Athletics

Sports Hall of Fame

Hall of Fame

2017


Five new members were inducted into the Catawba College Sports Hall of Fame in Goodman Gym on Friday, November 10, 2017. Joining the Hall of Fame as the Class of 2017 were Mike Delabar ’02, Adrian Whitley Gantt ’98, Bill Griffin ’71, Danyel Locklear Jolicoeur ’04 and Luke Samples ’05.

Read More | Video | Photos


Past Inductions


Hall of Fame History

The Catawba College Sports Hall of Fame was founded in 1977 and includes 184 members (as of November 2017).  Each member's name is followed by a graduation year, or for coaches, the years associated with Catawba College.


Inducted 2017
Mike Delabar '02
Adrian Whitley Gantt '98
Bill Griffin '71
Danyel Locklear Jolicoeur '04
Luke Samples '05
Inducted 2015
Jim Tomsula '90
Jim Gantt '89
Mike Reynolds '70
Art Wade '98
Inducted 2014
Joey Boley '95
Catey Conner '01
Robert Hampton '38 (d)
Nick Means '03
Allen Simmons '77
Inducted 2013
Heath Bost '95
Charla Doss Hill '91
Stephanie McCormick '94
Red Richardson '49 (d)
Nick Sabol '98
Inducted 2012
John D. Coble '52 (d)
Scherrie A. Dalton '98
Gregory K. Payne '98
Bill H. Wilhelm '57 (d)
Inducted 2011
Dwayne Brewington '82
Lonnie Chandler '63
Tony DiPaolo '59
Monte Jackson Turner '94
Inducted 2010
Reid Bradshaw '67
David Bennett
Kevin Sloan '88
Jowita Sokolowska '97
Inducted 2009
Henry Bernhardt '50 (d)
Randy Brown '89
Todd Lipe '91
Tom Sexton '79
Selena Wilkes Tory '96
Marvin Moore '99
Inducted 2008
Ginger Hamric
Herman Helms '48 (d)
Charlie Little '64
Joe Popp '52 (d)
Tracey Scruggs '90

Inducted 2007
Rodney Goodine '91
Allison Ankerson Makovec '95
Martin Smith '65
Jack Ward '51
Inducted 2006
Earl B. Lentz '56
Amy Price-Peters '94
Robert C. Rathbun '76
Clyde L. Walker (d) '51
Inducted 2005
James Brown '74 (d)
Thomas Ferland(d) '86
Angela (Harbour) Mayfield '93
Mike Warfield '91
Inducted 2004
Brian Boltz '90
Joyce Robinson '91
Julian 'Duke' Thompson '41
Curtis Walker '93
Inducted 2003
Jim Bucher '77
Andre Godfrey '92
J.W. 'Lefty' Lisk '44 (d)
Jan (Armfield) Shields '73
Inducted 2002
Cy Alexander '75
Ed Fowler '85
Leslie Bradway Poteat '90
Richard H. Smith '56
Inducted 2001
Anne Marie Contesti '90
Gary S. Kochman '70
Bill E. Peeler '54 (d)
Richard C. Snyder '56
Inducted 2000
Ronald H. Adams '76
William B. Frazer '62
Keith D. Henry '89
Maureen Stern O'Neal '90
Inducted 1999
Lisa Kearns-Ball '88
Charles A. Beatty '84
Donald M. Davis Jr. '74
Horace E. Medford '61
David T. Snyder '68
Richard N. Williams '57 (d)
Inducted 1998
Tom C. Childress '64
Ronald L. Crouse '64
Gene K. Fleming '58
Vernon G. Price Jr. '49 (d)
C. David Robbins '66
Debra Book Shelton '71
Inducted 1997
William D. Billings '50 (d)
Elaine Jordon Blair '74
L. Drew Buie '69
S. Leon Burleson '68
Frank 'Dutch' Meyer (d)
Herman Miles '78 (d)
Inducted 1996
David L. Campbell '66
Patricia C. Domer '73
Mark A. Simpson '84
Homer M. Thompson '51 (d)
Inducted 1995
Bryan M. Applefield '66
Wilbert V. Campagna '58 (d)
Garland S. Davis '70
Patricia Rice Whitley
Inducted 1994
Jane Thomas Anderson '51
Benjamin F. Callahan '80 (d)
Eric K. Harris '78
Robert L. Linder '52 (d)
Inducted 1993
Larry M. Beightol '64
R. Dwayne Grant '82
Gerald M. Whisenhunt '60
Nan Stauffer Whitley '74
Inducted 1992
None

Inducted 1991
Harry Dinges '37 (d)
William L. Guy '38 (d)
Charles J. Lynn '73 (d)
Ronald L. Nicewonger '64
Larry J. Taylor '52
Inducted 1990
Michael W. Dickens '72
F. Larrell Forbis '62
Lester E. Gardner '50
Steven Kim Smith '76
Inducted 1989
Gene F. Appler '65 (d)
Keith D. DeVantier '77
Robert B. Flynn '60
Robert J. Gore '50
Inducted 1988
William J. Bailey '73
Leo G. Morgan '41 (d)
William J. Rendleman '40 (d)
Jean E. Worthington '62 (d)
Inducted 1987
Anthony M. Georgiana '47
Donald C. Hanley '47 (d)
Woodrow S. Helfrich '59
Richard J. Rendleman '41 (d)
Inducted 1986
Martin L. Barnes '48
Harold W. Carter '56 (d)
C. Doug Chalk '60
Arliss E. Claar '49
William A. Greene '49 (d)
Alfred L. Johnson '64 (d)
Jerry L. Maye '65
Robert E. Pearson '35 (d)
Gregory W. Singleton '74 (d)
Capt. James Whitener '32 (d)
Inducted 1985
Larry P. Graham '51
Byron C. 'Jack' Taylor '48
Bill W. England '54
Earl B. Ruth (d)
Inducted 1984
Ray Oxendine '62
David M. Taylor '73
Ralph E. Wilson '49 (d)
J. Harvey Stratton '54
Inducted 1983
Dwight Durante '74
Talmadge 'Ike' Hill '70
Edward L. Koontz '68
John P. Scott 67
Inducted 1982
Albert H. Gudger '48
M.M. Richards '41 (d)
William Speacht '49 (d)
T.W. Summersett '30 (d)
Inducted 1981
William C. Briggs '40 (d)
Robert C. Lee '53 (d)
Samuel A. Moir
Harold Vann '36 (d)
Inducted 1980
Carroll W. Bowen '46 (d)
Harold W. Bowen '46
Joseph S. Ferebee '42
Gerald K. Husser, Sr. '65 (d)
Inducted 1979
Andrew C. Appanaitis, Sr. '34 (d)
Edwin J. Garland '36 (d)
Col. Louis A. Green '42 (d)
M. Lee Spears '49 (d)
Inducted 1978
Vernon A. Benson '45
M. Lamar Dorton '48
David E. Faust (d)
Enoch A. Goodman '38 (d)
Joseph B. Oxendine '52
Frank B. 'Bucky' Pope III '64
Gilmer G. Robinson '33 (d)
Carlton E. 'Pete' Stout '58
Inducted 1977
Charles N. Clark '40 (d)
Donald E. Fuoss '47
Dwight W. Holshouser '43
Ralph E. Kesler '33 (d)
Gordon A. Kirkland (d)
W. Ellis Meehan '37 (d)
Daniel Witmer '34 (d)
Raymond W. Yagiello '47 (d)


Today's Events

Basketball (W) vs. JC SMITH, 6:00VideoStats

Calendar

«September 2017»
1
September 1

Volleyball vs. MONTEVALLO 3-2

2
September 2

Cross Country in CHICK-FIL-A INVITE W-2nd; M-3rd

Tennis (M) @ Belmont Abbey Individual Tourn. 

Volleyball vs. BELMONT ABBEY 1-3

Volleyball vs. CHOWAN 3-0

Soccer (M) vs. ERSKINE 1-2

3
September 3

Soccer (W) @ Barton 2-0

456
September 6

Soccer (M) vs. MOUNT OLIVE 1-3

Soccer (W) vs. LIMESTONE 1-3

78
September 8

Cross Country @ Lenoir-Rhyne Invite W-3rd,M-3rd

Volleyball @ Winston-Salem St. 0-3

9
September 9

Tennis (W) @ Wingate Individual Tourn. (Day 1) 

Tennis (M) @ Wingate Individual Tourn. (Day 1) 

Football @ VMI 27-20

Soccer (M) @ Belmont Abbey 0-4

10
September 10

Tennis (W) @ Wingate Individual Tourn. (Day 2) 

Tennis (M) @ Wingate Individual Tourn. (Day 2) 

Soccer (W) vs. FLAGLER 0-4

1112131415
September 15

Volleyball @ Mars Hill 3-1

16
September 16

Volleyball vs. TUSCULUM 2-3

Soccer (M) vs. MARS HILL 0-1

Football @ UNC Pembroke 41-9

Soccer (W) vs. MARS HILL 4-0

1718
September 18

Golf (M) @ Queens Inv. - Day 1 (Club at Irish Creek)

19
September 19

Golf (M) @ Queens Inv. - Day 2 (Club at Irish Creek) 11th of 16

Volleyball @ Lenoir-Rhyne 0-3

20
September 20

Soccer (W) @ Newberry 2-1

Soccer (M) @ Newberry 2-4

2122
September 22

Volleyball @ Lincoln Memorial 1-3

23
September 23

Cross Country @ Bulldog Stampede W-5th;M-9th

Golf (W) @ Battle at Old South - Day 1 (Old South GC)

Soccer (W) @ Coker 3-0

Volleyball @ Carson-Newman 0-3

Football vs. MARS HILL 37-13

Soccer (M) @ Coker 2-1

24
September 24

Golf (W) @ Battle at Old South - Day 2 (Old South GC) 15th of 18

25
September 25

Golf (M) @ King Inv - Day 1 (CC of Bristol)

26
September 26

Golf (M) @ King Inv - Day 2 (CC of Bristol) 8th of 10

Tennis (W) @ Pfeiffer 9-0

Volleyball vs. ANDERSON 0-3

27
September 27

Tennis (M) @ Pfeiffer 7-2

Soccer (W) vs. USC AIKEN 5-0

2829
September 29

Tennis (W) @ SE ITA Championships (Day 1)

Tennis (M) @ SE ITA Championships (Day 1)

Cross Country @ Royals Challenge W-13th;M-14th

Volleyball vs. QUEENS 0-3

30
September 30

Tennis (W) @ SE ITA Championships (Day 2) 

Tennis (M) @ SE ITA Championships (Day 2) 

Football @ Carson-Newman 18-31

Volleyball vs. WINGATE 0-3

Soccer (W) vs. GEORGIA COLLEGE 1-3

Soccer (M) vs. LANDER 3-6

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.



SPONSORS