Athletics

Chiefs Club Board of Directors



2017-2018

DC Clement IV
President


Class of 2018
Forrest Anderson, III
N. Trent Bradshaw '95
Julie R. Chamberlain
Heather Snow Crawford '94
Rori D. Godsey '07
J. William Hall, Jr. '66
Richard T. Hill '89
L. Kent Rabon '76


Class of 2019
Gary A. Blabon '91
Roy H. Campbell, Jr.
Jim Duncan
William V. Godley, Jr. '76
Charlie L. Graeber, II '90
John T. Graham '62
John H. Hartpence, Jr. '64
David R. Patterson '7


Class of 2020
Donald Clement, IV
Bucky Cline
Joe Crapster '87
Lindsay Lambert Dietrich '74
Keith E. Knight '97
Rhonda Overcash Martin
John D. Munday '78
Tommy A. Readling '10
Robert S. Setzer '73
Stuart B. Smith '77
Paige Haverty Stalcup '06
James L. Taylor '76


*Class year indicates the year the term of service comes to completion with the spring meeting.


2017-2018 Meeting Dates:

  • TBA

« Back to Chiefs Club

Today's Events

Track/Field @ Wake Forest Invitational (Day 2),

Calendar

«February 2018»
1
February 1

Baseball @ Nova Southeastern 6 p.m.

2
February 2

Baseball @ Palm Beach Atlantic 6 p.m.

3
February 3

Golf (W) @ Kiawah/Barton Inv - Day 1 (Cougar Point GC)

Track/Field @ Maillet UNC Open

Softball vs. AUGUSTA 1 p.m.

Baseball @ Lynn 1 p.m.

Basketball (W) @ Anderson 2 p.m.

Softball vs. AUGUSTA 3 p.m.

Basketball (M) @ Anderson 4 p.m.

4
February 4

Golf (W) @ Kiawah/Barton Inv - Day 2 (Cougar Point GC)

Baseball @ Nova Southeastern noon

Softball @ Mount Olive 1 p.m.

Softball @ Mount Olive 3 p.m.

567
February 7

Softball @ Limestone 1 p.m.

Softball @ Limestone 3 p.m.

Baseball @ Belmont Abbey 4 p.m.

Basketball (W) vs. LENOIR-RHYNE 6 p.m.

Basketball (M) vs.LENOIR-RHYNE 8 p.m.

8
February 8

Track/Field @ JDL College Team Challenge

9
February 9

Lacrosse (M) @ Belmont Abbey 3:30 p.m.

Baseball vs. PALM BEACH ATLANTIC 6 p.m.

10
February 10

Baseball vs. PALM BEACH ATLANTIC 1 p.m.

Softball @ UNC Pembroke 1 p.m.

Lacrosse (W) vs. FLORIDA SOUTHERN 2 p.m.

Softball @ UNC Pembroke 3 p.m.

Basketball (M) @ Bluefield St. 4 p.m.

Baseball vs,. PALM BEACH ATLANTIC 4 p.m.

1112
February 12

Golf (M) @ Spring Invite Intercollegiate - Day 1 (Fleming Isl. GC)

13
February 13

Golf (M) @ Spring Invite Intercollegiate - Day 2 (Fleming Isl. GC)

14
February 14

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships (Day 1)

Baseball vs. BELMONT ABBEY 4 p.m.

Basketball (W) @ Coker 6 p.m.

Basketball (M) @ Coker 8 p.m.

15
February 15

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships (Day 2)

Softball @ Belmont Abbey 1 p.m.

Softball @ Belmont Abbey 3 p.m.

Lacrosse (W) vs. CONVERSE 6 p.m.

16
February 16

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships (Day 3)

17
February 17

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships (Day 4)

Tennis (W) @ Elon 10 a.m.

Lacrosse (M) @ Mount Olive 1 p.m.

Softball vs. SHIPPENSBURG 1 p.m.

Baseball vs. SHIPPENSBURG 2 p.m.

Basketball (W) vs. CARSON-NEWMAN 2 p.m.

Softball vs SHIPPENSBURG 3 p.m.

Basketball (M) vs. CARSON-NEWMAN 4 p.m.

Baseball vs. SHIPPENSBURG 5 p.m.

18
February 18

Softball vs BARTON noon

Baseball vs. SHIPPENSBURG 1 p.m.

Lacrosse (W) @ UVA-Wise 2 p.m.

Softball vs BARTON 2 p.m.

19
February 19

Track/Field @ SAC Indoor Championships

Golf (W) @ Converse Invite - Day 1 (Carolina CC)

20
February 20

Golf (W) @ Converse Invite - Day 2 (Carolina CC)

Baseball @ Mount Olive 3 p.m.

Lacrosse (W) vs. MOUNT OLIVE 4 p.m.

21
February 21

Tennis (M) vs. BELMONT ABBEY 2 p.m.

Basketball (W) @ Newberry 6 p.m.

Basketball (M) @ Newberry 8 p.m.

22
February 22

Swimming @ Royal Open (Day 1)

23
February 23

Swimming @ Royal Open (Day 2)

Tennis (W) @ Mount Olive 2 p.m.

Tennis (M) @ Mount Olive 2 p.m.

Lacrosse (M) vs. CHOWAN 3 p.m.

Baseball vs. COKER 6 p.m.

Lacrosse (W) vs. ROLLINS 7 p.m.

24
February 24

Baseball vs. COKER 1 p.m.

Softball vs USC AIKEN 1 p.m.

Basketball (W) @ Mars Hill 2 p.m.

Softball vs USC AIKEN 3 p.m.

Baseball vs. COKER 4 p.m.

Basketball (M) @ Mars Hill 4 p.m.

25
February 25

Softball vs YOUNG HARRIS 1 p.m.

Lacrosse (M) vs. FLORIDA SOUTHERN 1 p.m.

Softball vs. YOUNG HARRIS 3 p.m.

262728
February 28

Basketball (M) in SAC Tournament (1st Round)

Basketball (W) in SAC Tournament (1st Round)

Lacrosse (W) @ Belmont Abbey 3 p.m.

Baseball @ UNC Pembroke 3 p.m.

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.



SPONSORS