Athletics

Sports Hall of Fame

Hall of Fame

2017

Five new members will be inducted into the Catawba College Sports Hall of Fame in ceremonies that will take place in Goodman Gym on the evening of Friday, November 10, 2017. Joining the Hall of Fame as the Class of 2017 are Mike Delabar ’02, Adrian Whitley Gantt ’98, Bill Griffin ’71, Danyel Locklear Jolicoeur ’04 and Luke Samples ’05.
Read More | Photos

Past Inductions


Hall of Fame History

The Catawba College Sports Hall of Fame was founded in 1977 and includes 184 members (as of November 2017).  Each member's name is followed by a graduation year, or for coaches, the years associated with Catawba College.


Inducted 2017
Mike Delabar '02
Adrian Whitley Gantt '98
Bill Griffin '71
Danyel Locklear Jolicoeur '04
Luke Samples '05
Inducted 2015
Jim Tomsula '90
Jim Gantt '89
Mike Reynolds '70
Art Wade '98
Inducted 2014
Joey Boley '95
Catey Conner '01
Robert Hampton '38 (d)
Nick Means '03
Allen Simmons '77
Inducted 2013
Heath Bost '95
Charla Doss Hill '91
Stephanie McCormick '94
Red Richardson '49 (d)
Nick Sabol '98
Inducted 2012
John D. Coble '52 (d)
Scherrie A. Dalton '98
Gregory K. Payne '98
Bill H. Wilhelm '57 (d)
Inducted 2011
Dwayne Brewington '82
Lonnie Chandler '63
Tony DiPaolo '59
Monte Jackson Turner '94
Inducted 2010
Reid Bradshaw '67
David Bennett
Kevin Sloan '88
Jowita Sokolowska '97
Inducted 2009
Henry Bernhardt '50 (d)
Randy Brown '89
Todd Lipe '91
Tom Sexton '79
Selena Wilkes Tory '96
Marvin Moore '99
Inducted 2008
Ginger Hamric
Herman Helms '48 (d)
Charlie Little '64
Joe Popp '52 (d)
Tracey Scruggs '90

Inducted 2007
Rodney Goodine '91
Allison Ankerson Makovec '95
Martin Smith '65
Jack Ward '51
Inducted 2006
Earl B. Lentz '56
Amy Price-Peters '94
Robert C. Rathbun '76
Clyde L. Walker (d) '51
Inducted 2005
James Brown '74 (d)
Thomas Ferland(d) '86
Angela (Harbour) Mayfield '93
Mike Warfield '91
Inducted 2004
Brian Boltz '90
Joyce Robinson '91
Julian 'Duke' Thompson '41
Curtis Walker '93
Inducted 2003
Jim Bucher '77
Andre Godfrey '92
J.W. 'Lefty' Lisk '44 (d)
Jan (Armfield) Shields '73
Inducted 2002
Cy Alexander '75
Ed Fowler '85
Leslie Bradway Poteat '90
Richard H. Smith '56
Inducted 2001
Anne Marie Contesti '90
Gary S. Kochman '70
Bill E. Peeler '54 (d)
Richard C. Snyder '56
Inducted 2000
Ronald H. Adams '76
William B. Frazer '62
Keith D. Henry '89
Maureen Stern O'Neal '90
Inducted 1999
Lisa Kearns-Ball '88
Charles A. Beatty '84
Donald M. Davis Jr. '74
Horace E. Medford '61
David T. Snyder '68
Richard N. Williams '57 (d)
Inducted 1998
Tom C. Childress '64
Ronald L. Crouse '64
Gene K. Fleming '58
Vernon G. Price Jr. '49 (d)
C. David Robbins '66
Debra Book Shelton '71
Inducted 1997
William D. Billings '50 (d)
Elaine Jordon Blair '74
L. Drew Buie '69
S. Leon Burleson '68
Frank 'Dutch' Meyer (d)
Herman Miles '78 (d)
Inducted 1996
David L. Campbell '66
Patricia C. Domer '73
Mark A. Simpson '84
Homer M. Thompson '51 (d)
Inducted 1995
Bryan M. Applefield '66
Wilbert V. Campagna '58 (d)
Garland S. Davis '70
Patricia Rice Whitley
Inducted 1994
Jane Thomas Anderson '51
Benjamin F. Callahan '80 (d)
Eric K. Harris '78
Robert L. Linder '52 (d)
Inducted 1993
Larry M. Beightol '64
R. Dwayne Grant '82
Gerald M. Whisenhunt '60
Nan Stauffer Whitley '74
Inducted 1992
None

Inducted 1991
Harry Dinges '37 (d)
William L. Guy '38 (d)
Charles J. Lynn '73 (d)
Ronald L. Nicewonger '64
Larry J. Taylor '52
Inducted 1990
Michael W. Dickens '72
F. Larrell Forbis '62
Lester E. Gardner '50
Steven Kim Smith '76
Inducted 1989
Gene F. Appler '65 (d)
Keith D. DeVantier '77
Robert B. Flynn '60
Robert J. Gore '50
Inducted 1988
William J. Bailey '73
Leo G. Morgan '41 (d)
William J. Rendleman '40 (d)
Jean E. Worthington '62 (d)
Inducted 1987
Anthony M. Georgiana '47
Donald C. Hanley '47 (d)
Woodrow S. Helfrich '59
Richard J. Rendleman '41 (d)
Inducted 1986
Martin L. Barnes '48
Harold W. Carter '56 (d)
C. Doug Chalk '60
Arliss E. Claar '49
William A. Greene '49 (d)
Alfred L. Johnson '64 (d)
Jerry L. Maye '65
Robert E. Pearson '35 (d)
Gregory W. Singleton '74 (d)
Capt. James Whitener '32 (d)
Inducted 1985
Larry P. Graham '51
Byron C. 'Jack' Taylor '48
Bill W. England '54
Earl B. Ruth (d)
Inducted 1984
Ray Oxendine '62
David M. Taylor '73
Ralph E. Wilson '49 (d)
J. Harvey Stratton '54
Inducted 1983
Dwight Durante '74
Talmadge 'Ike' Hill '70
Edward L. Koontz '68
John P. Scott 67
Inducted 1982
Albert H. Gudger '48
M.M. Richards '41 (d)
William Speacht '49 (d)
T.W. Summersett '30 (d)
Inducted 1981
William C. Briggs '40 (d)
Robert C. Lee '53 (d)
Samuel A. Moir
Harold Vann '36 (d)
Inducted 1980
Carroll W. Bowen '46 (d)
Harold W. Bowen '46
Joseph S. Ferebee '42
Gerald K. Husser, Sr. '65 (d)
Inducted 1979
Andrew C. Appanaitis, Sr. '34 (d)
Edwin J. Garland '36 (d)
Col. Louis A. Green '42 (d)
M. Lee Spears '49 (d)
Inducted 1978
Vernon A. Benson '45
M. Lamar Dorton '48
David E. Faust (d)
Enoch A. Goodman '38 (d)
Joseph B. Oxendine '52
Frank B. 'Bucky' Pope III '64
Gilmer G. Robinson '33 (d)
Carlton E. 'Pete' Stout '58
Inducted 1977
Charles N. Clark '40 (d)
Donald E. Fuoss '47
Dwight W. Holshouser '43
Ralph E. Kesler '33 (d)
Gordon A. Kirkland (d)
W. Ellis Meehan '37 (d)
Daniel Witmer '34 (d)
Raymond W. Yagiello '47 (d)


Today's Events

No events are scheduled today

Calendar

«October 2017»
1
October 1

Tennis (M) @ SE ITA Championships (Day 3) 

Tennis (W) @ SE ITA Championships (Day 3) 

2
October 2

Golf (W) @ Myrtle Beach Inv - Day 1 (Ocean Ridge Plantation)

Tennis (M) @ SE ITA Championships (Day 4) 

Tennis (W) @ SE ITA Championships (Day 4) 

3
October 3

Golf (W) @ Myrtle Beach Inv - Day 2 (Ocean Ridge Plantation) 14th of 17

Volleyball @ Coker 1-3

4
October 4

Soccer (W) vs. QUEENS 0-1

Soccer (M) vs. QUEENS 1-1

5
October 5

Tennis (W) vs. MOUNT OLIVE 7-2

Tennis (M) vs. MOUNT OLIVE 1-8

6
October 6

Swimming @ Converse Women's Invite (Day 1) 

7
October 7

Swimming @ Converse Women's Invite (Day 2) 1st of 7

Cross Country @ Hagan Stone Classic W-1st;M-3rd

Football vs. NORTH GREENVILLE 26-20

Volleyball vs. NEWBERRY 2-3

Soccer (W) vs. CARSON-NEWMAN 0-3

Soccer (M) vs. CARSON-NEWMAN 0-3

89
October 9

Golf (M) @ NCAA II Preview - Day 1 (Rock Barn GC)

Golf (W) in PATSY RENDLEMAN INV - Day 1 (CC of Salisbury)

10
October 10

Golf (M) @ NCAA II Preview - Day 2 (Rock Barn GC) 9th of 17

Golf (W) in PATSY RENDLEMAN INV - Day 2 (CC of Salisbury) 10th of 17

11
October 11

Soccer (W) vs. MOUNT OLIVE 3-1

Soccer (M) vs. LENOIR-RHYNE 3-4

121314
October 14

Football vs. WINGATE 24-27

Volleyball @ Anderson 0-3

Soccer (M) @ Anderson 1-2

Soccer (W) @ Anderson 1-2

1516
October 16

Golf (W) @ Lee Ann Noble Memorial - Day 1 (Achasta GC)

Golf (M) @ Donald Ross Intercollegiate - Day 1 (Mimosa Hills CC)

17
October 17

Golf (W) @ Lee Ann Noble Memorial - Day 2 (Achasta GC) 12th of 16

Golf (M) @ Donald Ross Intercollegiate - Day 2 (Mimosa Hills CC) 11th of 13

Tennis (M) vs. Newberry 1-8

Tennis (W) vs. Newberry 4-5

18
October 18

Soccer (W) @ Wingate 0-1

Soccer (M) @ Wingate 0-0

19
October 19

Tennis (W) @ Lenoir-Rhyne 2-7

20
October 20

Swimming WOMEN vs. UNC WILMINGTON 81-172

Swimming MEN vs. UNC WILMINGTON 91-164

Volleyball vs. MARS HILL 1-3

21
October 21

Cross Country @ SAC Championships W-4th;M-8th

Volleyball @ Tusculum 0-3

Swimming Women at Wingate 56-187

Swimming Men @ Wingate 65-177

Football @ Tusculum 40-13

Soccer (M) vs. TUSCULUM 1-3

Soccer (W) vs. TUSCULUM 1-2

222324
October 24

Volleyball vs. LENOIR-RHYNE 0-3

25
October 25

Soccer (W) vs. LENOIR-RHYNE 2-3

Soccer (M) vs. USC AIKEN 1-0

2627
October 27

Swimming Men @ Gardner-Webb 97-158

Volleyball vs. LINCOLN MEMORIAL 1-3

28
October 28

Football @ Limestone 45-28

Volleyball vs. CARSON-NEWMAN 0-3

Soccer (W) vs. Lincoln Memorial 1-0

Soccer (M) vs. Lincoln Memorial 1-4

293031
October 31

Soccer (W) @ Wingate (SAC Tournament - 1st Round) 1-4

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.



SPONSORS