Athletics

Sports Hall of Fame

Hall of Fame

2019

2019 Catawba College Sports Hall of Fame Inductees
The Catawba College Sports Hall of Fame inducted five new members in its Class of 2019 during a dinner ceremony on November 15, marking the Hall of Fame's 42nd anniversary. New inductees include Maher Atta '92, Paige Haverty Stalcup '06, Radell Lockhart '00, Melissa Schiffel Price '02 and David Thomas '08.
VIDEO | Read More

Past Inductions


Hall of Fame History

The Catawba College Sports Hall of Fame was founded in 1977 and includes 184 members (as of November 2017). Each member's name is followed by a graduation year, or for coaches, the years associated with Catawba College.


Inducted 2019
Maher Atta '92
Paige Haverty Stalcup '06
Radell Lockhart '00
Melissa Schiffel Price '02
David Thomas '08
Inducted 2017
Mike Delabar '02
Adrian Whitley Gantt '98
Bill Griffin '71
Danyel Locklear Jolicoeur '04
Luke Samples '05
Inducted 2015
Jim Tomsula '90
Jim Gantt '89
Mike Reynolds '70
Art Wade '98
Inducted 2014
Joey Boley '95
Catey Conner '01
Robert Hampton '38 (d)
Nick Means '03
Allen Simmons '77
Inducted 2013
Heath Bost '95
Charla Doss Hill '91
Stephanie McCormick '94
Red Richardson '49 (d)
Nick Sabol '98
Inducted 2012
John D. Coble '52 (d)
Scherrie A. Dalton '98
Gregory K. Payne '98
Bill H. Wilhelm '57 (d)
Inducted 2011
Dwayne Brewington '82
Lonnie Chandler '63
Tony DiPaolo '59
Monte Jackson Turner '94
Inducted 2010
Reid Bradshaw '67
David Bennett
Kevin Sloan '88
Jowita Sokolowska '97
Inducted 2009
Henry Bernhardt '50 (d)
Randy Brown '89
Todd Lipe '91
Tom Sexton '79
Selena Wilkes Tory '96
Marvin Moore '99
Inducted 2008
Ginger Hamric
Herman Helms '48 (d)
Charlie Little '64
Joe Popp '52 (d)
Tracey Scruggs '90

Inducted 2007
Rodney Goodine '91
Allison Ankerson Makovec '95
Martin Smith '65
Jack Ward '51 (d)
Inducted 2006
Earl B. Lentz '56 (d)
Amy Price-Peters '94
Robert C. Rathbun '76
Clyde L. Walker (d) '51
Inducted 2005
James Brown '74 (d)
Thomas Ferland(d) '86
Angela (Harbour) Mayfield '93
Mike Warfield '91
Inducted 2004
Brian Boltz '90
Joyce Robinson '91
Julian 'Duke' Thompson '41 (d)
Curtis Walker '93
Inducted 2003
Jim Bucher '77
Andre Godfrey '92
J.W. 'Lefty' Lisk '44 (d)
Jan (Armfield) Shields '73
Inducted 2002
Cy Alexander '75
Ed Fowler '85
Leslie Bradway Poteat '90
Richard H. Smith '56 (d)
Inducted 2001
Anne Marie Contesti '90
Gary S. Kochman '70
Bill E. Peeler '54 (d)
Richard C. Snyder '56
Inducted 2000
Ronald H. Adams '76
William B. Frazer '62 (d)
Keith D. Henry '89
Maureen Stern O'Neal '90
Inducted 1999
Lisa Kearns-Ball '88
Charles A. Beatty '84
Donald M. Davis Jr. '74
Horace E. Medford '61
David T. Snyder '68
Richard N. Williams '57 (d)
Inducted 1998
Tom C. Childress '64
Ronald L. Crouse '64
Gene K. Fleming '58
Vernon G. Price Jr. '49 (d)
C. David Robbins '66
Debra Book Shelton '71
Inducted 1997
William D. Billings '50 (d)
Elaine Jordon Blair '74
L. Drew Buie '69
S. Leon Burleson '68 (d)
Frank 'Dutch' Meyer (d)
Herman Miles '78 (d)
Inducted 1996
David L. Campbell '66
Patricia C. Domer '73
Mark A. Simpson '84
Homer M. Thompson '51 (d)
Inducted 1995
Bryan M. Applefield '66
Wilbert V. Campagna '58 (d)
Garland S. Davis '70
Patricia Rice Whitley
Inducted 1994
Jane Thomas Anderson '51
Benjamin F. Callahan '80 (d)
Eric K. Harris '78
Robert L. Linder '52 (d)
Inducted 1993
Larry M. Beightol '64
R. Dwayne Grant '82
Gerald M. Whisenhunt '60
Nan Stauffer Whitley '74
Inducted 1992
None

Inducted 1991
Harry Dinges '37 (d)
William L. Guy '38 (d)
Charles J. Lynn '73 (d)
Ronald L. Nicewonger '64
Larry J. Taylor '52
Inducted 1990
Michael W. Dickens '72
F. Larrell Forbis '62
Lester E. Gardner '50 (d)
Steven Kim Smith '76
Inducted 1989
Gene F. Appler '65 (d)
Keith D. DeVantier '77
Robert B. Flynn '60 (d)
Robert J. Gore '50 (d)
Inducted 1988
William J. Bailey '73
Leo G. Morgan '41 (d)
William J. Rendleman '40 (d)
Jean E. Worthington '62 (d)
Inducted 1987
Anthony M. Georgiana '47
Donald C. Hanley '47 (d)
Woodrow S. Helfrich '59
Richard J. Rendleman '41 (d)
Inducted 1986
Martin L. Barnes '48 (d)
Harold W. Carter '56 (d)
C. Doug Chalk '60
Arliss E. Claar '49 (d)
William A. Greene '49 (d)
Alfred L. Johnson '64 (d)
Jerry L. Maye '65
Robert E. Pearson '35 (d)
Gregory W. Singleton '74 (d)
Capt. James Whitener '32 (d)
Inducted 1985
Larry P. Graham '51 (d)
Byron C. 'Jack' Taylor '48
Bill W. England '54 (d)
Earl B. Ruth (d)
Inducted 1984
Ray Oxendine '62
David M. Taylor '73
Ralph E. Wilson '49 (d)
J. Harvey Stratton '54
Inducted 1983
Dwight Durante '74
Talmadge 'Ike' Hill '70
Edward L. Koontz '68
John P. Scott '67 (d)
Inducted 1982
Albert H. Gudger '48
M.M. Richards '41 (d)
William Speacht '49 (d)
T.W. Summersett '30 (d)
Inducted 1981
William C. Briggs '40 (d)
Robert C. Lee '53 (d)
Samuel A. Moir
Harold Vann '36 (d)
Inducted 1980
Carroll W. Bowen '46 (d)
Harold W. Bowen '46 (d)
Joseph S. Ferebee '42
Gerald K. Husser, Sr. '65 (d)
Inducted 1979
Andrew C. Appanaitis, Sr. '34 (d)
Edwin J. Garland '36 (d)
Col. Louis A. Green '42 (d)
M. Lee Spears '49 (d)
Inducted 1978
Vernon A. Benson '45 (d)
M. Lamar Dorton '48 (d)
David E. Faust (d)
Enoch A. Goodman '38 (d)
Joseph B. Oxendine '52
Frank B. 'Bucky' Pope III '64
Gilmer G. Robinson '33 (d)
Carlton E. 'Pete' Stout '58
Inducted 1977
Charles N. Clark '40 (d)
Donald E. Fuoss '47 (d)
Dwight W. Holshouser '43
Ralph E. Kesler '33 (d)
Gordon A. Kirkland (d)
W. Ellis Meehan '37 (d)
Daniel Witmer '34 (d)
Raymond W. Yagiello '47 (d)


Today's Events

Swimming @ ECAC Championships (Day 1),
Tennis (W) vs. FRANCIS MARION, 1:00
Tennis (M) vs. FRANCIS MARION, 1:00
Baseball @ Queens, 2:00AudioStats

Calendar

«February 2020»
1
February 1

Basketball (W) @ UVA-Wise 54-65

Softball vs. AUGUSTA 6-5

Basketball (M) @ UVA-Wise 67-66

Baseball vs. Columbus St. (Steinbrenner Field) 2-6

Softball vs. AUGUSTA 11-1

2
February 2

Baseball vs. Saint Leo (Steinbrenner Field) 12-3

Softball vs. COLUMBUS ST. 3-2

Softball vs. COLUMBUS ST. 3-1

34
February 4

Tennis (M) @ Lees-McRae 1-6

5
February 5

Basketball (W) @ Wingate 59-48

Basketball (M) @ Wingate 95-91

67
February 7

Track/Field @ Camel City Invite (Day 1) 

Tennis (W) @ Limestone 5-2

Tennis (M) @ Limestone 2-5

8
February 8

Track/Field @ Camel City Invite (Day 2)

Lacrosse (M) @ Belmont Abbey 6-18

Basketball (W) vs. MARS HILL 85-49

Baseball vs. WV STATE 10-0

Basketball (M) vs. MARS HILL 113-97

9
February 9

Baseball vs. WV STATE 15-9

Baseball vs. WV STATE 10-1

10
February 10

Track/Field @ Queens Multis (Day 1) 

Golf (M) @ Spring Invite Intercollegiate - Day 1 (St. Johns CC) 

11
February 11

Golf (M) @ Spring Invite Intercollegiate - Day 2 (St. Johns CC) 11th of 20

Track/Field @ Queens Multis (Day 2)

12
February 12

Basketball (W) vs. COKER 78-61

Basketball (M) vs. COKER 90-76

1314
February 14

Lacrosse (W) vs. MOUNT OLIVE 2-20

15
February 15

Baseball vs. SHIPPENSBURG 9-6

Lacrosse (M) @ Mount Olive 5-10

Basketball (W) @ Carson-Newman 86-96

Softball vs. LEES-McRAE 1-2

Baseball vs. SHIPPENSBURG 7-2

Basketball (M) @ Carson-Newman 74-61

Softball vs. LEES-McRAE 5-6

16
February 16

Softball @ UNC Pembroke 3-1

Baseball vs. SHIPPENSBURG 12-1

Softball @ UNC Pembroke 7-2

17
February 17

Golf (W) @ Converse Invite - Day 1 (Carolina CC)

Tennis (W) vs. SHAW 7-0

Tennis (M) vs. SHAW 6-1

18
February 18

Golf (W) @ Converse Invite - Day 2 (Carolina CC) 3rd of 11

19
February 19

Softball vs. FRANCIS MARION, ppd. 1 p.m.

Lacrosse (W) vs. ERSKINE 19-8

Softball vs. FRANCIS MARION, ppd. 3 p.m.

Baseball @ Mount Olive 8-5

Basketball (W) vs. QUEENS 62-51

Basketball (M) vs. QUEENS 84-94

2021
February 21

Beach Volleyball @ Coastal Carolina 0-5

Beach Volleyball @ Coastal Carolina 0-5

22
February 22

Track/Field @ USC Indoor Open

Baseball @ Tusculum 3-2

Tennis (W) v. Mount Olive (Piedmont Indoor Cts) 2-5

Tennis (M) v. Mount Olive (Piedmont Indoor Cts) 1-6

Basketball (W) vs. LINCOLN MEMORIAL 74-54

Softball @ Young Harris 1-2

Basketball (M) vs. LINCOLN MEMORIAL 88-105

Baseball @ Tusculum 7-4

Softball v. Columbus St. 3-8

23
February 23

Softball @ Young Harris 1-9

Tennis (W) vs. NORTH GEORGIA 0-7

Tennis (M) vs. NORTH GEORGIA 1-6

Softball v. Shorter 11-12

Baseball @ Tusculum 10-4

24
February 24

Golf (W) @ Battle of Hilton Head (Palmetto Dunes - Jones Course) - Day 1

25
February 25

Golf (W) @ Battle of Hilton Head (Palmetto Dunes - Jones Course) - Day 2 3rd of 17

Tennis (W) @ Belmont Abbey 7-0

Baseball vs. NORTH GREENVILLE 11-7

26
February 26

Lacrosse (M) vs. YOUNG HARRIS 13-17

Basketball (W) @ Anderson 56-71

Basketball (M) @ Anderson 66-82

27
February 27

Softball @ Belmont Abbey 5-3

Softball @ Belmont Abbey 2-1

Lacrosse (W) @ Barton 8-14

28
February 28

Swimming @ ECAC Championships (Day 1) 

Tennis (W) vs. FRANCIS MARION 1 p.m.

Tennis (M) vs. FRANCIS MARION 1 p.m.

Baseball @ Queens 2 p.m.

29
February 29

Track/Field @ SAC Indoor Championships (Day 1)

Swimming @ ECAC Championships (Day 2)

Baseball @ Queens 11 a.m.

Lacrosse (W) vs. MARS HILL 1 p.m.

Baseball @ Queens 2 p.m.

Softball @ Newberry 2 p.m.

Basketball (W) @ Lenoir-Rhyne 2 p.m.

Basketball (M) @ Lenoir-Rhyne 4 p.m.

Softball @ Newberry 4 p.m.

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.



SPONSORS