 =PB

TT. Malul, 21.39
TT. Arnold, 22.58 PB

200 medley relay
Women
19. 1:51.29 (Fontes, Parker, Najar, Featherstone)
20. 1:53.57 (Ernst, Fair, Standard, Malul)

Men
12. 1:34.46 (Saylors, Mielke, Higareda, Malul)


Tuesday Results
200 free relay
Women
14. 1:39.49 (Fontes, Malul, Bek, Featherstone)
21. 1:42.72 (Standard, Najar, Nolan, Parker
27. 1:50.17 (Ernst, Lemirande, Miller, Fair)

Men
14. 1:25.68 (Malul, Mielke, Higareda, Saylors)


400 IM
Women
30. Sodersten, 4:40.74
34. Parker, 4:43.06 PB
36. Fair, 4:43.17 SB
39. Ernst, 4:48.97 PB
45. Miller, 5:23.45

Men
Finals
24. Bennett, 4:17.84
Prelims
23. Bennett, 4:16.87 PB


100 fly
Women
34. Standard, 59.88 SB
37. Najar, 1:00.17 SB
39. Malul, 1:00.40 SB
50. Fontes, 1:02.44 PB
56. Lemirande, 1:06.27

TT. Lemirande, 1:05.34 PB

Men
Finals
18. Higareda, 50.58 PB
Prelims
18. Higareda, 50.87
29. Saylors, 52.01 PB
37. Arnold, 53.19 SB
43. Malul, 54.56 PB

TT. Malul, 1:00.35

200 free
Women
Finals
14. Sodersten, 1:54.34 PB
18. Bek, 1:54.95 PB
23. Nolan, 1:58.36 PB
Prelims
16. Sodersten, 1:54.89
20. Bek, 1:56.10
25. Nolan, 1:56.73
34. Featherstone, 1:58.14
55. Ernst, 2:02.02
58. Fontes, 2:03.30
64. Standard, 2:17.99

Men
Finals
20. Miranda, 1:42.60 PB
Prelims
22. Miranda, 1:43.46
33. Malul, 1:45.62 PB
35. Saylors, 1:46.39 PB
49. Mielke, 1:50.03


400 medley relay
Women
21. 4:01.74 (Ernst, Parker, Standard, Bek)
23. 4:08.01 (Fontes, Fair, Najar, Featherstone)

Men
12. 3:25.03 (Saylors, Mielke, Higareda, Malul)


Wednesday Results
500 free
Women
Final
13. Sodersten, 5:06.73 PB
17. Bek, 5:06.58 SB
20. Nolan, 5:12.50 SB
Prelims
15. Sodersten, 5:10.46
18. Bek, 5:12.11
20. Nolan, 5:14.14
40. Malul, 5:29.49 PB

Men
Final
21. Miranda, 4:41.41 SB
Prelims
22. Miranda, 4:44.21
40. Bennett, 4:56.96 PB


100 back
Women
34. Featherstone, 1:00.06 SB
44. Fontes, 1:01.40 SB
48. Ernst, 1:02.87
52. Fair, 1:03.56 SB
54. Miller, 1:09.51

TT. Miller, 1:08.66 SB

Men
Finals
7. Saylors, 50.39
Prelims
5. Saylors, 50.19 SB
33. Matt Arnold, 54.58 SB


100 breast
Women
Finals
21. Parker, 1:07.19
Prelims
18. Parker, 1:07.15 PB
34. Fair, 1:13.42 SB

Men
Finals
15. Mielke, 58.83
22. Malul, 1:00.22
Prelims
16. Mielke, 58.62
24. Malul, 59.92 SB
39. Bennett, 1:04.57 PB


200 fly
Women
Finals
21. Malul, 2:10.94 PB
22. Parker, 2:13.18 PB
Prelims
17. Malul, 2:12.33
22. Parker, 2:13.25
29. Najar, 2:16.01 SB
36. Standard, 2:22.24
39. Lemirande, 2:30.82

Men
Finals
9. Higareda, 1:52.51 PB
Prelims
16. Higareda, 1:55.54
30. Arnold, 2:02.23 PB
 

800 free relay
Women
13. 7:55.42 (Featherstone, Sodersten, Nolan, Bek)
15. 8:08.161 (Fontes, Ernest, Fair, Malul)
19. 8:44.15 (Najar, Miller, Lemirande, Standard)

Men
11. 7:05.96 (Malul, Mielke, Saylors, Miranda)


Thursday Results
1650 free
Women
16. Sodersten, 18:02.23 PB
19. Nolan, 18:09.74 SB
22. Bek, 18:20.84 SB
30. Breanna Miller, 20:48.07

Men
16. Joao Miranda, 16:18.25
26. Clay Bennett, 17:14.03


100 free
Women
47. Featherstone, 55.28 SB
48. Najar, 55.35
49. Fontes, 55.37 PB
51. Malul, 55.71
55. Nolan, 56.55 PB
65. Standard, 58.06  SB
67. Lemirande, 59.96 PB

TT. Bek, 53.60 PB

Men
Finals
21. Malul, 46.40 PB
Prelims
19. Malul, 46.78
47. Mielke, 49.40


200 back
Women
Finals
24. Bek, 2:12.21
Prelims
21. Bek, 2:09.66 PB
34. Ernst, 2:12.08 SB
37. Fair, 2:13.79
42. Featherstone, 2:16.94 SB
46. Miller, 2:27.80

Men
Finals
11. Saylors, 1:51.26 SB
21. Higareda, 1:54.84 PB
Prelims
15. Saylors, 1:54.30
18. Higareda, 1:55.29
28. Arnold, 1:59.25 PB


200 breast
Women
Finals
14. Parker, 2:23.29 PB
Prelims
16. Parker, 2:24.42

Men
Finals
19. Mielke, 2:07.40 PB
Prelims
21. Mielke, 2:11.19


400 free relay
Women
14. 3:37.73 (Sodersten, Bek, Featherstone, Najar)
21. 3:43.78 (Malul, Fontes, Parker, Nolan)
27. 3:56.94 (Ernst, Lemirande, Fair, Standard)

Men
11. 3:07.44 (Saylors, Miranda, Higareda, Malul)

Today's Events

Swimming MEN vs. WINGATE w/LR, 5:00

Calendar

«January 2020»
12
January 2

Basketball (W) vs. WINGATE 78-58

34
January 4

Basketball (W) vs. CARSON-NEWMAN 68-69

Basketball (M) vs. CARSON-NEWMAN 98-91

5678
January 8

Basketball (W) @ Coker 76-66

Basketball (M) @ Coker 85-81

910
January 10

Swimming MEN vs. QUEENS 29-167

Swimming WOMEN vs. QUEENS 39-165

11
January 11

Basketball (W) @ Lincoln Memorial 60-56

Basketball (M) @ Lincoln Memorial 85-110

12131415
January 15

Basketball (W) @ Queens 70-57

Basketball (M) @ Queens 80-90

1617
January 17

Swimming MEN vs. WINGATE w/LR 5 p.m.

18
January 18

Swimming Women @ Lenoir-Rhyne w/Wingate

Basketball (W) vs. LENOIR-RHYNE 2 p.m.

Basketball (M) vs. LENOIR-RHYNE 4 p.m.

19202122
January 22

Basketball (W) vs. ANDERSON 5:30 p.m.

Basketball (M) vs. ANDERSON 7:30 p.m.

2324
January 24

Track/Field @ Liberty Kickoff (Day 1)

25
January 25

Swimming @ Chowan

Track/Field @ Liberty Kickoff (Day 2)

Basketball (W) vs. TUSCULUM 2 p.m.

Basketball (M) vs. TUSCULUM 4 p.m.

26272829
January 29

Basketball (W) @ Newberry 5:30 p.m.

Basketball (M) @ Newberry 7:30 p.m.

3031
January 31

Baseball vs. Barton (Steinbrenner Field) 1 p.m.

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Baseball Team Photo

SPONSORS