Athletics

Sports Hall of Fame

Hall of Fame

2017


Five new members were inducted into the Catawba College Sports Hall of Fame in Goodman Gym on Friday, November 10, 2017. Joining the Hall of Fame as the Class of 2017 were Mike Delabar ’02, Adrian Whitley Gantt ’98, Bill Griffin ’71, Danyel Locklear Jolicoeur ’04 and Luke Samples ’05.

Read More | Video | Photos


Past Inductions


Hall of Fame History

The Catawba College Sports Hall of Fame was founded in 1977 and includes 184 members (as of November 2017). Each member's name is followed by a graduation year, or for coaches, the years associated with Catawba College.


Inducted 2017
Mike Delabar '02
Adrian Whitley Gantt '98
Bill Griffin '71
Danyel Locklear Jolicoeur '04
Luke Samples '05
Inducted 2015
Jim Tomsula '90
Jim Gantt '89
Mike Reynolds '70
Art Wade '98
Inducted 2014
Joey Boley '95
Catey Conner '01
Robert Hampton '38 (d)
Nick Means '03
Allen Simmons '77
Inducted 2013
Heath Bost '95
Charla Doss Hill '91
Stephanie McCormick '94
Red Richardson '49 (d)
Nick Sabol '98
Inducted 2012
John D. Coble '52 (d)
Scherrie A. Dalton '98
Gregory K. Payne '98
Bill H. Wilhelm '57 (d)
Inducted 2011
Dwayne Brewington '82
Lonnie Chandler '63
Tony DiPaolo '59
Monte Jackson Turner '94
Inducted 2010
Reid Bradshaw '67
David Bennett
Kevin Sloan '88
Jowita Sokolowska '97
Inducted 2009
Henry Bernhardt '50 (d)
Randy Brown '89
Todd Lipe '91
Tom Sexton '79
Selena Wilkes Tory '96
Marvin Moore '99
Inducted 2008
Ginger Hamric
Herman Helms '48 (d)
Charlie Little '64
Joe Popp '52 (d)
Tracey Scruggs '90

Inducted 2007
Rodney Goodine '91
Allison Ankerson Makovec '95
Martin Smith '65
Jack Ward '51 (d)
Inducted 2006
Earl B. Lentz '56 (d)
Amy Price-Peters '94
Robert C. Rathbun '76
Clyde L. Walker (d) '51
Inducted 2005
James Brown '74 (d)
Thomas Ferland(d) '86
Angela (Harbour) Mayfield '93
Mike Warfield '91
Inducted 2004
Brian Boltz '90
Joyce Robinson '91
Julian 'Duke' Thompson '41 (d)
Curtis Walker '93
Inducted 2003
Jim Bucher '77
Andre Godfrey '92
J.W. 'Lefty' Lisk '44 (d)
Jan (Armfield) Shields '73
Inducted 2002
Cy Alexander '75
Ed Fowler '85
Leslie Bradway Poteat '90
Richard H. Smith '56 (d)
Inducted 2001
Anne Marie Contesti '90
Gary S. Kochman '70
Bill E. Peeler '54 (d)
Richard C. Snyder '56
Inducted 2000
Ronald H. Adams '76
William B. Frazer '62 (d)
Keith D. Henry '89
Maureen Stern O'Neal '90
Inducted 1999
Lisa Kearns-Ball '88
Charles A. Beatty '84
Donald M. Davis Jr. '74
Horace E. Medford '61
David T. Snyder '68
Richard N. Williams '57 (d)
Inducted 1998
Tom C. Childress '64
Ronald L. Crouse '64
Gene K. Fleming '58
Vernon G. Price Jr. '49 (d)
C. David Robbins '66
Debra Book Shelton '71
Inducted 1997
William D. Billings '50 (d)
Elaine Jordon Blair '74
L. Drew Buie '69
S. Leon Burleson '68 (d)
Frank 'Dutch' Meyer (d)
Herman Miles '78 (d)
Inducted 1996
David L. Campbell '66
Patricia C. Domer '73
Mark A. Simpson '84
Homer M. Thompson '51 (d)
Inducted 1995
Bryan M. Applefield '66
Wilbert V. Campagna '58 (d)
Garland S. Davis '70
Patricia Rice Whitley
Inducted 1994
Jane Thomas Anderson '51
Benjamin F. Callahan '80 (d)
Eric K. Harris '78
Robert L. Linder '52 (d)
Inducted 1993
Larry M. Beightol '64
R. Dwayne Grant '82
Gerald M. Whisenhunt '60
Nan Stauffer Whitley '74
Inducted 1992
None

Inducted 1991
Harry Dinges '37 (d)
William L. Guy '38 (d)
Charles J. Lynn '73 (d)
Ronald L. Nicewonger '64
Larry J. Taylor '52
Inducted 1990
Michael W. Dickens '72
F. Larrell Forbis '62
Lester E. Gardner '50 (d)
Steven Kim Smith '76
Inducted 1989
Gene F. Appler '65 (d)
Keith D. DeVantier '77
Robert B. Flynn '60 (d)
Robert J. Gore '50 (d)
Inducted 1988
William J. Bailey '73
Leo G. Morgan '41 (d)
William J. Rendleman '40 (d)
Jean E. Worthington '62 (d)
Inducted 1987
Anthony M. Georgiana '47
Donald C. Hanley '47 (d)
Woodrow S. Helfrich '59
Richard J. Rendleman '41 (d)
Inducted 1986
Martin L. Barnes '48 (d)
Harold W. Carter '56 (d)
C. Doug Chalk '60
Arliss E. Claar '49 (d)
William A. Greene '49 (d)
Alfred L. Johnson '64 (d)
Jerry L. Maye '65
Robert E. Pearson '35 (d)
Gregory W. Singleton '74 (d)
Capt. James Whitener '32 (d)
Inducted 1985
Larry P. Graham '51 (d)
Byron C. 'Jack' Taylor '48
Bill W. England '54 (d)
Earl B. Ruth (d)
Inducted 1984
Ray Oxendine '62
David M. Taylor '73
Ralph E. Wilson '49 (d)
J. Harvey Stratton '54
Inducted 1983
Dwight Durante '74
Talmadge 'Ike' Hill '70
Edward L. Koontz '68
John P. Scott '67 (d)
Inducted 1982
Albert H. Gudger '48
M.M. Richards '41 (d)
William Speacht '49 (d)
T.W. Summersett '30 (d)
Inducted 1981
William C. Briggs '40 (d)
Robert C. Lee '53 (d)
Samuel A. Moir
Harold Vann '36 (d)
Inducted 1980
Carroll W. Bowen '46 (d)
Harold W. Bowen '46 (d)
Joseph S. Ferebee '42
Gerald K. Husser, Sr. '65 (d)
Inducted 1979
Andrew C. Appanaitis, Sr. '34 (d)
Edwin J. Garland '36 (d)
Col. Louis A. Green '42 (d)
M. Lee Spears '49 (d)
Inducted 1978
Vernon A. Benson '45 (d)
M. Lamar Dorton '48 (d)
David E. Faust (d)
Enoch A. Goodman '38 (d)
Joseph B. Oxendine '52
Frank B. 'Bucky' Pope III '64
Gilmer G. Robinson '33 (d)
Carlton E. 'Pete' Stout '58
Inducted 1977
Charles N. Clark '40 (d)
Donald E. Fuoss '47 (d)
Dwight W. Holshouser '43
Ralph E. Kesler '33 (d)
Gordon A. Kirkland (d)
W. Ellis Meehan '37 (d)
Daniel Witmer '34 (d)
Raymond W. Yagiello '47 (d)


Today's Events

Swimming @ Spartan Invite (Day 2), Video

Calendar

«March 2018»
12
March 2

Baseball vs. LENOIR-RHYNE 2-3

3
March 3

Softball vs LEES-McRAE 1-4

Baseball vs. LENOIR-RHYNE 6-5

Softball vs LEES-McRAE 4-1

Baseball vs. LENOIR-RHYNE 0-5

4
March 4

Softball @ Limestone 8-1

Lacrosse (M) vs. FLORIDA TECH 15-7

Softball @ Limestone 1-2

5
March 5

Golf (M) in RICHARD RENDLEMAN INV - Day 1 (CC of Salisbury)

Golf (W) @ Low Country Inv - Day 1 (Crescent Pointe GC)

Lacrosse (W) vs. FELICIAN 24-1

6
March 6

Golf (M) in RICHARD RENDLEMAN INV - Day 2 (CC of Salisbury) 2nd of 17

Golf (W) @ Low Country Inv - Day 2 (Crescent Pointe GC) 8th of 11

Baseball @ Tampa 5-9

7
March 7

Softball vs. KING 3-17

Softball vs. KING 2-0

Lacrosse (W) vs. CHESTNUT HILL 16-15

Baseball @ Tampa 8-12

89
March 9

Baseball @ Carson-Newman 5-6

Softball @ Emmanuel 2-3

Softball @ Emmanuel 2-4

Baseball @ Carson-Newman 9-3

10
March 10

Tennis (W) @ Lincoln Memorial 2-7

Baseball @ Carson-Newman 5-2

Tennis (M) @ Lincoln Memorial 1-8

Softball @ Southern Wesleyan 11-0

Lacrosse (M) vs. NEWBERRY 13-9

Lacrosse (W) vs. NEWBERRY 25-8

11
March 11

Golf (M) @ Hargett Inv - Day 1 (Monroe CC) 

12
March 12

Golf (M) @ Hargett Inv - Day 2 (Monroe CC) 5th of 12

13
March 13

Baseball vs. ST. THOMAS AQUINAS 6-8

14
March 14

Baseball vs. INDIANA,PA 16-6

15
March 15

Swimming @ NCAA II Championships (Day 2 - Prelims)

Softball vs NORTH GEORGIA 0-7

Tennis (M) vs. WINGATE 1-8

Tennis (W) vs. WINGATE 0-9

Lacrosse (W) vs. INDIANA,PA 7-25

Softball vs NORTH GEORGIA 3-7

Lacrosse (M) @ Coker 14-8

Swimming @ NCAA II Championships (Day 2 - Finals)

16
March 16

Track/Field @ UNCC 49er Classic (Day 1) 

Swimming @ NCAA II Championships (Day 3 - Prelims) 10 a.m.

Baseball vs. TUSCULUM 1-10

Swimming @ NCAA II Championships (Day 3 - Finals) 6 p.m.

17
March 17

Track/Field @ UNCC 49er Classic (Day 2)

Track/Field @ UNC Pembroke Braves Classic

Baseball vs. TUSCULUM 19-10

Baseball vs. TUSCULUM 13-12

18
March 18

Softball @ Lincoln Memorial 10-6

Tennis (W) @ Tusculum 0-9

Tennis (M) @ Tusculum 3-6

Softball @ Lincoln Memorial 7-8

19
March 19

Golf (M) @ Bank of TR Inv - Day 1 (Columbia CC)

Golf (W) @ Wingate Challenge - Day 1 (Rolling Hills CC)

20
March 20

Golf (W) @ Wingate Challenge - Day 2 (Rolling Hills CC) 6th of 11

Golf (M) @ Bank of TR Inv - Day 2 (Columbia CC) 4th of 10

21
March 21

Lacrosse (W) @ Wingate 12-11

Lacrosse (M) @ Wingate 5-12

22
March 22

Tennis (M) vs. NEWBERRY 1-8

Tennis (W) vs. NEWBERRY 2-7

Softball vs LENOIR-RHYNE 1-2

Softball vs LENOIR-RHYNE 8-1

23
March 23

Track/Field @ adidas Winthrop Invitational (Day 1) 

24
March 24

Track/Field @ adidas Winthrop Invitational (Day 2)

Lacrosse (W) @ Lincoln Memorial 12-9

Lacrosse (M) @ Lincoln Memorial 8-11

25
March 25

Baseball @ Mars Hill 11-5

26
March 26

Golf (W) @ Sunoco Campbell Oil Inv - Day 1 (River Landing GC)

Baseball @ Mars Hill 9-6

Softball vs MARS HILL 4-3

Baseball @ Mars Hill 14-7

Softball vs MARS HILL 7-0

27
March 27

Golf (W) @ Sunoco Campbell Oil Inv - Day 2 (River Landing GC) 8th of 11

Softball vs QUEENS 5-2

Tennis (M) @ Queens 1-8

Baseball @ Barton 10-5

Tennis (W) @ Queens 0-9

Softball vs QUEENS 8-0

28
March 28

Tennis (M) vs. ANDERSON 5-4

Tennis (W) vs. ANDERSON 2-7

Lacrosse (W) @ Coker 21-13

2930
March 30

Track/Field @ Montreat Invitational (Day 1) 

Tennis (W) @ Carson Newman 4-5

Tennis (M) @ Carson Newman 5-4

Softball @ Tusculum 5-6

Baseball @ Anderson 9-8

Softball @ Tusculum 0-4

Baseball @ Anderson 0-8

31
March 31

Track/Field @ Montreat Invitational (Day 2)

Lacrosse (W) vs. MARS HILL 20-4

Baseball @ Anderson 11-3

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.



SPONSORS